de informaties op het doel gericht te zijn, terwijl zij tevens, onr stagnatie in de werkzaamheden van plannenmakers en uitvoerders te voor komen, snel moeten worden verstrekt. Het is niet dan met grote moeite mogelijk om dergelijke massale informaties vanuit de thans manuaal opgebouwde en bijgehouden bestanden in de verlangde vorm en in een redelijke tijd te extra heren en te verwerken. Daarbij komt nog dat een dergelijke verstrekking arbeidsintensief en der halve duur is. Dit geldt eveneens voor de indivi duele verstrekking, d.w.z. voor de verstrekking van informatie gericht op een bepaalde persoon of op een bepaald perceel, doch in hoge mate geldt dit voor de massale verstrekking, waar onder verstaan wordt de informatie over gelijk soortige gegevens die betrekking hebben op een groot gebied. Daarbij komt nog dat indien men over gegevens voor een groot gebied wil be schikken - en dat is toch geen uitzondering bij het uitvoeren van bepaalde beheers- en bestuurs taken - men thans veelal moet aankloppen bij verschillende kadasterkantoren. Dit levert tijd verlies op. Door de invoering van een geautomatiseerd systeem, dat op één plaats is geconcentreerd en dat de gegevens bevat van het onroerend goed van het gehele land, worden genoemde moeilijk heden en ongerieven geëlimineerd. 2. Het rechtsverkeer in onroerend goed heeft de laatste decennia een hoge vlucht genomen. Dit brengt met zich mede dat de veranderingen in de rechtstoestand van de percelen niet altijd op tijd zijn verwerkt in de kadastrale stukken. Deze stukken evenwel dienen up to date te zijn, dienen voor wat betreft de bijwerking gelijke tred te houden met hetgeen in de reeds vermelde open bare registers is gepubliceerd. Dit up to date houden geldt onverkort voor de gegevens over de aard en de gesteldheid van het onroerend goed. Deze mutatieverwerking vindt heden ten dage ook plaats, maar geschiedt niet ogen blikkelijk en vindt plaats op een arbeidsinten sieve en dure wijze. Dit is te wijten aan perso neelsgebrek en aan het feit dat het manuaal ge schiedt, terwijl tevens dezelfde gegevens veelal meerdere malen in diverse registers en stukken moeten worden vermeld. Terloops zij in dit verband gewezen op het feit dat het aantal muta ties ongeveer 1,6 min per jaar bedraagt op een percelenbestand van 6 min en op een namen bestand van 2,5 min. 3. De overheid verlangt hoe langer hoe meer voor het uitvoeren van haar bestuurstaak een vast legging van gegevens in het perceelsgewijze kadaster, welke gegevens tot nu toe in deze ad ministratie niet zijn opgenomen. Voorts ver langt zij ook dat bepaalde gegevens in een be paald onderling verband door het kadaster worden verstrekt. Bij de huidige inrichting van de registers kan dit slechts met grote moeite worden gerealiseerd. 4. Vele overheidsinstellingen, ik noem slechts het CBS, de gemeenten en de waterschappen, voeren ten behoeve van het uitoefenen van bepaalde hun toebedeelde taken een administratie van het onroerend goed, soms genoemd het vastgoed. De kadastrale percelen en de bij het kadaster bekende rechthebbenden vormen in het algemeen de basis voor deze eigen administratie. Uit gaande hiervan zou het zo moeten zijn, dat deze derden zonder veel moeite de door het kadaster verstrekte stukken met de voor hen relevante gegevens zouden moeten kunnen aanvullen. Dit is evenwel thans niet het geval; de verstrekte kadastrale stukken moeten worden omgewerkt tot een voor hen geëigende administratie, die zij daarna met hun gegevens kunnen aanvullen. Een geautomatiseerd kadastersysteem biedt hier een oplossing door dit zo in te richten dat derden zonder of met weinig moeite dit kadastrale systeem als stramien voor hun administratie kun nen gebruiken. Vele van die door derden aan gevulde gegevens dienen weer teruggespeeld te worden naar het kadaster ter opname in haar bestand. Dit brengt met zich mede dat derhalve beide registratiesystemen, d.w.z. dat van het kadaster en dat van die andere overheidsinstel ling, op elkaar afgestemd moeten worden. Zij dienen een of meerdere sleutels te bevatten om tot deze uitwisseling en tot het combineren van gegevens te geraken. ngt 74 40

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 18