Automatische verwerking van metingen volgens het systeem „Detailmeting" 4e jaargang, no. 1, januari 1974 1. Inleiding Met de proef Dinther-Suawoude in 1965 heeft de automatische verwerking van metingen zijn intrede gedaan bij het Kadaster. Mede uit deze proef resul teerde het systeem „Tachymetrie", dat door het R.A.E.T. werd geëxploiteerd. Met dit systeem „Tachymetrie" zijn sinds 1965 een dertigtal her metingen van het Kadaster verwerkt, waarbij om streeks 100 nieuwe plans werden vervaardigd. Gezien dit aantal kan dit systeem nauwelijks een succes genoemd worden, hoewel er door het R.A.E.T. flink aan is gedokterd. Als mogelijke oor zaken hiervoor kunnen worden genoemd: - Het gebruik van mark-scanningformulieren (m.s.- formulieren). De m.s.-formulieren zijn in het algemeen slecht bevallen. De gebruikers be keken deze formulieren veelal met wantrouwen. Het streepjes zetten kostte meer tijd dan het op schrijven van getallen. Het belangrijkste bezwaar was echter, dat zowel bij het invullen als bij het optisch lezen van de m.s.-formulieren veel fouten in de gegevens werden veroorzaakt. Dit bezwaar is inmiddels weggenomen nu men de mogelijkheid heeft gecreëerd om de gegevens op ponsdocumenten te noteren. - De ingewikkelde methode van coderen en mu teren. Hoewel het systeem bij de bestudering zeer handzaam lijkt is in de praktijk gebleken, dat de gebruiker de grootste moeite heeft het systeem te leren beheersen. - Onvoldoende indicaties voor het opsporen van fouten. Bij toleransoverschrijdingen werd het veldwerk nummer niet vermeld, waardoor vaak eindeloos gezocht moest worden. - De veelal zeer lange projectduur. Als gevolg van de problemen bij de foutenopsporing en de mu tatiemethodiek, de organisatorische splitsing tus sen werkvoorbereiding (C.T.O.) en computer verwerking (R.A.E.T.) en de lange turn-around time (2 weken) duurde een project van enige omvang vaak langer dan een jaar. - De vrij hoge verwerkingskosten. Door de komst in november 1972 van de Philips P 880 computer bij het C.T.O. van het Kadaster werd het mogelijk een nieuw systeem te ontwerpen, waarmee grotendeels aan de genoemde bezwaren kon worden tegemoet gekomen. Dit heeft geresul teerd in het systeem „Detailmeting" dat in maart 1973 operationeel werd. De grondslagberekening is nog niet in het systeem opgenomen. Momenteel wordt bij het C.T.O. ge werkt aan een programma voor de vereffening van een veelhoeksnet. Daarnaast kan men uiteraard ge bruik maken van de kringnettenmethode voor de grondslagberekening. Bij de opzet van het systeem „Detailmeting" zijn een aantal uitgangspunten geformuleerd, die mede zijn gebaseerd op de ervaringen met het systeem „Tachymetrie". - De gegevens worden op ponsdocumenten geno teerd en verponst in ponskaarten. Hoewel dit een stap terug is voor wat betreft de automatiserings- J. Polman SUMMARY Automatic Processing of measurements obtained by applying the method "Detailmeting" In this article an exposition is given of the automatic processing of measurements used by the Cadastral Service in The Netherlands. A description is given in which way certain types of errors can be traced. The actual purpose of the system is to compute areas of parcels and making a map of them. Experiences with the system are described in addition to how changes in the map can be realized. ngt 74 1

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 3