Elektronische tachymetrie De elektronische tachymeters SM 11 en Reg. Elta 14 van Carl Zeiss OU 3e jaargang, no. 9, november 1973 Dit nummer van het N.G.T. is gewijd aan toepassingen van de (niet zelf-registrerende) elektronische afstands meters Zeiss SM 11 en Wild Distomat Dl 10. Geopend wordt met enige algemene informatie over deze (en aanverwante) instrumenten door vertegenwoordigers van de importeurs, de firma's Siewers en Niesel en Ahrend. Vervolgens komen aan de orde een toepassing van de SM 11 bij het particuliere ingenieursbureau Dwars, Heederik Verhey, en een drietal toepassingen van de Distomat bij resp. gemeente Rotterdam, Kadaster en Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. De redactie spreekt hier haar dank uit aan de samensteller van dit nummer, ir. G. Zantinge van de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst te Utrecht. N. Zondag 1. Inleiding De volgende punten gaven bij het ontwerp van deze instrumenten de doorslag: 1. Éénmaal richten voor afstand- en hoekmeting; 2. Automatische afloop van de meting; 3. Maximale afstand van 2 km; 4. Digitale aanwijzing van de gemeten afstand met Een elektronische tachymeter is een instrument waarmee men afstanden en hoeken kan meten en waarbij de afstandsmeting elektro-optisch geschiedt. Tegenover de tot nu toe gebruikte tachymeters kan men met de elektronische tachymeter een grotere meetsnelheid, bereik en nauwkeurigheid bereiken. Met behulp van de voerstraalmethode is de elektro nische tachymetrie enkele malen sneller dan de klas sieke tachymetrie, ondanks de hogere aanschaffings- kosten is het toch nog economischer. staan door luchtdruk en temperatuur; 5. Alle bedieningselementen aan het instrument. De instrumenten zijn in te zetten voor: a. Kadastrale, ruilverkavelings- en stadsmetingen; b. Wegen- en waterbouwkundige metingen; c. Topografische terreinopnamen; d. Paspuntenbepaling in de fotogrammetrie. automatische correctie van de invloeden ont- In de loop van de laatste jaren heeft Zeiss een nieuwe generatie elektronische tachymeters op de markt gebracht. This issue is entirely devoted to electronic tacheometers in use by a number of surveying departments in The Netherlands. Described are the main characteristics of the Wild DI 10 and DI 3. A short description of the SM 11 and Reg Elta 14 of Carl Zeiss is also given. The purposes for which the various instruments are being used are explained by the authors of the various papers. These papers give an overall picture of the present surveying practice in The Netherlands using electronic tacheometers. Various computer programmes developed for processing measurements are described. The main characteristics of electronic tacheometers having a range of 0.5-5 km are shown in a table. Summary ngt 73 177

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 3