Kust- en hoogtemetingen uit luchtfoto's door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat die van openbare lichamen en particuliere instel lingen in het bestuur moet worden geregeld. 38. De totale beheersorganisatie van het water kan wellicht het beste gestalte krijgen in de vorm van een pyramidale opbouw waarbij waterschappen worden overkoepeld door hoofdwaterschappen en deze weer door een drietal openbare lichamen in de zin van art. 162 Grondwet, terwijl het aandeel van de grondeigenaren en -gebruikers in bestuur en fi nanciering naar boven toe geleidelijk afneemt en dat van de gebiedscorporaties toeneemt, een en ander te regelen in de voorgestelde wet op het water- en bodembeheer. 39. De administratieve rechtspraak inzake on roerend goed, voorzover niet op te dragen aan de gewone rechter of een speciaal college, ware zoveel mogelijk te concentreren bij de Raad van State, met de mogelijkheid dat door deze een speciale kamer voor onroerende zaken wordt ingesteld. 40. Concentratie en specialisatie is bij de gewone rechter mogelijk door instelling van kamers voor onroerende zaken, waarin naast juristen ook andere deskundigen zitting nemen. 41. De Bevoegdhedenwet ware zodanig te wijzigen dat de Wet administratieve rechtspraak belasting zaken ook op waterschapslasten van toepassing wordt. 42. De werkingssfeer van de Wet Economische Delicten behoort te worden uitgebreid tot alle milieuwetten. 43. Een algehele codificatie van het administratieve recht betreffende onroerend goed is op den duur denkbaar als vervolg op de in dit preadvies voorop gestelde opbouw. 44. Richtlijnen voor een verdere opbouw en co ördinatie van wetgeving kunnen worden ontwikkeld door de in bijlage 7 vermelde werkgroep en even tueel uitgewerkt door een Staatscommissie. 45. Een taakverdeling tussen de beide kamers der Staten-Generaal ware te overwegen in deze zin dat de Eerste Kamer primair als kamer voor de wet geving wordt aangewezen. H. Meijer 1. De doelstelling De Rijkswaterstaat houdt zich ondermeer bezig met het bewaken van onze kusten. Hiervoor moet zij beschikken over gegevens betreffende het strand en de duinen. Daar het zand onder invloed van wind en water steeds in beweging is, zijn regelmatig metingen nodig. Aanvankelijk werden door waterpassingen en lodingen, hoogtes van punten bepaald in raaien met een onderlinge afstand van 1 km. Na de inwerking treding van „de Instructie Kustmeting" op 1 janu ari 1963, is het aantal raaien uitgebreid. Er worden nu zo'n 3000 raaien bemeten, die een onderlinge afstand van maximaal 250 m hebben. Alle raaien worden één keer per jaar gemeten, maar wanneer de toestand van de kust daar aanleiding toe geeft, moeten vaker metingen uitgevoerd worden. Een raai bestaat uit een nat en een droog gedeelte. Het natte deel wordt bemeten door lodingen in punten, die 20 m uit elkaar zijn gelegen en wel tot 800 m uit de hoofdraai. De hoofdraai is de lijn door de nulpunten van de raaien, nagenoeg evenwijdig aan de waterlijn. De raaien waarin gemeten wordt, staan in de regel loodrecht op die hoofdraai. Bij zeer brede stranden bemeet men het natte deel tot 600 m uit de „Laagwaterlijn". Bevinden er zich „hoofden" langs de kust, dan loodt men tot 400 m uit de kop van het hoofd. Eens SUMMARY Determinations of coastal heights using aerial photographs by the Survey Department of Rijkswaterstaat A description is given of the method used for determining the changes in height of the dunes and the coast in The Netherlands. The advantages and disadvantages of the photo- grammetric method are explained. ngt 74 19

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 21