De Wild Distomat geringe meerprijs leverbaar met een afstandsmeter, waarbij de afstandsmeting geschiedt in een halve sec met een nauwkeurigheid van ±3 cm. Met be hulp van een schakelaar kan men weer overschake len op de nauwkeurige afstandsmeting die 2,5 sec duurt en dus ook nog tweemaal sneller gaat dan de standaard uitvoering. Door deze snelle afstandsmeting zijn deze instru menten bijzonder geschikt voor metingen op be wegende voorwerpen, b.v. bij haven- en rivier peilingen. In de nieuwe series van de SM 11 kan men gelijktijdig met de horizontale richting de reductie factor aflezen voor het reduceren van schuine af standen. Verder is voor de Reg. Elta 14 een inter face leverbaar, zodat men de Reg. Elta 14 in het terrein op een kleine computer kan aansluiten en daardoor bij het uitzetten niet afhankelijk is van de reeds berekende uitzetgegevens en het ook niet noodzakelijk is om op een bekende standplaats te gaan staan. 5. Epiloog Momenteel zijn er in Nederland 3 Reg. Elta 14 en 10 SM 11 en over de gehele wereld ±200 Reg. Elta 14 en ±300 SM 11 in bedrijf. De service van de instrumenten wordt verricht door de alleenvertegen- woordiging der Zeissfabrieken, de Fa. Siewers en en Niesel B.V. te Amsterdam. We mogen wel stellen dat met de vervaardiging van de Reg. Elta 14 de laatste schakel in de ketting voor de automatische verwerking van meetgegevens tot kaart tot stand gekomen is. G. A. Bautz WILD DISTOMAT 10 De veteraan onder de elektronische tachymeters. Geschiedenis De grote wens, hoekmeting en afstandsmeting met groter bereik en hogere meetnauwkeurigheid, ge- kombineerd in één instrumentenopstelling te kunnen uitvoeren, werd door de partners Wild en Sercel ge realiseerd toen zij in 1968 als eerste op de wereld markt de Dl 10 in een aanvaardbare en bedrijfs- zekere conceptie introduceerden. De ontwikkelingsopdracht moest twee garanties inhouden. 1. Voor een motiveerbare prijs moest de landmeter in staat gesteld worden tot het uitvoeren van de veelhoeksmeting en de voerstraalmethode. De motivering ligt in de produktiewinst en de ar beidstijdbesparing. 2. Het af te leveren produkt, de kaart, moest een waarheidsgetrouwer beeld van het opgemeten terrein zijn. Wild richtte zich duidelijk op een tegemoetkoming van een brede marktbehoefte. Dat zij hierin geslaagd is, moge blijken uit het feit dat sinds 1968 reeds meer dan 3000 Dl 10's over de gehele wereld in operationeel gebruik zijn. Ook Nederland liet zich niet onbetuigd. Tot oktober 1973 werden in Neder land 44 Dl 10's in gebruik genomen. De geboden service bij meetstilstand door Distomatstoring (huur/bruikleenregeling) Ahrend b.v. is zich bewust van de belangen van de Dl 10 gebruiker zoals de gevolgen veroorzaakt door instrumentstoring in het veld. In de meest voorgekomen gevallen heeft Ahrend een produktiestilstand tot een minimum weten te beperken door een reserve-instrument ter beschik king te stellen. Ahrend houdt hiervoor twee Dl 10's beschikbaar. De hiervoor toegepaste huur/bruik leen-regeling geldt dan als volgt: Een reserve Dl 10 wordt verhuurd voor 50,per werkdag (excl. BTW) tot een maximum van 10 werkdagen, gere- ngt 73 179

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 5