gegeven in het interimrapport. Met andere woorden er is een veel groter en zeer acute behoefte aan basis- kaarten van wat ik dan maar zal noemen stedelijk gebied of van voor 1980 te verstedelijken gebied. Dit standpunt moet ook van S.O.A.G.-zijde (dus vanuit een gemeentelijke visie) met het oog op de automatisering van de registratie van topografie en leidingen worden onderschreven, al wordt, vooral met het oog op mogelijke deelname aan deze auto matisering door de - vaak regionale - nutsbedrijven het belang van een G.B.K. van landelijk gebied wel terdege erkend. De vraag blijft evenwel, waarom stedelijk en wel dra verstedelijkt gebied zo zorgvuldig buiten de deur zijn gehouden. Dit wordt in het interimrapport ook niet duidelijk gemaakt. Integendeel, de probleemstelling en de in de uitgangspunten genoemde doelstellingen plei ten veel meer voor het opstellen van regels voor de vervaardiging van een uniforme basiskaart voor het gehele land. Een aanpak, die naar het mij voorkomt ook beter zou aansluiten bij de thans actuele be hoefte aan basiskaarten. Dat, zoals in het rapport wordt gesteld, de aard van het kaartgebruik in stedelijk gebied leidt tot een andere schaal en in houd dan voor landelijk gebied noodzakelijk wordt geacht is in zoverre geen bezwaar, dat de bladinde ling van een basiskaart op schaal 1:2000 zonder meer het raam kan vormen naar een verdere onder verdeling in bladen op een schaal 11000, 1:500 en zelfs 1:200. Ook zou in deze gevallen weer met de inhoud zoals voor landelijk gebied gedacht, kunnen worden volstaan waarbij de verschillende gebrui kersgroepen zelf dienen te zorgen voor aanvullingen naar eigen behoeften. Conclusies Bij deze beschouwing over het belang van een G.B.K. voor de opbouw van het sub-systeem Topo grafie en Leidingen van het vastgoedsysteem van de S.O.A.G. kom ik dus tot de volgende conclusies: 1. Het totstandkomen van een uniforme groot schalige basiskaart is met het oog op de auto matisering van de registratie van Topografie en Leidingen van groot belang. 2. De urgentie ervan beperkt zich niet tot landelijk gebied, integendeel, en terwille van de urgentie en om redenen van landelijke uniformiteit, dit laatste ook met het oog op de automatisering, zou de commissie er goed aan doen nu reeds het totstandkomen van basiskaarten voor stedelijk gebied in haar rapportage te betrekken. 3. Het opstellen van voor het gehele land geldende normen en definities waaraan de inhoud van een uniforme grootschalige basiskaart moet voldoen heeft vanuit S.O.A.G.-standpunt gezien voor rang boven het ontwerpen van een organisatie die zich met de vervaardiging van een G.B.K. voor landelijk gebied zal belasten. Dit, omdat thans reeds velen zich met de vervaardiging van een G.B.K. bezighouden en niet verwacht kan worden dat zich dat in de toekomst zal wijzigen! (De Adviesgroep Topografie en Leidingen van de S.O.A.G. is gaarne bereid haar medewerking te geven bij het opstellen van normen en defini ties waaraan de inhoud van een landelijke en uniforme G.B.K. zou moeten voldoen). Tenslotte nog enkele ervaringsfeiten en een enkele vraag. Toen in Amsterdam zo omstreeks 1911 het kaart werk 1:1000 was voltooid bleek aan deze kaart voor wat betreft stedelijk gebied een vrij aanzienlij-ke behoefte te bestaan. Van ieder blad werd en wordt daarom een voorraad transparante en niet-trans- parante drukken gemaakt, welke voorraad in een periode van 5 a 10 jaar uitgeput is, waarna de kaart wordt bijgewerkt en opnieuw wordt gedrukt. Deze voorraad varieert zo van 100 stuks in rustige woon wijken tot 4 a 500 exemplaren in de dynamischer winkel- en zakenwijken. In de twintiger jaren zijn ook kaarten 1:1000 van het thans ook nog landelijke gebied in Amsterdam- Noord gemaakt. Deze bladen vonden zeer weinig aftrek, en zijn later i.v.m. de verandering van de bladen en omdat inmiddels tot een andere blad indeling is overgegaan vernietigd. Eerst zeer onlangs is in verband met voorstellen tot het nemen van beschermende maatregelen tot behoud van het natuurgebied en tot bescherming van het aanzicht van de in dit gebied liggende dor pen Holysloot, Ransdorp, Zunderdorp en Durger- dam opnieuw de behoefte aan een goede kaart op ngt 73 151

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 25