in lijsten opgenomen, of worden verwerkt in dia grammen of worden op kaarten als thema weer gegeven. Vermeld dient nog te worden dat men middels deze coördinatenvermelding de ligging van een perceel gemakkelijker op een kaart kan terugvinden dan met het kadastrale nummer. Deze kaart moet dan natuurlijk op het zelfde coördinatenstelsel zijn ge baseerd. Tenslotte kan vanaf iedere willekeurige kaart, die dit coördinatenstelsel tot grondslag heeft, middels de perceelscoördinaten, toegang worden verkregen tot de databanken. Zoals later blijkt zal het Nederlandse Kadaster de percelen eveneens met coördinaten aangeven, ten einde hiermede te trachten de hierboven genoemde effecten te bewerkstelligen. Eisen, die gesteld dienen te worden, wil een geautomatiseerd systeem het optimale effect sorteren Thans ga ik over tot het aangeven van enkele eisen die gesteld dienen te worden aan de kadastrale automatisering, wil deze een optimaal effect sor teren met betrekking tot een snelle en adequate informatieverstrekking. 1. Als eerste eis kan naar voren gebracht worden de kadastrale bestanden, bevattende gegevens van het gehele land, op een centraal punt in een computer op te nemen. Hierdoor wordt vooral een concentratie van alle subjecten tot stand gebracht. Voorts is men met de informatieverstrekking niet meer gebonden aan de huidige indeling in kadastrale ambts gebieden. Thans is de kadastrale administratie verspreid over 22 kadasterkantoren. De centrale computer zal op grond van een besluit van de ministerraad worden geplaatst in Heerlen. Dit besluit is genomen in het kader van de bevordering van de werkgelegenheid in Zuid- Limburg. In dit centrum zal ook de te automati seren verkeersongevallenregistratie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat worden ondergebracht, terwijl het niet uitgesloten moet worden geacht dat ook de Limburgse gemeenten, verenigd in de Stichting Automatisering Limburg (de SAL), als derde partner gebruik zullen gaan maken van de diensten van dit nieuwe computer centrum. 2. Het automatiseringssysteem dient er in te voor zien dat de registers op de kadasterkantoren worden vervangen door terminals die verbonden zijn met de centrale computer. Door deze termi nals kunnen op real-time basis op de kantoren informaties uit de computer worden verkregen hetzij op een beeldscherm hetzij uitgeprint. Tevens kunnen via de terminals de mutaties aan de computer worden doorgegeven. Hierdoor wordt het mogelijk om vanuit elk provinciaal kadasterkantoor het bestand te raadplegen en te muteren ongeacht tot welk ambtsgebied deze gegevens behoren. De massale informatie kan in dit systeem zowel via terminals als rechtstreeks van het centrale computercentrum worden verkregen. Vele in stanties zullen er de voorkeur aan geven deze informaties te ontvangen in de vorm van pons kaarten, tapes of schijven, zodat deze recht streeks in hun computer kunnen worden inge voerd. Is dit laatste het geval dan zal natuurlijk de verstrekking hiervan rechtstreeks moeten ge schieden door het centrale computercentrum Heerlen. 3. De bijlioucling van de geautomatiseerde bestan den dient op zodanige wijze plaats te vinden dat op elk willekeurig moment omtrent de dan geldende rechtstoestand informatie kan worden afgegeven. 4. Zoals reeds is vermeld zullen de mutaties vanuit de provinciale kantoren via terminals aan de computer ter verwerking worden doorgegeven. Deze provinciale bureaus zijn verantwoordelijk voor de input en toegepaste mutaties. Dit geldt eveneens voor gegevens die door derden ver strekt worden ter opneming in de kadastrale be standen. Om deze verantwoordelijkheid te kun nen dragen worden de mutaties, nadat ze in de computer zijn verwerkt, ter controle en ter veri ficatie via de terminal teruggezonden aan de des betreffende kantoren. 5. Ons wettelijk stelsel inzake de vestiging en over dracht van zakelijke rechten op onroerend goed brengt met zich mede dat van elk perceel de 42 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 20