5. Het huidige grondregistratiesysteem met haar vele en nogal lijvige registers vraagt omvangrijke werkruimten en grote archieven, waardoor de zoek- en bijwerkingsprocedure lang en arbeids intensief zijn. 6. Als laatste punt dat de introductie van een ge automatiseerd systeem motiveert, noem ik het feit dat het op de lange duur onmogelijk zal zijn om nog personeel te werven, dat met arbeids vreugde, met toewijding en nauwgezetheid het nogal monotone werk wil uitvoeren dat verricht moet worden om de kadastrale registers bij te houden en bij te werken. Vele van de genoemde motiveringen hebben er ook in andere landen toe geleid dat aldaar een begin is of wordt gemaakt met de automatisering van de registratie van het onroerend goed op basis van de kadastrale perceelsindeling. Naast Zweden wil ik hier vermelden bepaalde steden en Lander van West-Duitsland, Israël, Frankrijk, Canada, Oosten rijk en Zwitserland. Gedurende de ontwikkeling van de plannen voor onze kadastrale automatisering zijn de ontwikke lingen in het buitenland nauwgezet gevolgd. In het bijzonder geldt dit voor Zweden middels publikaties en persoonlijke waarnemingen. Vooral de erva ringen van dat land zijn van grote invloed geweest op het schetsontwerp van onze ontwikkeling, reden waarom ik thans even op Zweden overstap. In dat land deed zich de noodzaak gevoelen om ten behoeve van de ruimtelijke ordening en community planning een aantal gegevens in hun onderlinge samenhang voorhanden te hebben. Deze gegevens betreffen onder meer de bevolkingsopbouw, de be volkingsdichtheid, de bevolkingsmobiliteit alsmede het verkeer, de landindeling, het land- of grond gebruik, de graad van industrialisatie, het milieu etc. Vele van die gegevens waren wel aanwezig, maar lagen verspreid weergegeven in verschillende af zonderlijke registers bij diverse instanties. Deze wijze van opslaan van gegevens was er de oorzaak van dat het verzamelen en het in onderlinge samen hang brengen ten behoeve van planningsdoeleinden, een dusdanige hoeveelheid werk en tijd vergde dat hierdoor de zo nodig geachte planningswerkzaam heden stagneerden en derhalve niet in een redelijke tijd het optimale effect konden sorteren. De Zweedse regering heeft na een omvangrijk en diepgaand onderzoek in 1968 besloten tot het ge ïntegreerd opslaan van de desbetreffende gegevens in computers. Omdat al de vorengenoemde gegevens direct of in direct in relatie kunnen worden gebracht met de grond, vormde de aanduiding van de grond- percelen het aangewezen middel om deze systemen te integreren. Deze aanduiding was reeds groten deels voorhanden in de vorm van kadastrale num mers. Deze aanduiding heeft evenwel het nadeel dat zij verbonden is aan een bestuurlijke, administra tieve indeling van het land (gemeente, provincie), die aan verandering onderhevig is. Vanwege deze veranderlijkheid heeft men gezocht naar een moge lijkheid om naast de kadastrale aanduiding een indicatie van de percelen te hanteren, die losgekop peld is van de variabele bestuurlijke indeling en die bij verandering hiervan haar localiseringsfunctie be houdt. Voor een dergelijke invariabele aanduiding viel het oog op de x- en ^-coördinaten van een be paald punt in het perceel. Naast de conventionele kadastrale aanduiding met nummers worden thans ook deze coördinaten bij de percelen in de Zweedse geautomatiseerde grondadministratie opgenomen. Door de coördinaten ook op te nemen in de ge automatiseerde databanken voor personen, ge bouwen, verkeer, ondernemingen etc. kunnen deze registratiesystemen over en weer in verband worden gebracht. De coördinaten dienen hierbij als integra tion key. Met behulp hiervan is het mogelijk om ook per databank tot een vlotte verzameling van gegevens te komen in een van te voren door co- ordinaten aan te geven gebied. De omtrek van het desbetreffende gebied, die een gesloten polygoon vormt, wordt op een kaart aangegeven. Van de knikpunten stelt men de coördinaten door uitpas- sing vast. Deze veelhoekscoördinaten worden nu in de computer van de desbetreffende databank ge bracht. Omdat zoals reeds is vermeld de gegevens in de bank in verband zijn gebracht met de grond i.e. met de coördinaten, rollen nu van dit afgeba kende gebied de verlangde gegevens op een snelle wijze uit de computer. Deze gegevens worden dan ngt 74 41

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 19