Agenda plans (en het gebied) moeten er zich voor lenen en dienen met overleg gekozen te worden. De bij metingen moeten nl. van redelijke omvang zijn: één enkele grens b.v. kan sneller op de conventionele methode gemeten en gekaarteerd worden. Voor de goede orde dient vermeld dat het overgrote deel van de bij metingen nog conventioneel gebeurt. 6. Verwerking van de meetgegevens Zoals uit het voorgaande valt af te leiden geschiedt de verwerking van de gegevens van de polaire detail metingen voortaan aan het C.T.O. Evenzo worden meetkundige grondslagen berekend op het C.T.O. met uitzondering van kringnetten. Deze worden be rekend op het Laboratorium van Geodesie van de T.H.-Delft. De berekeningen van grondslagen, gemeten met de Distomat, zowel van kringnetten als polygonen, geven prima resultaten. Echter 10-meterfouten (en veelvouden ervan) komen in vrijwel iedere bereke ning een enkele maal voor. Naast alle pluspunten en voordelen van de Distomat treffen we dus hier een zwak punt aan. In de regel zijn 10-meter fouten vlug te lokaliseren en te verbeteren en bij de kaartering zal een visuele controle tot opsporing leiden, echter het opsporen en verbeteren kost tijd. Het punt van de 10-meterfouten verdient n.m.m. zeker de aandacht, zowel van de metende ambtenaar (er op letten dat de lichtstraal niet onderbroken wordt) als van de fabrikant. 7. Ploegsamenstelling, uitrusting, voorbereiding Bij het Kadaster bestaat de meetploeg voor de Distomat in de regel uit 4 man voor grondslag- en 5 man voor detailmeting. Het inzetten van een Dis tomat aan een kantoor zal dus ingrijpen in de samen stelling van de andere meetploegen die normaliter uit 3 personen bestaan. Voor vervoer van mensen en instrumentarium zijn 2 auto's nodig. Het gebruik van portofoons is on ontbeerlijk bij metingen met de Distomat. Het inzetten van zo'n grote ploeg maakt het des te meer noodzakelijk de projecten voor de Distomat goed voor te bereiden en meetklaar te maken opdat zo effectief mogelijk kan worden gewerkt en leeg loop voorkomen wordt. 8. Samenvatting Het Kadaster bezit thans 8 Distomats die ingezet worden bij meting van alle soorten grondslag en bij polaire detailmeting, hoofdzakelijk t.b.v. de kaart- vernieuwing, dus bij hermeting en ruilverkaveling. De Distomat verdringt hierbij de Geodimeter en de optische tachymeter. Het C.T.O., dat behalve de kringnetberekening, vrijwel alle berekeningen van grondslagen en polaire detailmetingen verzorgt, heeft een nieuw systeem „Detailmeting" ontworpen. De inzet van de Disto mat als meetinstrument en toepassing van dit sys teem voor de verwerking van de polaire detail metingen is een uitstekende combinatie. Een en ander zal hopelijk het aantal polaire detailmetingen doen toenemen. Bij de ruilverkavelingsdienst valt dit nu al te constateren. Hoewel de Distomat nauwkeurig en betrouwbaar is gebleken komen er, tengevolge van onderbreking van de lichtstraal, in vrijwel iedere meting enkele 10-meterfouten voor. Een Distomatploeg bestaat bij het Kadaster uit 4 a 5 man. De voorbereiding en de organisatie van de meting is bepalend voor de produktie. ngt 73 16 november 1973 Najaarsbijeenkomst van de Sectie voor Cultuur techniek, de Studiekring voor Cultuurtechniek en de Nederlandse Vereniging voor Geodesie Wageningen 23 november 1973 Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Hotel Noord-Brabant, Utrecht 29-30 november 1973 Cartografische Studiedagen I.T.C., Enschede 193

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 19