grond zouden maken. Als gevolg van dit besluit kwam, voor wat Amsterdam betreft, de eerste groot-schalige basiskaart tot stand. Ik neem aan dat Amsterdam in deze ontwikkeling geen unicum was. In Alg. Verm. Nachr. nr. 11 van 1954 verhaalt Bonczek van een soortgelijke ontwikkeling in Essen in het jaar 1910. Dit alles moet gezien worden als een gevolg van een snelle toename van de openbare en ook particuliere voorzieningen zoals drinkwater, riolering, gas en later elektriciteit en telefoon en de daarmee gepaard gaande, steeds toenemende, onoverzichtelijkheid van het leidingennet. In hoeverre heeft deze kaart op schaal 11000 hierin verbetering gebracht? Hierbij zal ik mij voorlopig weer even tot Amsterdamse ervaringen beperken, maar soortgelijke ervaringen zullen zich ook elders hebben voorgedaan. Yan dat kaartwerk 1:1000 is een en wordt nog altijd een zeer intensief gebruik gemaakt. Dit ge bruik is voor zeer verschillende doeleinden zoals b.v. ten behoeve van beheer (huur, eigendom, erf pacht etc.) of voor het ontwerpen van nieuwe wer ken enz. Wel bleek al spoedig dat voor dicht bebouwd gebied de schaal 11000 veel te klein was voor het in het besluit van B. en W. beoogde doel, nl. het gebruik van deze kaart als basiskaart, zo men wil moeder- kaart, voor het intekenen van kabels en leidingen. Voor dit doel gebruikt men in het bijzonder in dicht bebouwd stedelijk gebied bij voorkeur basiskaarten op de schaal 1500 en in Amsterdam zelfs heel veel op schaal 1200. Door fotografische vergroting kan men van de kaart 11000 nog vrij gemakkelijk tot bladen 1:500 komen, dit is met de schaal 1:200 minder goed mogelijk, hier wordt dus op deze schaal opnieuw voor getekend. Dit opnieuw tekenen van de kaartinhoud is één aspect, dat er toe kan bijdragen dat het automati seren van de kaartvervaardiging om redenen van efficiëncy aantrekkelijk wordt. Heeft men de topo grafische gegevens in gedigitaliseerde vorm in de databank en beschikt men over een geschikt teken programma, dan is de keuze van de schaal in prin cipe nog vrij. Een ander aspect heeft evenwel in veel sterker mate bijgedragen tot het ontstaan van de behoefte tot automatisering van de registratie van topografie en leidingen. Hiermee is dan meteen de thans in ge bruik geraakte term gevallen. Automatisering van de bijhouding Vooral in dichtbebouwd stedelijk gebied heeft het gebruik van een grootschalige basiskaart voor aller lei doeleinden, in het bijzonder als ondergrond voor het intekenen van leidingen, een grote vlucht ge nomen. Zo worden thans naast de verzamelkaart waarop alle leidingen zijn ingetekend en welke kaart vooral gebruikt wordt ten behoeve van het beheer van de ruimte op en onder de openbare straat, voor alle soorten leidingen afzonderlijke beheerskaarten gebruikt. De verzamelkaart wordt aangelegd en bij gehouden door de beheerder van de weg, meestal een taak van de dienst gemeentewerken, terwijl de beheerskaart door de nutsbedrijven wordt vervaar digd c.q. bijgehouden. Dit betekent dus dat van éénzelfde gebied de volgende leidingtekeningen kunnen bestaan: de verzamelkaart en afzonderlijke beheerskaarten voor: hoogspanningskabels, laagspanningskabels, gelijk stroomkabels, telefoonkabels, gasleidingen, water leiding, riolering (deze drie ook soms nog weer ge splitst in soorten leidingen) en openbare verlichting. Daarbij bestaan er hier en daar ook leidingkaarten voor gecompliceerde systemen van elektronische verkeersregeling, stads- of blokverwarming, centrale antenne-systemen, buizenpost en mogelijk nog een aantal andere communicatie- en transportsystemen. Al deze leidingkaarten bevatten naast de - gedetail leerde - gegevens over de betreffende leidingen dezelfde topografische basisgegevens. Willen deze kaarten up-to-date, en dus bruikbaar blijven, dan moeten al deze kaarten worden bijgewerkt en dat vraagt dus voor wat de topografie betreft, voor alle genoemde kaarten, steeds dezelfde wijzigingen. Dit wordt, gezien de hoeveelheid te verrichten teken werk een kostbare, zo niet onmogelijke zaak en het ligt voor de hand naar wegen tot automatisering te zoeken. De gemeente Rotterdam was uit deze overweging en uit de behoefte het bestaande systeem van leiding- ngt 73 149

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 23