De werkzaamheden na de triangulatie omvatten het opzetten van de bladen, de fotogrammetrische kaartering en de afwerking van de kaarten op de tekenzaal. Op dit gebied is zowel bij de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat als bij de Foto grammetrische Dienst van het Kadaster veel er varing met grootschalige kaarteringen. Uit de tijdverantwoording die de eerstgenoemde dienst van alle werken bezit bleek een grote sprei ding in verband met de kaartinhoud van verschil lende kaarteringen. Van enkele gebieden, waarvan de kaartinhoud goed overeenstemde met de voor gestelde omschrijving van de grootschalige basis- kaart en bovendien met die van de kaarten die door de Fotogrammetrische Dienst van het Kadaster ten behoeve van ruilverkavelingen worden gemaakt, konden vergelijkbare gegevens verzameld worden. Evenals bij de andere reeds beschreven fotogram metrische handelingen bleek ook hier een goede overeenstemming, waardoor een globale kostprijs voor de grootschalige lijnenkaart verantwoord be rekend kon worden. Voor de kostenschatting van de fotogrammetrische bewerkingen zijn de werkgroepen uitgegaan van de formatie van een dienst die zich uitsluitend bezig houdt met de produktie van de grootschalige basis- kaart. Niet overal in het land zal deze gevraagd worden en de periodieke vernieuwing zal in ver schillende gebieden een andere frequentie hebben. De produktie en de vernieuwing zullen daarom ge pland moeten worden aan de hand van gegevens die alleen regionaal verzameld kunnen worden door coördinatie van de gebruikerswensen. Bij de opzet van de kostenberekening is (schematisch) gedacht aan een uitvoering in 5 jaren en een vernieuwings cyclus van 5 jaren. Met betrekking tot de fotokaart zal steeds van een totale vernieuwing sprake zijn. Voor de lijnenkaart zullen incidenteel beslissingen genomen moeten worden over de voor- en nadelen van partiële her ziening of vernieuwing. De commissie heeft afgezien van het doen van schat tingen van het aantal mutaties. Zowel voor de bij houding als de vernieuwing zullen de gegevens verkregen worden door nieuwe luchtopnamen, waardoor de werkzaamheden passen in het pro- duktieproces. 6. Kostenschatting Gebaseerd op de beschreven vervaardigingswijze en de verzamelde informatie van produktiediensten, zijn kostprijsberekeningen uitgevoerd. De gevolgde methode betekent dat er uitgegaan is van conven tionele werkwijzen. De extrapolatie die soms moet worden toegepast houdt gevaren in zich. Tevens is het mogelijk dat andere, meer geavanceerde metho den voor een dienst die een groot, continu ver lopend, éénsoortig seriewerk moet verrichten tot belangrijke besparingen kunnen leiden. De uit komsten dienen daarom meer als gespreksbasis dan als exacte calculatiegrootheden bezien te worden. Berekend naar het prijs- en loonpeil van januari 1973 worden de schattingen voor de kaarteer- eenheid van 1 km2 op de schaal 12000 370,voor: vliegkostenterrestrische-en fotogrammetrische puntsbepaling 90,voor: de produktie van een gewone ontschranking 280,voor: de produktie van een ortho- ontschranking 1400,voor: de produktie van de lijnenkaar- tering Samenvattend worden de kosten voor kaarten 50 x 50 cm, 1:2000: 460,voor: een fotokaart van vlak gebied 650,voor: een (ortho)fotokaart van geacci denteerd gebied 1770,voor: een lijnenkaart 1860,voor: een lijnenkaart fotokaart De reproduktiekosten blijven hier onbesproken. Deze zijn sterk afhankelijk van de methode en op lage. Veel gebruikers zullen een contactafdruk op maatvaste film wensen (kosten ca. 30, 7. Organisatie De commissie is er van overtuigd dat de mogelijk heden, die in de voorgaande hoofdstukken van dit rapport zijn geschetst tot aanvaardbare oplossingen voor de grote vraag naar beter en uniform kaart- 5.4 Lijnenkaart 5.5 Procluktie en vernieuwing 134 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 8