De Distomat bij het Kadaster G. Zantinge 1. Inleiding Aan elektro-optische meetapparatuur bezit het Kadaster twee Geodimeters AGA 6 en AGA 6A, gekocht in de jaren 1967 en 1968. In de periode van 1969 tot en met 1972 zijn 8 Distomats DI-10 aan geschaft. Alleen de laatst aangeschafte Distomat heeft een bereik van 2 km, de overige zeven hebben een bereik van 1 km. De Geodimeters zijn gestationeerd bij het bureau van de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeks meting in Apeldoorn en worden op aanvraag be schikbaar gesteld voor de bureaus van de L.D. en de bureaus Ruilverkaveling. Van de 8 Distomats zijn er 7 in gebruik bij de L.D. en 1 bij de Ruil- verkavelingsdienst. De Divisie-West van de L.D. van het Kadaster regelt centraal de inzet van 3 Dis tomats; de Divisie-Oost, die over 4 Distomats be schikt, heeft de regeling van het gebruik aan vier, verspreid in de divisie liggende, bureaus gedelegeerd. Het bureau van de Ingenieur-Verificateur van de kadastrale Ruilverkavelingsdienst regelt vanuit Utrecht de inzet van de Distomat bij de ruilverkave lingsbureaus in den lande. Zonodig worden Disto mats tussen L.D.-bureaus en Rvk.-bureaus uitge wisseld. De Geodimeters zijn de afgelopen jaren veel inge zet bij het meten van kringnetten en andere meet kundige grondslagen. In sommige jaargetijden (voorjaar en najaar) was de vraag naar gebruik van de Geodimeters zo groot dat de instrumenten niet voor alle gevraagde projecten konden worden inge zet. De aanschaf van totaal 8 Distomats heeft in deze situatie een grondige verandering gebracht. Niet alleen in aantal maar ook in kwaliteit (recht streekse aflezing van de afstand en gelijktijdige hoek- en afstandmeting) heeft de Distomat de (oude en verouderde) Geodimeters overtroffen. Thans staan de Geodimeters wel eens stil terwijl daaren tegen de Distomats continu in gebruik zijn. 2. De kadastrale kaart Alle meetaktiviteit van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (Kador) is gericht op het vervaardigen en bijhouden van de kadastrale kaart. Deze kaart geeft een beschrijving van de eigendomstoestand van de grond en geeft een basis voor berekening van de grondbelasting. De kaartinhoud is beperkt tot eigendomsgrenzen, bebouwing en verder zeer weinig topografie. Kadastraal is Nederland verdeeld in gemeenten; de gemeenten in secties. De secties bevatten meestal meer dan één blad (plan). In totaal zijn er thans ca. 28.000 plans (formaat 100 x 70 cm, de zogenaamde eilandenkaarten). Voorzover het de oudere, oor spronkelijke plans betreft is de schaal van de plans, al naar gelang de aard van het gebied, 1:1250, 1:2500, 1:5000. Thans worden waar kaartver- nieuwing nodig is, algemeen de schalen 11000 en 1:2000 gebruikt, weer afhankelijk van de aard van het gebied. Zijn de oudere plans vaak nog aange legd op basis van een plaatselijk stelsel, de meet kundige grondslag voor de nieuwe plans bestaat tegenwoordig altijd uit een verdichting van het puntennet van de Rijksdriehoeksmeting. De bij houdingsmetingen (akteposten) van de kadas trale kaart geschieden in de regel volgens de con ventionele methode, meetband en meetlijnenver- band. Sporadisch wordt hierbij een Distomat ge bruikt. Het is dan ook hoofdzakelijk in het kader van de kaartvernieuwing dat de Distomat ingezet wordt, dus bij hermeting en ruilverkaveling. De laatste jaren wordt er door de L.D., veelal in samen werking met gemeentelijke landmeetkundige dien sten, ongeveer 20.000 ha hermeten, schaal meest 1:1000, in mindere mate schaal 1:2000. (Zie jaar verslagen Kador 1970, 1971). Bij ruilverkavelingen ontstaan jaarlijks nieuwe plans van ongeveer 50.000 ha verkavelde gebieden (1971:61.000 ha, 600 nieuwe plans, schaal meest 12000). 3. Hermetingen De nieuwe plans die bij hermetingen worden ver vaardigd kunnen, al naar gelang van de aard en de grootte van het gebied, tot stand komen door terrestrische metingen of luchtkaarteringen. Het grootste deel van de hermetingen gebeurt volgens de conventionele methode. Voor enkele grote ge bieden werd en wordt luchtkaartering toegepast (o.a. omgeving stad Zwolle, een project in Zeeuws- Vlaanderen). Verder worden er jaarlijks enkele tien tallen plans gerealiseerd d.m.v. de voerstraal- ngt 73 191

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 17