gebruikers heeft tot doel dichter bij een bevredi gende en realiseerbare oplossing van het gestelde probleem te komen. Na een belichting van elemen ten die bij een gesprek over een grootschalige basis- kaart als uitgangspunt moeten dienen, zal er in dit rapport aandacht besteed worden aan de vervaar- digingswijze, het kosten vraagstuk en de organi satie. Ten aanzien van de probleemstelling moet vermeld worden dat de commissie zich beperkingen heeft opgelegd door zich niet te verdiepen in het meer algemene vraagstuk: de vorming van een data bank van topografische gegevens. De vragen betreffende de vorm, de schaal, de variatie van de inhoud enz. van een grootschalige basiskaart zijn dan minder belangrijk, omdat aan uiteenlopende wensen van verschillende gebruikers tegemoet kan worden ge komen. Het probleem kan zich dan tot het ver garen en bijhouden van de gegevens in één landelijk coördinatensysteem beperken. De vorming van een data bank is onder de huidige omstandigheden niet op korte termijn realiseerbaar. De vervaardiging van een basiskaart kan daaren tegen ieder ogenblik starten, als er op bepaalde punten overeenstemming is bereikt. Bovendien kunnen organisatie en methoden steeds zodanig ge richt worden, dat inpassing in een meer omvattend informatiesysteem mogelijk is. Eén van de metho den die bij de vervaardiging van lijnenkaarten steeds meer toegepast wordt, is de digitalisering van de waarnemingen, gevolgd door automatische kaar- tering. Deze methode, die aansluit bij de gedachte aan de vorming van een data bank, zal daarom in een aparte voordracht worden belicht.* 4. Uitgangspunten Om tot een aanbeveling te komen dienen er enkele fundamentele begrippen gedefinieerd te worden. Deze omschrijvingen zullen vaak een compromis zijn van verschillende inzichten. Er is niet gestreefd naar wetenschappelijke formuleringen maar naar doelgerichte, praktisch toepasbare omschrijvingen, om oplossingen te vinden voor het urgente maat- schappelijke probleem van de grootschalige kaart- voorziening in Nederland. Hierbij is het doel twee ledig gezien: a. eenheid brengen in de chaos van kaartindelin- gen, vormen en schalen b. een kaartinhoud verschaffen die voor vele doel einden voldoende gegevens bevat om als onder grond te dienen voor aanvullingen naar be hoefte van de gebruiker, die deze zelf zal ver zorgen. De keuze die gedaan is bij de volgende omschrijvin gen moet ook gezien worden met het oog op voor stellen, waarvan de verwachting gewettigd is dat zij op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden en financieel gezien realiseerbaar zijn. 4.1 Basiskaart Onder basiskaart wordt in dit verband verstaan: een uniform uitgevoerde, bijgehouden kaart van landelijk gebied, in een éénduidig kaartbladen- systeem, op één bepaalde schaal, met een zodanige inhoud, dat deze de basis kan worden voor aan vullingen die gewenst worden door verschillende ge bruikersgroepen. 4.2 Landelijk gebied In voorgaande definitie wordt onder landelijk ge bied verstaan: geheel Nederland met uitzondering van die gebieden die reeds zijn afgebeeld, of waarvan in de naaste toekomst (1980?) kadastrale plans zul len worden vervaardigd in het stelsel van de Rijks driehoeksmeting op de schaal 11000 of groter. Het feit dat deze plans vervaardigd worden in ge bieden met een grote economische grondwaarde en een hoge bebouwingsgraad, waardoor de inhoud reeds veel topografische gegevens bevat, heeft er in veel gevallen reeds toe geleid dat plaatselijk wer kende diensten hun kaartbestand met behulp van deze basisgegevens hebben opgebouwd. De aard van het kaartgebruik in deze gebieden leidt tot een andere schaal en inhoud dan voor landelijke ge bieden noodzakelijk wordt geacht. 4.3 Uniformiteit Onder „uniform uitgevoerd in een éénduidig kaart- bladensysteem" wordt verstaan: kaartbladen van omschreven afmetingen in een aanéénsluitend sys- H. J. G. L. Aalders: Automatiseringen de grootschalige basiskaart. ngt 73 131

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 5