- de vermelding van de oppervlakte van de per celen, mogelijk gesplitst in bebouwd en onbe bouwd. 2. In de tweede plaats worden gegevens opgenomen van de subjecten, dus van de personen. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen na tuurlijke en niet-natuurlijke personen, dus rechts personen. Naast de betekenis die dit onderscheid heeft op het juridische vlak, is het ook van be lang voor de statistische verwerking o.m. door het CBS, waarbij ik het oog heb op verwerking van gegevens over de hypotheken. Voor wat betreft de persoonscodering gaat de voorkeur uit naar de landelijke codering van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Deze codering is vol gens een onlangs verschenen SOAG-bericht echter nog slechts toegepast voor 2,4 min in woners van 24 gemeenten. Aangezien te verwachten is, dat het nog geruime tijd zal duren vooraleer dit systeem volledig landelijk is ingevoerd, zal onze dienst voorlopig een eigen codering invoeren, uitgaande van de bij het kadaster aanwezige algemene naam- kaarten (de naamwijzer). In het kader van de subjecten zullen ook bepaalde gegevens over verervingen en over huwelijksrelaties worden op genomen. 3. Ook zullen natuurlijk gegevens worden opge nomen over de zakelijke rechten die de hierboven genoemde personen op de percelen uitoefenen. Deze betreffen zowel de genots- als de zekerheids rechten, alsmede eigendomsbeperkende rechten (B.P., B.L., M. etc) en de vermelding van de ver krijging onder voorwaarden. Vanzelfsprekend wordt ten aanzien van deze rechten verwezen naar de stukken en akten die de grondslag vor men van deze rechten. Ik heb hier vooral het oog op de verwijzing naar de openbare registers, waarin deze stukken in volle omvang zijn op genomen. 4. Aangegeven zal tevens worden welke percelen vallen in welk waterschap en in welke ruilver kaveling. 5. Voor gegevens die nodig zijn voor de belasting heffing, zijnde de belastbare opbrengst, zal plaats ingeruimd worden. 6. Tevens zullen gegevens worden verwerkt die be trekking hebben op het gebruik en de bestem ming van de percelen. In overleg met de SOAG en het CBS wordt thans een codelijst opgesteld. 7. Tenslotte moge ik nog vermelden de gegevens ten behoeve van de uitvoering van ruilverkave lingen, van de waarde en de pacht. Het voorgaande pretendeert niet een limitatieve detailopgave te zijn van de inhoud der bestanden. Ik heb slechts willen schetsen welke gegevens in het algemeen in eerste instantie zullen worden opge nomen. Bijlage 1 geeft meer gedetailleerde infor matie. Bij de directeur van de dienst van het kadaster en de openbare registers liggen in dit kader nog wensen ter tafel, die o.m. betrekking hebben op het op nemen van een nadere specificatie inzake aard en leeftijd van de gebouwen, het opnemen van de z- coördinaat van de gebouwen per bouwlaag en het opnemen van gegevens over huur en pacht. Aan het slot van mijn voordracht wil ik niet nalaten te vermelden a. dat er vele ervaringen zijn opgedaan met de auto matisering van de ruilverkavelingsadministratie, die voor een aantal ruilverkavelingen al jaren operationeel is. Deze administratie vertoont op diverse punten een grote verwantschap met die van de kadastrale grondregistratie. b. dat binnen de kadastrale dienst de computer voor zuiver geodetische werkzaamheden en be rekeningen zijn plaats reeds sinds jaren heeft veroverd. Ik hoop, dat ik - mij bewust zijnde van onvolkomen heden en onvolledigheden - u toch enig nieuws heb kunnen brengen over de plannen ten aanzien van de kadastrale automatisering. ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 22