registratie te verbeteren aan een,onderzoek naar de mogelijkheid tot automatisering begonnen. Het be stuur van de S.O. A.G. onderkende de relatie met het vastgoedsysteem en verzocht de gemeente Rotter dam het systeem Topografie en Leidingen als een onderdeel van het vastgoedsysteem in het kader van de S.O.A.G. te ontwikkelen. Met dit verzoek ging de gemeente Rotterdam akkoord. Vanzelfsprekend, zou ik haast zeggen, maar het is ook uit het voorafgaande steeds naar voren geko men, is de aanwezigheid van een grootschalige basis- kaart een essentiële voorwaarde, beter is te spreken van een conditio sine qua non, om tot de opbouw van een systeem tot automatische registratie van topografie en leidingen te kunnen komen. Een andere voorwaarde voor het bereiken van de doel einden, te weten het op elk gewenst moment kun nen beschikken over up-to-date informatie omtrent de juiste plaats en ligging van de topografie en de leidingen is de aanwezigheid van een apparaat waarmee de bijhouding van de registratie is ge waarborgd. Dat zijn dus de uitgangspunten, de aanwezigheid van een grootschalige basiskaart en de aanwezig heid van het bijhoudingsapparaat, van waaruit de automatisering kan worden aangepakt. Dit mag dan voor een aantal van de dichtbevolkte centra het geval zijn, voor een groot aantal dicht bevolkte gebieden is dit niet of nog niet het geval. Hier geldt in het bijzonder nog niet omdat in meer dere plaatsen thans wordt gewerkt aan de vervaar diging van een G.B.K. of onderzocht wordt of de mogelijkheid tot vervaardiging van een G.B.K. aanwezig is. Omdat voor het tot stand brengen van een ge automatiseerde registratie van topografie en lei dingen de aanwezigheid van een G.B.K. essentieel is, kan ook zonder meer worden geconcludeerd dat het tot stand komen van een landelijke uniforme G.B.K. van uitzonderlijk groot belang is voor de opbouw van het systeem Topografie en Leidingen van de S.O.A.G. Niet alleen de aanwezigheid van een G.B.K., maar ook de landelijke uniformiteit van deze G.B.K. is met het oog op de automatisering van groot belang. Bij de automatisering is eendui digheid imperatief en uniformiteit zeer voordelig. Het interimrapport van de commissie G.B.K. Nu blijkt uit het interimrapport van de commissie G.B.K. dat de commissie de G.B.K. definieert als: een uniform uitgevoerde, bijgehouden kaart van lan delijk gebied, in een éénduidig kaartbladensysteem op één bepaalde schaal, met een zodanige inhoud, dat deze de basis kan vormen voor aanvullingen die specifiek zijn voor verschillende gebruikersgroepen. Voor een groot deel past deze definitie wel in het raam van eisen en wensen die de Adviesgroep moet opstellen ten aanzien van een G.B.K. voor de auto matisering van de registratie van topografie en leidingen. Uniform uitgevoerd en bijgehouden, in een één duidig kaartbladensysteem past alles zeer goed bij de automatiseringsgedachte. Ook een basisinhoud die al naar de specifieke behoefte van de verschil lende gebruikers kan worden aangevuld met de speciaal voor die gebruikers van belang zijnde in formatie laat zich goed voegen in de door de S.O.A.G. in ontwikkeling genomen automatisering. Dat de basiskaart op één bepaalde schaal zou moe ten worden uitgevoerd spreekt misschien wat min der aan, is op zichzelf evenwel voor automatisering nog geen probleem, men kan de informatie uit de databank tenslotte toch wel in de vorm van kaarten verstrekken op de schaal die gevraagd wordt, ook al is dat een andere dan de schaal van de basiskaart. De keuze van de schaal 1:2000 lijkt voor een basis kaart voor het intekenen van leidingen erg klein maar is als een gevolg van de beperking tot landelijk gebied wel verklaarbaar en de schaal 12000 voor een basiskaart van landelijk gebied is naar mijn per soonlijke mening, en gelet op de mogelijkheid tot fotografische vergroting ook wel aanvaardbaar. Tenslotte is er dan de beperking tot landelijk gebied in de opzet voor een G.B.K. zoals weergegeven in het interimrapport van de commissie Grootschalige Basiskaart. Hoewel het belang van een dergelijke basiskaart van landelijk gebied, ook voor de auto matisering van de registratie van topografie en leidingen wel degelijk aanwezig is, vraag ik me toch af of dit wel het belang van de eerste orde is. De behoefte aan basiskaarten voor leidingenregistra tie manifesteert zich nu vooral in het gebied dat niet voldoet aan de definitie van landelijk gebied zoals 150 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 24