Het belang van een grootschalige basiskaart voor de opbouw van het sub-systeem Topografie en Leidingen van de S.O.A.G. Conclusies Samenvattend kan worden gesteld: 1. De basiskaart moet zijn een lijnenkaart, schaal 11000. 2. De basiskaart moet zijn een landelijke raam- kaart. 3. De nauwkeurigheid van deze kaart, als belang rijke kostenfactor, zal zorgvuldig moeten worden bepaald. 4. Het probleem van de basiskaarten is minder een technisch doch veel meer een organisa torisch probleem. 5. De goede basiskaart biedt ook in het steeds intenser wordend overleg enorme voordelen. 6. Wanneer de goede basiskaart wordt gemaakt komen de kosten er vanzelf uit. 7. Men mag veronderstellen dat de basiskaart daardoor binnen korte tijd algemeen gebruikt zal worden. 8. De contacten die de Commissie Grootschalige Basiskaarten straks nodig acht, moeten nu reeds gelegd worden. 9. Een goede begeleiding door alle betrokken groeperingen is een noodzaak, en zal dat ook blijven. 10. Wij zitten met z'n allen om die kaart te springen. P. J. Bakker Enkele begrippen Voordat tot de behandeling van het in de titel aan geduide onderwerp wordt overgegaan volgt eerst wat achtergrond-informatie en worden enkele be grippen omschreven. Hiermee is het gemakkelijker de oorzaak en de aard van het belang van een grootschalige basiskaart voor de opbouw van het subsysteem Topografie en Leidingen te begrijpen. S.O.A.G. is de afgekorte aanduiding van de Stich ting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Gemeenten. Deze stichting werd bijna 5 jaar ge leden in het leven geroepen door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, toen bij een aantal Neder landse gemeenten de automatisering van gemeente lijke taken werd aangepakt. Daartoe werd bijvoor beeld in Amsterdam het Gemeentelijk Centrum voor Electronische Informatieverwerking (G.C.E.L) en in Rotterdam het Gemeentelijk Rekencentrum (G.R.C.) in het leven geroepen. Maar niet alleen deze beide steden, ook vele andere plaatsen zoals b.v. enkele steden in Noord-Brabant namen de automatisering van gemeentelijke taken ter hand. Deze taken van verschillende gemeenten hebben onderling grote overeenkomst of zijn zelfs geheel gelijk. De bevolkingsadministratie b.v. van twee verschillende gemeenten wordt volgens dezelfde wettelijke voorschriften en regels gevoerd en er is dus geen wezenlijk verschil in de wijze van vervul ling van deze taak. Een gevolg van een gang van zaken zoals hiervoor aangegeven, zou zijn dat identieke automatiserings systemen tegelijkertijd op meerdere plaatsen zouden worden ontwikkeld door en ten behoeve van meestal ook niet optimaal geëquipeerde automatiserings centra. Niet optimaal geëquipeerd ten aanzien van mankracht en apparatuur omdat een gemeentelijke taak zoals b.v. bevolkingsadministratie een door het aantal inwoners kwantitatief beperkte omvang heeft. Om deze, minder gewenste, ontwikkeling te voor komen werd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de S.O.A.G. in het leven geroepen. Deze stichting stelde een Basisplan voor de Gemeen telijke Automatisering op. Dit basisplan voorziet in het oprichten van voldoende grote centra, 9 in ngt 73 147

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 21