Bericht Literatuurinformatie LEERGANG: PLANOLOGISCHE BESLUITVORMING EN BESTEMMINGSPLAN In samenwerking met het Instituut voor Bouwrecht organi seert de Stichting Post-Doktoraal Onderwijs in het Bouwen deze leergang. De leergang beoogt afgestudeerde ingenieurs en andere academici werkzaam in dit gebied, vertrouwd te maken met recente ontwikkelingen in de gedachtenvorming omtrent noodzakelijke wijzigingen in de huidige regelingen voor be sluitvorming op planologisch terrein. In het bijzonder valt hier te wijzen op het pre-advies van prof. mr. P. de Haan voor de Nederlandse Juristenvereniging (1973) over Coördi natie van de administratieve wetgeving inzake onroerend goed en op de ter nadere bestudering van deze materie inge stelde Werkgroep Coördinatie Wetgeving Onroerend Goed van het Instituut voor Bouwrecht en het Nederlands Insti tuut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting (zie N.G.T. '73, pag. 83). In de wet op de ruimtelijke ordening wordt aan het bestem mingsplan een centrale plaats toegekend. In de praktijk blijken steeds meer overheidsbeslissingen tot stand te komen die ruimtelijke aspecten vertonen of ruimtelijke effecten hebben, maar die niet - of in onvoldoende mate - in bestem mingsplannen zijn, of niet tijdig kunnen worden geïntegreerd. Het doel van deze leergang is, de deelnemers gevoelig te maken voor de op dit terrein bestaande problematiek en moge lijke oplossingen te suggereren. Meer in het bijzonder zal worden stilgestaan bij de consequenties ten aanzien van in houd en procedure voor plannen op gemeentelijk niveau. De in 12 te houden voordrachten te behandelen onderwerpen kunnen als volgt worden omschreven: „Het bestemmingsplan in ingenieursoptiek", door prof. ir. H. Wiggerts „Bijzondere beleidsbeslissingen op het terrein van de ruimte lijke ordening", door mr. J. A. C. de Jonge „Natuur en milieu en bestemmingsplan", door mr. G. E. de Jongste „Huisvesting en bestemmingsplan", door mr. P. Kuypers „Verkeersinfrastructuurplanning en bestemmingsplan", door mr. G. J. Balkenstein „Openluchtrecreatie en bestemmingsplan", door drs. J. D. van Zeijl „Landbouw en landbouwbeleid in hun relatie tot het be stemmingsplan", door drs. D. H. Franssens „Werkgelegenheid en bestemmingsplan", door drs. J. W. Kurstjens „Energie en bestemmingsplan", door C. Harinck „Rechtsbeschermingsaspecten van bijzondere beleidsbeslis singen", door mr. P. C. Porrey „Coördinatie van de wetgeving inzake onroerend goed en bestemmingsplan", door prof. mr. P. de Haan „Criteria voor wijzigingen in funktie, inhoud en procedure van het huidige bestemmingsplan", door prof. mr. J. Wessel Voor nadere informaties wordt verwezen naar de prospectus van deze leergang, die kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de Stichting P.D.O.B. - Berlageweg 1 te Delft (tel. 015-133222, toestel 216). De leergang wordt gehouden op 17, 18 en 19 december 1973 in de Aula van de Technische Hogeschool te Delft. De kosten van deelname bedragen ƒ350,per persoon. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten 80(1973)1 Kraus: Rationalisierung der tachymetrischen Ge- landeaufnahme und Automatisierung der Weiterverarbeitung zur grossmasstabigen Karte. - HaaselOhde/ Witte: Auswer- tung von Messungsdaten elektronischer Tachymeter durch Kleincomputer. - Heupel: Automatische Auswertung von Richtungs- und Streckenmessungen. 80(1973)2 Weiser: Prüfung eines Distanz-Messinstruments 3800 B der Fa. Hewlett-Packard DMI3800 B. - Knoop: Messungs- und Rechenkontrollen beim Einsatz elektro nischer Tachymeter. - Iwanoy: Zur Ausgleichung von DEOS- T rilaterationsnetzen. 80(1973)3 BriiggemannlHallermannlKahmen: Mikrometer- untersuchungen an Sekundentheodoliten. - Gerardy/Möckell Tiemann: Zur Ermittlung von Grundestückswerten. - Tie- mann: Zur Novellierung der Wertermittlungsverordnung. - Struck: Ermittlung der Wertminderung von Grundstücken und Gebauden durch Immissionen. - Leonhard: Zur Ent- wicklung der saarlandischen Vermessungs- und Kataster- verwaltung in den letzten 5 Jahrzehnten. - Köhr: Fluchten- tafeln zur Berechnung der Mittagshöhe der Sonne und der Tagesdauer. 80(1973)4 Kraus: Die Katasterphotogrammetrie im prak- tischen Einsatz. - Ackermann: Ergebnisse kontrollierter Streifen- und Blockausgleichungen. - Urban: Zur ausseren Orientierung von Aufnahmekammern. - Andersen: Bemer- kungen zum Beitrag „A universal computer program for analytical aerotriangulation". - Lehmann: Seminar über Photogrammetrie im Bauwesen und in der Planung. - Leonhard: Aus der KatasterwirklichkeitZur Grundstücks- datenbank. 80(1973)5 Gleinsvik: Zur Genauigkeit, Optimierung und Konfidenz der Punktbestimmung in der Ebene. - Roesier: Die Ausgleichung eines Bogenschnittes als gewogenes arith- metisches Mittel. - Wofrum: Koordinatentransformation durch Reduktion auf die geodatische Linie. - Stiebens: Mit- teilungen aus der Rechtsprechung im Flurbereinigungsver- fahren. - Heckmann: 2. Lehrgang Numerische Photogram metrie. - Au: Als Berater in Katasterfragen in Thailand. - Ahrens: Aus Rechtsprechung und Praxis. 80(1973)6 Miinch: Der Infrarot-Entfernungsmesser Kern DM 1000. - Rokahr: Ofif-line-Datenerfassungsanlage mit Lochstreifenausgabe. - Geodatisches von der Leipziger Frühjahrsmesse. - Bohnsack: Das Grundstückskennzeichen als Ordnungselement neuer Informationssysteme. - Gerardyl MöckellTiemann: Zur Ermittlung von Grundstückswerten. - V. d. Weiden: Leitender Ministerialrat Pintschovius im Ruhe- stand. Erratum Tot onze grote spijt is in de tabel op blz. 198 van het N.G.T. no. 9 van dit jaar een hinderlijke drukfout geslopen: De ELDI 2 haalt de afstanden van 1 km en 1,5 km met 1 pris ma bij nauwkeurigheden van respectievelijk 5 mm en 20 mm. ngt 73 219

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 21