Fase 3. Invullen van de ponsdocumenten Dit betreft het registreren van een aantal kavelken- merken, zoals o.a. de totale oppervlakte, kavel diepte, oppervlakte bouwland, grasland, boomgaard, boomkwekerij, alsmede het voorkomen van glas opstanden en meerjarige tuinbouwgewassen, aantal en vorm der topografische percelen ingedeeld naar cultuurtoestand, afstand tot de bedrijfsgebouwen, ontsluiting van bedrijfsgebouwen en grond, en het bodemtype. In hellende gebieden betreft dit ook de helling van wegen en van cultuurgrond en voor deze laatste tevens de hellingrichting. Bovendien wordt een aantal speciale kenmerken geregistreerd als spoorbanen, autowegen, viaducten op de route van bedrijfsgebouwen naar kavel, ligging in uitbreidings plannen of in een gebied met andere dan agrarische bestemming. Daarnaast wordt aangegeven of de kavel binnen of buiten het eigen dorpsbehoren ligt. De werkzaamheden aan deze fase verbonden worden verricht door de afdeling Technische Registratie van Heidemij Nederland BV. Fase 4. Ponsen van de gegevens en het maken van afgeleide kaarten; controle van input De gegevens van de ponsdocumenten worden over gebracht op ponskaarten. Met behulp van een spe ciaal controleprogramma worden de gegevens op een inputlijst gebracht, waarbij tegenstrijdigheden automatisch worden gesignaleerd. Er wordt ook be gonnen met het vervaardigen van afgeleide kaarten, waarbij eveneens een controle op de juistheid van de gegevens wordt uitgevoerd. De gesignaleerde fouten worden via een mutatieprogramma gecorrigeerd, waarna een tweede controle volgt. Worden geen fouten meer gesignaleerd dan wordt overgegaan tot fase 5. De werkzaamheden in fase 4 worden verricht door Rekencentrum voor Administratie, Efficiency en Techniek BV en Technische Registratie van Heidemij Nederland BV. Fase 5. Vervaardigen van outputtabellen en bijbehorende definitieve kaarten De gecontroleerde en waar nodig gecorrigeerde ge gevens worden vervolgens door RA ET BV inge voerd in de computer, die met behulp van een spe ciaal daartoe geschreven rekenprogramma een aantal tabellen samenstelt. 50 De input bestaat uit basisgegevens onderscheiden in - bedrijfsgegevens volgens het CBS-meitellingfor- mulier; - kavelgegevens. De gegevens zijn per dorpsbehoren en per beroeps groep gerangschikt, te weten: beroep landbouwer/ veehouder; beroep tuinbouwer (incl. champignon kweker); beroep specialist (niet grondgebonden pro- duktie, excl. champignonteelt); nevenberoep. De output geeft voornamelijk informatie over het gehele gebied met uitzondering van enkele tabellen die informatie per dorpsbehoren bevatten. Deze gebiedsinformatie betreft de onderwerpen als be- drijfsgroottestructuur, versnippering, afstand van de grond, ontsluiting van bedrijfsgebouwen en grond, eigendom-pacht verhouding; plaats be drijfsgebouwen binnen of buiten de dorpskern, etc. Deze gegevens worden per beroepsgroep vermeld. Naast de tabellarische weergave worden diverse facetten ook kartografisch weergegeven. De hier aan verbonden werkzaamheden worden door de Teken- en Reproduktie Afdeling van Heidemij Nederland BV verricht. De kaarten betreffen: - overzichtskaart met de grenzen van het gebied en van de daarin voorkomende dorpsbehorens (kaart 1); - gebruikerskaart zowel zonder als met vermelding van grond buiten het eigen dorpsbehoren (kaart 2) - boerderijenkaart, aanduiding van de plaats van de bedrijfsgebouwen met vermelding van het aan tal bijbehorende bedrijfskavels, beroep van het bedrijfshoofd, bedrijfsoppervlakte (kaart 3); - bedrijfskavelkaart (kaart 4); - afstandenkaart (kaart 5); - ontsluitingskaart (kaart 6); - in hellende gebieden een hellingenkaart (kaart 7). Kosten en tijdsduur De kosten van cultuurtechnische inventarisatie, ge baseerd op de tarieven van mei 1973 zijn ca. ƒ24 per kavel van 3,5 ha ofwel 6,85 per ha. Deze 3,5 ha is de gemiddelde kavelgrootte van alle tot nu toe geïnventariseerde gebieden. Hiervan komt 40% voor opname grondgebruik, 38% voor invullen pons documenten, 15% kaart- en fotowerk en 7% reken werk. Hieruit blijkt dat de rekenkosten slechts een ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 28