Problemen met kringnetten 3e jaargang, no. 9, november 1973 1. Inleiding Door de derdejaars studenten van de afdeling Geodesie van de TH is de afgelopen jaren in het zomerkamp een kringnet verkend en zo mogelijk ook gemeten ten behoeve van de paspuntsbepaling voor een ruilverkaveling. Bij de verkenning van het kringnet worden zoveel mogelijk de nieuwste theo retische ontwikkelingen toegepast en uitgeprobeerd. Om dit mogelijk te maken was de afgelopen 3 jaar een terminal, verbonden met de rBM-computer in Delft, opgesteld in de buurt van het zomerkamp. Hierdoor was het mogelijk een verkende constructie snel door te rekenen en alternatieven te beschouwen. In 1972 is het zomerkamp gehouden in Overloon; door de derdejaars is toen een paspuntsbepaling uitgevoerd ten behoeve van de ruilverkaveling Over- Ioon-Merselo, in nauwe samenwerking met het bureau Ruilverkaveling van het Kadaster te Roer mond. Bij de verkenning of vereffening van de metingen in een zomerkamp komen veelal interessante zaken aan de orde; het lijkt mij daarom nuttig hier de ervaringen met een dergelijk zomerkamp te be schrijven. Alle berekeningen ten behoeve van de verkenning en de vereffening zijn uitgevoerd met standaard programma's van het laboratorium voor Geode tische Rekentechniek van de T.H. Delft. De ver effening is uitgevoerd door de heer ir. M. Molenaar van dit laboratorium. De tekeningen zijn vervaar digd door de heer M. G. G. J. Jutte op de Coragraph tekenautomaat van het Laboratorium voor Geode sie. 2. Verkenning van het net Overloon De verkenning van het kringnet Overloon is uitge voerd door de 15 derdejaars studenten aangevuld met een meetploeg van het Kadaster. Dit daar het gebied nogal groot is en te voorzien was dat de studenten het net slechts gedeeltelijk konden meten gedurende de drie weken van het zomerkamp. Deze samenwerking had tevens het voordeel dat beide partijen, Kadaster en T.H., van eikaars ervaringen konden profiteren. Tijdens en na de verkenning is een aantal bereke ningen uitgevoerd om de precisie en de betrouw baarheid van het net na te gaan. 2.1 Het terrein De ligging van de ruilverkaveling en de gegeven punten is weergegeven in figuur 1. Hierin zijn ook het ruilverkavelingsblok en het kringnet Bergen, dat in 1969 gemeten is aangegeven. Bij de verkenning deden zich drie grote problemen voor: - De bosrand onder Overloon, waar men zeer moeilijk door kon komen met een veelhoek met zijdelengten van 500 m - 1500 m. Dit maakte een grote kring noodzakelijk. - De uitbuiging van het gebied bij de uiterwaarden van de Maas, tussen Sambeek en Vierlingsbeek. Ten opzichte van de R.D.-punten Sambeek en Vierlingsbeek betekende dit een te grote uit buiging, waardoor aansluiting aan het punt Bergen 26 nodig zou zijn, ware het niet dat in het net Bergen al een grondslag gelegd was voor dit gebied. t73 J. C. P. DE KrUIF Summary A new traverse network is connected with an older one. The problems of adjusting and testing these networks are described in this paper. ngt 73 201

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 3