Vooral in het overleg tussen de Gemeente en haar stedebouwkundig adviseur enerzijds en de open bare nutsbedrijven anderzijds, zien wij het als van groot belang, indien met dezelfde kaarten wordt gewerkt. Gelukkig wordt thans door vele gemeente besturen het nut van tijdig en grondig overleg inge zien en indien dit overleg dan aan de hand van goede, voor het doel geschikte kaarten kan plaats vinden, is de kans op misverstanden, die meestal pas veel later naar voren komen, veel kleiner ge worden. Een knelpunt in dit overleg is vaak, dat door de nutsbedrijven de voeding van een leidingstelsel in een nieuwe wijk, door nog maagdelijk, maar in de toekomst te bebouwen gebied, moet worden ge legd. Juist in die situatie is een betrouwbare kaart van grote waarde. Immers, misverstanden met als gevolg óf reconstructies van leidingen, óf moeilijk heden met de terreingrootte en bebouwingsmogelijk heden, kosten handenvol geld. Wanneer straks ten behoeve van de beheerkaart, alle leidinggegevens op maatvaste films, zijn ge tekend, is het vrij eenvoudig een eveneens maat vaste kopie te gebruiken bij reconstructies van straten en wegen en bij werkzaamheden in de nabij heid van leidingen. Het bijhouden van de basiskaart is een zorg apart. Het zal dan ook noodzakelijk zijn, dat men de leidingen niet op de basiskaart zelf tekent, maar op een aparte maatvaste film, daar anders aan het overtekenen geen einde is te zien. Wij gaan er daarbij van uit dat in de toekomst, als het nieuwe kaarten- bestand groot genoeg is, de kaarten via nieuwe luchtfoto's worden bijgehouden. Wanneer wij thans na l^jaar werken, naar het resultaat daarvan kijken, dan is onze Commissie dankbaar dat zij bij Fugro gehoor vond voor haar denkbeelden en dat door een zeer intense samenwerking, later ook met de gemeente Uden, het mogelijk bleek tot resultaten te komen, die beter zijn dan wij oorspronkelijk durfden verwachten. De Commissie Basiskaarten Noord-Brabant ziet het als een groot succes, dat haar kaarten ook voor de gemeenten van waarde kunnen zijn. Kosten Ik wil nog even summier ingaan op de kosten van aanmaak en bijhouding van de revisietekeningen bij de nutsbedrijven. De Commissie Revisietekeningen Leidingnetten van de Cocluwa, dat is de Contact club van streekwaterleidingbedrijven, heeft in '67-'68 een onderzoek ingesteld, en in 1969 haar rapport gepubliceerd. Ik citeer hieruit alleen, dat was gebleken, dat de kosten per jaar van het toen malige revisiewerk ruwweg 0,3% van de investering in leidingnetten bedroegen. Begrijpt u mij goed, dat betrof revisietekeningen die in meerderheid beslist voor verbetering vatbaar waren, en waarbij nog niet aan de nu vereiste nauwkeurigheid werd gedacht. Een beperkt onderzoek heeft mij geleerd dat nu de jaarlijkse kosten van het revisiewerk bij diverse nutsbedrijven in meerderheid liggen tussen 0,3 en 0,5% van de vervangingswaarde van de leiding netten. Met uitschieters naar boven en naar be neden. Houden wij 0,4% aan als een reëel gemid delde. Om welk bedrag in totaal gaat het nu? Ir. Van Steenis heeft in '62 de waarde van het onder grondse leidingennet in Nederland geschat op ±4,5 miljard gulden. Niet bekend is of hij de aan- schafwaarde of de boekwaarde heeft bedoeld. Een globale schatting van het totaal, uitgaande van de mij bekende deelcijfers, bracht mij, en dan ben ik zeer voorzichtig, voor 1972 op een vervangings waarde van +15 miljard gulden. Laat ik nu de eerder genoemde 0,4% los op die 15 miljard, dan krijg ik een bedrag van 60 miljoen dat per jaar aan revisiewerk wordt besteed. Uitgaande van de mij bekende verhoudingen, liggen de aan- maakkosten van de tot nu vervaardigde basiskaar ten, zonder leidingnet, rond de 40 tot 50% van de totale kosten van het revisiewerk. Bij de aanschaf van hoogwaardige kaarten, zoals wij ze nu nodig hebben, moet het door centrale vervaardiging mogelijk zijn, de directe kosten van de kaarten te verlagen. Stellen wij de aanmaak- kosten van de nieuwe kaarten per jaar op ±25% van de totale kosten van het revisiewerk, dan komt een bedrag van 15 miljoen gulden per jaar bij de 144 Inmiddels is gebleken dat de waarde van de leidingen van de openbare nutsvoorzieningen (riolering, gas, water, elektriciteit en telefoon) 25 miljard gulden bedraagt. ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 18