A is een verzekerd punt, B is het opstelpunt van de Distomat. De meetfout van de Distomat, die 1 cm op 600 meter bedraagt, wordt nu theoretisch terruggebracht tot 90/600 x 1 0,15 cm in de berekende afstand tussen de pijlers. Daarbij komen nog de andere invloeden waarvan de centreerfouten in A en C de voornaamste zijn. 4. Verwerking van detailmetingen Bij de detailmeting worden de waarnemingen (hori zontale en verticale hoekmeting en afstandmeting) in een hiervoor ontworpen formulier ponsdocu ment) genoteerd. Deze formulieren gaan vergezeld van de terrein schetsen naar de rekenkamer, waar de coördinaten van de standplaats en de gebruikte oriënteringspun- ten worden opgezocht (of berekend uit de bijge voegde grondslagmeting) en ingevuld op de formu lieren in de daarvoor bestemde ruimte. Verder wordt nagegaan of de formulieren volledig en duidelijk zijn ingevuld naar de normen van de ponskamer. Als dit het geval is, gaan de formulieren naar het Gemeentelijk Rekencentrum (G.R.C.) waar de meetgegevens van de ponsdocumenten worden overgebracht op ponskaarten. Deze pons kaarten vormen tesamen de invoer voor het com puterprogramma „TWR1AF", waarmee in 3 a 4 minuten de rechthoekige coördinaten worden bere kend uit de polaire gegevens. De transformatie van de poolcoördinaten tot rechthoekige coördinaten sluit aan op de toekomstige situatie waarin detail punten in een geheugenbestand in coördinaten be waard zullen zijn. Voorlopig moeten al deze coördinaten nog op de tekenkamer worden verwerkt met de coördinato- graaf. Boven het polair karteren geeft dit de gelegen heid om de meting uit te breiden tot afstanden die de mogelijkheid van de poolcoördinatograaf, die vooral bij karteren op de schalen 1 200 en 1 500 beperkt is, te boven gaan. Ook de bladgrenzen spelen nu geen rol meer. De verwerking van de polaire gegevens zoals deze van uit de buitendienst op de rekenkamer binnenkomen, vraagt vrijwel geen tijd, mits de formulieren accu raat zijn ingevuld. Op dit punt worden de formu- lieren nagezien en eventueel verbeterd. Dit kan wel eens wat extra werk en tijd vragen. Naarmate men in de praktijk van de buitendienst meer computer- minded wordt, blijkt dit echter uitstekend te gaan. Het vraagt echter wel meer verantwoordelijkheid en accuratesse van de secretaris in de buitendienst dan vroeger al van deze verwacht werd. Dit facet is zeker als een functieverzwaring van de meetassistent te zien. De meeste tijd op het Rekencentrum wordt inge nomen door het ponsen en controleponsen; bij een grote hoeveelheid werk (1000 of meer punten) kan dit wel eens uitlopen tot een week. Gemiddeld vari eert de tijd op het Rekencentrum van 2 tot 5 dagen. Bij elkaar kan maximaal 2 tot 3 weken verlopen en minimaal moet altijd op 3 dagen gerekend worden als tijdsduur van het moment dat de meting vanuit de buitendienst binnenkomt op de Rekenkamer tot het moment waarop de rechthoekige coördinaten berekend zijn. 5. Slotopmerkingen We verkeren nu nog in het stadium dat het eigen lijke computerwerk omgeven wordt door te veel menselijk handelen. Het vele ponswerk zou ver meden kunnen worden door het gebruik in de bui tendienst van mark sensing kaarten, dit heeft echter het bezwaar dat de gegevens dan niet direct terug leesbaar zijn. Ook het met de hand kaarteren van de berekende rechthoekige coördinaten staat in geen verhouding tot het computerwerk en betekent voor de tekenaars beslist geen vergroting van arbeids vreugde. Deze toestand is echter kenmerkend voor de over gangsfase waarin we momenteel nog verkeren. De gang van zaken, zoals in dit artikel beschreven, is slechts een zeer bescheiden voorloper van de toe komstige automatisering, zoals deze verwezenlijkt moet worden in het ARTOL-project. Deze ontwikkeling vergt een langdurig moeizaam proces, dat zeker het zwaarst zal wegen voor de mensen die daar slechts zijdelings bij betrokken zijn en vaak niet het hoe en waarom van de ver anderingen kunnen overzien. 190 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 16