2. Beschrijving van de SM 11 Voor de afstandsmeting is ingebouwd een elektro- optische afstandsmeter en voor de hoekmeting een theodoliet, die overeenkomt met de Zeiss-Th 4. De horizontale en vertikale rand worden met be hulp van een schaalmicroscoop naast de theodoliet kijker afgelezen, waarbij de hoogteïndex door de bekende Zeiss-kompensator automatisch wordt ge oriënteerd en zo vrij van invloeden van de scheve stand van de eerste as is. Het principe van de elektro-optische afstandsmeting berust op het vergelijken van de aan het eindpunt van de meetlijn gereflecteerde golf met een referen- tiegolf in het instrument, en het meten van het fase verschil tussen de golven. De hoofdbestanddelen van de elektro-optische af standsmeters zijn: de lichtbron, de modulator voor het licht, de zendoptiek, de ontvangoptiek, de foto- elektrische ontvanger en de fasemeter. De afstand wordt na een druk op de knop binnen 5 sec digitaal aangegeven. De afstandsmeter bevat een automatische signaal sterktecontrole in de ontvanger. Wordt de licht straal door een hindernis, b.v. voetgangers en auto's onderbroken, dan schakelt de fasemeter zich zo lang af, tot het zicht weer vrij is. De fasemetingen voor de onderbreking gaan daarbij niet verloren. Hierdoor kan men zonder tijdverlies in de stad meten. 3. Beschrijving van de Reg. Elta 14 In tegenstelling tot de SM 11, waarbij men de af standen en hoeken moet aflezen en opschrijven, re gistreert de Reg. Elta 14 alle meetgegevens op een ponsband, zodat aflezen en opschrijven overbodig wordt. De afstandsmeter is identiek aan die van de SM 11. De hoekmeting gebeurt in de Reg. Elta 14 door een combinatie van mechanische en elektronische ele menten. De gemeten waarden, horizontale richting, verticale richting en afstand, kunnen naar keuze met behulp van een schakelaar op de cijferbuizen worden weergegeven. In het registratieapparaat, dat uit een ponsapparaat bestaat, en in iedere code tussen 5 en 8 kanalen kan ponsen, worden niet alleen de meetgegevens, afstand. horizontale- en verticale richting geregistreerd, maar ook 12 cijfers van het instelwerk, die voor de identificatie van de meting dienen. In de houder van het ponsapparaat bevindt zich bovendien de batterij voor de stroomverzorging. De gegevens gaan via een kabel, die aan de vaste onderbouw van de Reg. Elta 14 bevestigd is, naar het ponsapparaat. Om de waarnemer bij de reeds volautomatische afloop van de meting nog meer te ontlasten, is een reeks van maatregelen getroffen, om de registratie bij bedieningsfouten of storingen in het apparaat automatisch te blokkeren. Een storing wordt door knipperen van de cijferbuizen aangegeven en de registratie wordt automatisch afgebroken. Bij grove bedieningsfouten wordt het instrument direct geblokkeerd, b.v. wanneer men de klem- schroeven van de eerste- en tweede as niet vastge klemd heeft, te weinig signaal heeft of als er te weinig spanning in de batterij is. 4. Nieuwe ontwikkelingen t.b.v. SM 11 en Reg. El ta 14 De SM 11 en Reg. Elta 14 zijn momenteel tegen een De SM 11 178 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 4