instituut, waardoor het een grote plaats gaat in nemen in de publiekrechtelijke sfeer. De toekomstige ontwikkeling, waarvoor ik verwijs naar een interview dat de directeur van het kadaster heeft gehad met het Nederlands Geodetisch Tijd schrift (weergegeven in het nummer van maart 1972), komt duidelijk te liggen in de sfeer van de ruimtelijke ordening en het ruimtelijk beheer, waaronder natuur lijk ook gerekend worden de landinrichting, de ruil verkaveling en de stadsvernieuwing. Deze ruimte lijke aspecten worden in ons dichtbevolkte Neder land, met een schaarste aan grond, steeds belang rijker. Hiervoor wordt het kadaster gezien als een zeer belangrijke bron van informatie voor de over heid. Maatschappelijk gezien zijn, aldus het inter view van de directeur van het kadaster, de kadastrale gegevens in de publiekrechtelijke en bestuurlijke sfeer zo essentieel geworden, dat door prof. De Haan in een publikatie is vermeld: „de overheid kan met betrekking tot de grond nauwelijks een stap verzetten zonder op de kadastrale wandelstok te leunen." Deze ontwikkelingen die het kadaster hier in Neder land en in vele andere landen heeft doorgemaakt en de ontwikkeling die haar nog te wachten staat, brengen met zich mede en vragen - om haar rol in het maatschappelijk gebeuren naar volle bevrediging te kunnen vervullen - in hoge mate een aanpassing op het legislatieve, organisatorische, technische en registratieve vlak. Dat dit instituut zich van deze aanpassing bewust is, blijkt uit de volgende feiten: a. Op stapel staat een kadasterwet, die haar basis vindt in het rapport van de Staatscommissie in zake het kadaster. In deze wet zal de grondslag worden gelegd voor het kadaster als informatiebron voor de zaken- rechtelijke toestand van onroerend goed alsmede voor gegevens omtrent aard en gesteldheid van het goed. Terzijde zij vermeld dat thans nog de formeel wettelijke basis van het bestaan van het kadaster gelegen is in de wet op de grond belasting. b. Op 1 juli 1970 is de kadastrale dienst losgekop peld van de belastingdienst. Het is op de achter grond raken van het fiscale doel noodzaakte wel tot deze loskoppeling. c. Ingaande 4 juni 1973 is de dienst van het kadaster en de openbare registers overgegaan van het departement van Financiën naar dat van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. Hierdoor kan worden bereikt een versterking van de mogelijkheid tot coördinatie van beleid ten aanzien van het ruimtelijk beheer en bestuur. d. Een reorganisatie van de kadastrale dienst zal met ingang van 1 januari 1974 een aanvang nemen. Deze reorganisatie houdt o.m. in een versterking en uitbouw van de centrale directie alsmede het formeren van grotere diensteen- heden met een provinciale indeling. Met derge lijke grotere eenheden zal bereikt worden een efficiëntere coördinatie van de werkzaamheden die thans in de afzonderlijke bureaus van de landmeetkundige dienst, van de ruilverkavelings- dienst en van de bewaringen worden uitgevoerd. e. Gestreefd wordt naar het vervaardigen van een grootschalige basiskaart, in welk vlak ik ook moge vermelden de op stapel staande wet op de leidingenbeheerdersregistratie, waarbij het ka daster een grote rol gaat spelen. f. Allerlei moderne technieken worden geïntrodu ceerd, daarnaast wordt de automatisering aan gegrepen om de informatiestroom van gegevens breder, actueler en sneller te doen zijn. De motivering die geleid heeft tot het overgaan van een manuale kadastrale registratie op een geautomatiseerd systeem Uitgaande van het zojuist genoemde aanpassings feit, zijnde het aangrijpen van de automatisering om de informatiestroom van gegevens breder, actu eler en sneller te doen zijn, stap ik thans over naar het volgende punt t.w. een nadere uitwerking van de motivering die geleid heeft tot het overgaan van het thans existerende manuale kadastrale registratie systeem op een geautomatiseerd systeem. 1. Zoals uit het voorafgaande blijkt, speelt het kadaster een belangrijke rol als informatiebron over het onroerend goed bij het ruimtelijk beheer en bestuur en de ruimtelijke ordening. Om die rol op bevredigende wijze te kunnen spelen, dienen ngt 74 39

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 17