Toelichting op het rapport materiaal kunnen leiden. Er is geen raming van de opbrengsten gemaakt, zodat een kosten-baten- analyse niet kan worden gegeven. Zoals reeds in de inleiding is gezegd, zijn er vele slecht kwantificeer bare elementen in het spel, die een zuiver econo mische beoordeling bemoeilijken. De grootschalige basiskaart zal zijn bestaansrecht zonder twijfel be wijzen als er een goede organisatorische vorm aan ten grondslag wordt gelegd: a. Er zal een landelijke organisatie voor planning en uitvoering verantwoordelijk moeten zijn. b. Deze organisatie zal nauwe bindingen moeten hebben met organen in de regio (provincies, ge meenten, openbare nutsbedrijven etc.) en met landelijk werkende diensten (Kadaster, Topo grafische Dienst, Waterstaat, CD, RPD, PTT etc.). Door samenbundeling van wensen en middelen aan de gebruikerskant kan dan ten volle profijt worden getrokken van de technische mogelijkheden die alleen een grote kaarteringsdienst kan bieden. Dit behoeft geen nieuwe rijksdienst te zijn. De samen werking op landelijk niveau krijgt steeds meer vorm. Naast de coördinatie van de werkzaamheden van de grote diensten (Kadaster, Topografische Dienst en Waterstaat) zijn echter regionale contact organen nodig. In enkele provincies is deze nood zaak reeds onderkend (Noord-Brabant, Gelder land). De kadastrale dienst, met een landelijke centrale dienst en met provinciale bureaus, zou in deze ge schetste organisatievorm een rol van betekenis kun nen vervullen. UIT DE OPENINGSREDE VAN IR. G. A. VAN WELY, VOORZITTER VAN DE COMMISSIE GROOTSCHALIGE BASISKAART In het rapport zijn naar mijn mening de belangrijkste punten die bij het vraagstuk van het uitbrengen van een G.B.K. aan de orde komen behandeld. Na enkele inleidende paragrafen treft u in paragraaf 4 een aantal uitgangspunten aan, waarin omschreven is wat de commissie onder een basiskaart verstaat en een uitwerking van enkele begrippen die gebruikt worden t.w. landelijk ge bied, uniformiteit, inhoud, schaal, vorm en uitvoering. Daarna volgt een paragraaf (5) over een mogelijk produktie- proces, waarin geen futurologie is bedreven ten aanzien van de gebruikte methoden. Er is aansluiting gezocht aan de produktiemethoden zoals die heden gebruikelijk zijn. Op verschillende onderdelen kondigen zich reeds nieuwe methoden aan (voorbeelden: betere bepaling van de drie- dimensionele coördinaten van de opnamecentra, betere camerastabilisatie, automatische karteringstechnieken, digi tale uitwerking enz.), sommige worden reeds toegepast. Deze zijn wel besproken maar niet in het rapport vermeld, omdat dit in wezen een technische zaak is die aan de basiskaart weinig verandert. De produktiewijze is opgenomen om een verantwoorde achtergrond te hebben voor kostprijsberekeningen, waarvan het resultaat in paragraaf 6 is vermeld. Tenslotte is een para graaf 7 opgenomen waar gedachten over een mogelijke orga nisatievorm zijn vermeld. Bij enkele punten in deze hoofdlijn wil ik graag een kant tekening plaatsen. Vooraf dient gezegd te worden dat op vele plaatsen de weergegeven gedachte of stelling een compromis is of een meerderheidsstandpunt. In de commissie heeft ieder lid zijn mening en opvatting, gevormd in een jarenlange er varing op landmeetkundig en kartografisch gebied, in de discussies niet onder stoelen of banken gestoken. Overigens moet ik, om misverstanden te vermijden, vermelden dat er in volstrekte harmonie is vergaderd. Voorts moet ik wijzen op het karakter van het stuk: een interimrapport. Bewust niet af, om op dit moment de gelegenheid te geven tot kritiek, tot inspraak. Hopelijk met goede aanknopingspunten voor de commissie om het werk af te ronden. Het zal u duidelijk zijn dat het voor mij zo nu en dan moeilijk zal zijn te praten als representant van een groep: mogelijk beluistert u soms een persoonlijke mening. Maar ook dat past in de geest van deze dag, al dient een voorzitter de besprekingen slechts te leiden. Allereerst datgene wat u in dit rapport mist: 1een poging tot kwantificering van de behoefte en 2. daaruit afgeleid een kosten-batenanalyse; 3. een rechtvaardiging waarom wij de organisatie, de plan ning, de uitvoering in handen van de overheid leggen. Een verklaring komt al gedeeltelijk in het rapport voor: de enquêtes van '68 en '69 (resp. van de groep leidingen registratie in hoofdzaak in de technische wereld en van de groep kaartreproduktie in hoofdzaak in de planologische hoek) geven al een zeer duidelijke indicatie van de behoefte. De voorgestelde registratie stoelt op niet voorhanden groot schalig kaartmateriaal, iedere kleine gemeentedienst stoeit met het enige grootschalige materiaal dat aanwezig is: de kadastrale kaart. Deze wordt gebruikt voor beheer, registra- ngt 73 135

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 9