mering door gebruik te maken van de coördinaten in de linkeronderhoek van de kaart, gekozen. De nauwkeurigheid van de kaart, een zwaar wegende factor in het kostenaspect, werd in be ginsel omschreven als die nauwkeurigheid, die noodzakelijk is ten behoeve van een duidelijke plaatsbepaling van de kabels en leidingen van de openbare nutsbedrijven. Per kaartblad mag de schaal niet meer dan 3%0 afwijken. Deze nauw keurigheid is naar de mening van de Commissie Basiskaarten Noord-Brabant, voor de nutsbedrijven ruim voldoende. Dat betekent niet dat wij afwij zend staan tegenover een nauwkeuriger kaart. Waarom ook? Mits die nauwkeuriger kaart zinvol is en door deelname van een groter aantal partici panten in prijs niet hoger wordt. Ik kom hier later nog op terug. Voor de participanten blijft het altijd mogelijk van deze opzet af te wijken en b.v. alleen aan de fotovlucht deel te nemen of meer informatie op de kaart te laten aanbrengen. Men is dus niet volledig gebonden aan de door de nutsbedrijven ge kozen vorm, al is het duidelijk dat hoe verder men daarmee kan meegaan, hoe lager de kosten zullen zijn. Vervaardiging en gebruik Het Ingenieursbureau Fugro B.V. te Leidschendam heeft, na veel overleg, voor ons een systeem van werken ontwikkeld, waarbij het mogelijk bleek de door ons gewenste kaart tegen een betrekkelijk lage prijs te leveren. De kaarten worden vervaardigd via de enkelbeeldluchtfotografie en een eenvoudige na- verkenning. De proefobjecten hebben ons namelijk geleerd dat deze naverkenning noodzakelijk is, om dat het in bepaalde gevallen niet mogelijk is alleen op de interpretatie van de foto te vertrouwen. Bij de vele contacten die wij hebben gehad en waar wij onze gedachten over een eenvoudige basiskaart, zoals wij ons die voorstelden, naar voren brachten, hebben wij vaak weinig begrip ondervonden. Merk waardigerwijze ondervonden wij meer begrip, naarmate de andere partij op het gebied van de geodesie, de kartografie of de leidingenregistratie meer deskundig was. De anderen hadden alleen oog voor een supernauwkeurige kaart. Bij het zoeken naar een proefobject bleek dat de gemeente Uden eveneens plannen had voor het laten vervaardigen van kaarten. Na overleg over de grondslag van de kaart en de verdeling van de kosten, ging de gemeente akkoord met de werkwijze zoals deze voor de nutsbedrijven zou worden ge volgd. Later is daar nog de gemeente Gemert bij gekomen. Voor beide gemeenten zijn wel nog extra werkzaamheden verricht. Voor de gebieden Uden en Gemert zijn, op schaal 1:1000, respectievelijk 40 en 30 kaarten vervaar digd. Participanten waren in beide gevallen: de Gemeente, de PNEM, OBRAGAS en de Water leidingmij. „Oost-Brabant". Voor een gebied in Fijnaart zijn 8 kaarten 11000 en 8 kaarten 12000 vervaardigd ten behoeve van de PNEM, Waterleidingmij. „Noord-West-Brabant" en INTERGAS. Tijdens de uitvoering van het project bleek het nodig de werkwijze op enkele punten te wijzigen. Het re sultaat daarvan was dat de gereedgekomen kaarten niet alleen voor de nutsbedrijven, maar ook voor diverse gemeentelijke belangen uitstekend te ge bruiken zijn. Onder leiding van de heer J. v. d. Wijgert, landmeter bij de gemeente Uden, zijn 170 controlematen ge nomen. Het resultaat was dat één afwijking werd gevonden van 1,25 m. Het bleek later een inter- pretatiefout te zijn. Zes afwijkingen tussen 25 en de 50 cm werden gevonden. De eventuele fouten be neden de 25 cm zijn niet gemeten. Wij zijn zéér tevreden met dit resultaat, al zijn wij ons bewust dat het geen absolute norm is voor de gevolgde werkwijze. De ervaringen tot nog toe opgedaan met de schaal 1:2000, zijn niet gunstig. Alleen voor een zeer „leeg" gebied wordt deze schaal voor de nuts bedrijven geschikt geacht. Het is in Uden, een gemeente van +26.000 inwoners gebleken dat onze basiskaart en de mede verkregen fotokaart voor vele doeleinden, o.a. als basiskaart voor de stedebouwkundig adviseur, uitstekend te gebruiken zijn. Een direct economisch voordeel is aantoonbaar in een gebied waar een bestemmingsplan in voor bereiding is, omdat een terrestrische inmeting ach terwege kan blijven. ngt 73 143

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 17