Agenda De projectduur bij de diverse projecten is zeer ge varieerd. Kleine projecten zijn veelal binnen één maand gereed. Grote projecten vergen in het alge meen enkele maanden. Een en ander is vooral af hankelijk van de tijd die men nodig heeft voor foutenopsporing. Voorlopig kan gesteld worden dat een groot project zeker niet langer zal duren dan zes maanden, mits de gebruiker in de diverse fasen van de berekening de foutenopsporing binnen twee weken kan verwerken. 5. Bijhouding Een belangrijk aspect van de toepassing van het systeem is het bijhouden van de gegevens na het gereedkomen van een project. Bij het Kadaster is thans voorgeschreven dat de bij houding met de meetband zodanig dient te geschieden dat de co- ordinaten van nieuwe detailpunten kunnen worden berekend als dat in de toekomst gewenst mocht blijken. De vraag moet worden gesteld of het niet beter is de coördinaten van de nieuwe detailpunten te be rekenen voordat tot kaartering van de nieuwe situa tie wordt overgegaan. Als voordelen zijn te noemen: - Elet oorspronkelijke coördinatenbestand wordt instandgehouden waardoor met de automatische kaarteertafel betrekkelijk snel nieuwe kaarten, eventueel op een andere schaal, kunnen worden vervaardigd. - Bij de bijhoudingsmetingen behoeft men er alleen voor te zorgen dat de nieuwe detailpunten vol doende nauwkeurig en met controle kunnen wor den bepaald. De tijdrovende reconstructies van meetlijnen en grenzen kunnen hierdoor worden beperkt. Meer dan tot nu toe kan de voerstraal- methode worden toegepast als dit gewenst is (b.v. door terreinmoeilijkheden of druk verkeer). - Ten behoeve van reconstructiemetingen kan men elke gewenste maat uit het coördinatenbestand berekenen. - De groottebepaling kan steeds snel uit coördi naten geschieden. - De kaart degenereert waarschijnlijk minder snel. De hiervoor genoemde berekeningen lijken bij niet omvangrijke metingen het best te kunnen geschie den op de bureaus met behulp van electronische tafelrekenmachines. Bij meer omvangrijke metingen verdient toepassing van het systeem „Detailmeting" aanbeveling. Als nadelen zijn te noemen: - Bij reconstructiemetingen moet men meestal tweemaal het terrein bezoeken. Dit geldt niet alleen voor aangevraagde grensuitzettingen maar ook voor die gevallen dat men bij de bijhouding de ligging van een eerder opgemeten grens wenst te kennen. - De hoeveelheid rekenwerk zal toenemen. - Een goede administratie van de puntnummers is nog niet gevonden. Bij het systeem „Detail meting" worden de punten volgens een bepaalde methode genummerd. Deze puntnummering staat op de veldwerken. Gaat men bij de bij houding punten nummeren, dan komt men zonder meer na verloop van tijd in de knoei met de admini stratie van puntnummers zoals die werd geleverd door het systeem „Detailmeting". Men kan hieruit feitelijk concluderen, dat voor het probleem van de bijhouding nog geen bevredigende oplossing is gevonden. Er zal pas volledig profijt kunnen worden getrokken van een coördinaten- kadaster als er een universeel systeem ontwikkeld is voor het administreren van coördinaten. Het ligt voor de hand een dergelijk systeem op te zetten met een computer waarin alle coördinaten in een data bank worden opgeslagen. Het nu ontwikkelde systeem „Detailmeting" zal daar heel goed bij kunnen aansluiten. Projectduur 25 januari Openbare les ir. L. Aardoom Gebouw Afdeling Weg- en Waterbouw Stevinweg 1, Delft 1 februari Excursie naar de Topografische Dienst voor ieden van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie 18 februari-1 maart 1974 Cursus „Ingenieurvermessungen" aan de Technische Universiteit van Hannover, Hannover 25 april - 3 mei Hannover-Messe ngt 74 7

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 9