gering deel van de totale kosten betreffen. Daar tot heden steeds is gerekend met overeengekomen vaste prijzen per kavel is het voor de hand liggend dat de kosten van een gebied, behalve van de totale opper vlakte, direct afhankelijk zijn van de daarin voor komende gemiddelde kaveloppervlakte. Het ge geven der kosten per ha dient derhalve met het nodige voorbehoud te worden gehanteerd. De tijdsduur voor het uitvoeren van een cultuur technische inventarisatie in een bepaald gebied is afhankelijk van de urgentie, het tijdstip van uitvoe ring, mede in verband met het verrichten van de opname door de STULM, de aard van het gebied en de gegevens die reeds van het gebied bekend zijn (wegenverkenning, kaartmateriaal, e.d.). Gemiddeld is de tijdsduur voor een cultuurtechnische inventari satie 1,4 maand voor 1000 ha. Voor gebieden 5000 ha ca. 2,7 maand per 1000 ha. Voor gebieden tussen 5000 en 10.000 ha ca. 1,4 maand per 1000 ha en voor gebieden 10.000 ha ca. 1,1 maand per 1000 ha. Huidige stand van zaken Tot heden heeft cultuurtechnische inventarisatie plaats gevonden in 92 gebieden met een totale opper vlakte van rond 700.000 ha. Van deze 92 gebieden zijn er thans 59 waar een ruilverkaveling in voor bereiding of in uitvoering is (kaart 8). Het systeem is thans in de meeste provincies een regulier onderdeel van het voorbereidingsprogramma van ruilverkaveling, onder meer voor de bepaling van de blokgrens op basis van het grondgebruik, voor toedelingsonderzoek, wegaanleg, kavelinrich ting, boerderijverplaatsing en sanering. Ook van de zijde van de Bureaus Ruilverkaveling van het Kadaster bestaat een toenemende belangstelling in verband met het inzicht in bepaalde situaties mede in verband met de eigendom. Naast de genoemde toepassingen in de sfeer van de ruilverkaveling is er een toenemende belangstelling van andere zijde. Als zodanig zijn te noemen de cultuurtechnische inventarisaties ten behoeve van de pijpleidingenstraat, van de landlocatie voor de tweede nationale luchthaven (Rijks Planologische Dienst) ten behoeve van de Reconstructie Veen koloniën en recent voor de gemeente Helmond voor het structuur- en bestemmingsplan. Daarnaast vinden de gegevens steeds meer toepas sing in het wetenschappelijk onderzoek zoals bij voorbeeld bij de automatisering van de toedeling in ruilverkavelingen en algemeen projectonderzoek. Ook is van het systeem gebruik gemaakt bij een vergelijking tussen de situatie vóór en na ruilver kaveling. Dit betreft de gebieden Ferwerderadeel in Friesland, Steenwijksmoer in Drenthe en Broek huizen in Limburg. Een vergelijking voor het ge bied Stoppeldijk in Zeeland is thans in uitvoering. Perspectieven De perspectieven van het systeem liggen vermoede lijk enerzijds in een meer integrale toepassing in de sfeer van de ruimtelijke ordening in casu de bestem ming van gronden en daarnaast uiteraard in de in richtingssfeer voor wat betreft de landinrichting. De toenemende integratie van belangen in de land inrichting maakt een verdere aftasting van de moge lijkheden van combinatie met andere gegevens ge wenst. Als mogelijkheden van een verdergaande afstemming op elkaar en koppeling zijn te noemen: cultuurtechnische inventarisatie (in feite een be schrijving van de infrastructuur op basis van het grondgebruik), eigendomsinventarisatie, landschap pelijke kenmerken en bodemkundige inventarisatie (fig- 4). De koppeling loopt voor de eerste twee systemen via de kavel en het kadastraal perceel, voor de cultuurtechnische inventarisatie en het landschap via het topografische perceel en voor de bodem- kenmerken zowel via topografisch perceel, kadas traal perceel als kavel. Het lijkt zinvol de vier inventarisaties te koppelen tot één integraal beschrijvingssysteem, c.q. gemeen schappelijk administratief stelsel, op een zodanige wijze dat elk van de systemen afzonderlijk opera tioneel blijft. Een eerste poging de gebruikersinventarisatie, met als ingang de kavel, te koppelen aan de eigendoms inventarisatie, met als ingang het kadastraal perceel is gedaan door de Studiegroep Kessel (Limburg), waarin samenwerken Bureau Ruilverkaveling van het Kadaster, de Cultuurtechnische Dienst, de Stichting voor Bodemkartering en het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding. Na een ngt 74 51

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 29