Wij zien de Commissie Grootschalige Basiskaarten als een logisch vervolg op wat tot heden door ande ren reeds is gedaan. Dat betekent dat ook de basis- kaart in dat zelfde kader moet passen en niet een op zichzelf staand gegeven is. Wij vragen ons af wat uw Commissie zelf daarvan denkt. Een duide lijke uitspraak op dit punt lijkt ons zeer gewenst. Wij zijn ook van mening dat, indien de goede basis- kaart algemeen wordt gebruikt, waarschijnlijk 75% of meer van de moeilijkheden, welke door het nu in gebruik zijnde kaartmateriaal worden veroorzaakt, zijn opgelost. Wij vragen ons af, of voor de dan nog resterende moeilijkheden, een kostbare leidingen registratie nodig zal zijn. Dit zou bekeken kunnen worden als met de basiskaart de nodige ervaring is opgedaan. Dat de basiskaart ook voor andere doeleinden bruikbaar moet zijn, daar hebben wij alle begrip voor. Wij gaan ook niet van de gedachte uit óf een lijnenkaart óf een fotokaart. Wij zijn zelfs van me ning dat voor beide types kaarten in Nederland een markt is. Maar er is geen markt voor de fotokaart als uniforme basiskaart, zelfs niet op schaal 11000! Wij vinden het gewenst dit duidelijk te stellen. Het is jammer dat uw Commissie niet op het nauw- keurigheidsvraagstuk is ingegaan. Ook vinden wij het een gemis, dat de opdrachten aan de diverse werkgroepen in het rapport niet zijn omschreven. Wij zouden daardoor de gedachten binnen uw Commissie duidelijker hebben leren kennen. Met het gestelde in punt 5, uw visie op het produktie- proces gaan wij volledig akkoord. Het in 5.5 ge stelde geeft ons aanleiding tot de opmerking, dat wij er van uitgaan dat de basiskaart, zoals reeds eerder werd opgemerkt, voor het gehele land moet dienen. Dat de bijhouding regionaal wordt gepland achten wij juist, maar een cyclus van vijf jaren is voor Noord-Brabant te lang. Wij zijn het met Gelderland eens, dat, indien technisch en financieel haalbaar, naar een éénjarige cyclus moet worden gestreefd. Op de in punt 6 vermelde kostenschatting zullen wij niet nader ingaan, omdat het hier gaat om kaarten op schaal 12000. De Commissie Basiskaarten Noord-Brabant is van mening dat de kosten van de kaart voor de gebruiker kunnen blijven beneden het niveau van de kosten bij het zelf vervaardigen door de gebruiker van een praktisch gelijkwaardige kaart. Wij denken daarbij aan kaarten die in het landelijk stelsel passen. Men zal dus de prioriteiten en de nauwkeurigheids- eisen van de basiskaart op hun economische waarde moeten toetsen. In Noord-Brabant bleek dat bij deelname van vier participanten, wij ver onder de kosten van de eigen aanmaak konden blijven. Men hoeft bij de basiskaarten niet te denken aan grote oplagen. Wij zijn met uw Commissie van mening, dat de meeste, zo niet alle gebruikers, zullen vragen naar maatvaste films. Ik ben al aan punt 7: de organisatie. Met uw verwachting betreffende het bestaansrecht van een goede grootschalige basiskaart zijn wij het volkomen eens, mits wij het ook eens worden over de kaart zelf. Ook met uw gedachte over een landelijke organisatie hebben wij geen moeilijkheid. De Com missie Basiskaarten Noord-Brabant ziet voor zich zelf een taak tot het tijdstip dat door een landelijk orgaan in de behoefte aan kaarten in Noord-Bra bant wordt voorzien. Wel zouden wij graag nader aangeduid willen zien, wat u verstaat onder nauwe binding met organen in de regio. De opbouw van een basiskaarten-bestand kan een stap zijn in de richting van een centrale of regionale leidingenregistratie. Men zal voor ogen moeten houden dat het daarmee begonnen is. De kaarten zullen er dus geschikt voor moeten zijn. Wij kunnen ons voorstellen dat aan het kadaster wordt gedacht. Het is landelijk en heeft regionale kantoren. Wij kunnen ons ook voorstellen dat in een reëel overleg tussen alle betrokken partijen, gemeenten, planolo gen, nutsbedrijven enz. het kadaster zou kunnen worden gekozen, als zijnde de bestaande dienst, die het meest aan de te stellen voorwaarden voldoet. Maar laat men wel boven die dienst, of dat dan het kadaster of een andere dienst is, een bestuursorgaan vormen voor de begeleiding van deze basiskaarten en misschien straks ook de leidingenregistratie. Een bestuursorgaan waarin uiteraard alle betrokken groeperingen moeten zijn vertegenwoordigd en een bestuursorgaan dat ook zeggenschap moet hebben. Het lijkt ons de enige mogelijkheid om geen brokken te maken. 146 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 20