huidige procedure van de ruilverkaveling worden door de Stichting voor Bodemkartering bodem- kaarten vervaardigd. Voor een doelmatige organi satie van het bodemgebruik en ook voor cultuur technische verbeteringen of uit hoofde van de in richting noodzakelijke ingrepen, is adequate kennis van de bodem vereist. Gegevens omtrent bijvoor beeld vochthoudendheid, geschiktheid voor diverse teelten, voor behandeling met bepaalde machines en werktuigen, draagkracht en berijdbaarheid zijn van betekenis. Dit geldt zowel voor de procedure (bij voorbeeld schattingen) de uitvoering van werken (wegaanleg, kavelinrichting, ontwatering) als het re sultaat (uitruilbaarheid, e.d.). De pogingen verricht door de studiegroep Kessel verdienen ten volle onze aandacht. De hiervoor genoemde perspectieven ten aanzien van een integrale systematische beschrijving van het landelijk gebied nopen tot het toepassen van geavan ceerde technieken. Een van deze technieken is het langs elektronische weg bepalen van coördinaten van op kaart aange geven punten. Door het Instituut voor Cultuur techniek en Waterhuishouding wordt thans onder zocht in hoeverre digitalisering van kaarten in in ventarisatiesystemen kan worden ingebouwd. Het onderzoek richt zich daarbij in de eerste plaats op het systeem van cultuurtechnische inventarisatie. Daarnaast wordt nagegaan of de inventarisatie van landschappelijke elementen eveneens langs deze weg kan geschieden. De methode kan in het kort als volgt worden aangeduid. Op topografische kaarten schaal 1:10.000 worden de grenzen van de kavels aangegeven. Tevens wor den de nummers van de kavels, die bestaan uit het 8-cijferige registratienummer van de gebruiker en een 4-cijferig nummer voor kavel en perceel op kaarten weergegeven. Knikpunten in kavelgrenzen en topografische per ceelgrenzen, alsmede de ten behoeve van de be schrijving van de aard van de grenzen benodigde punten, worden op de kaarten nauwkeurig aange duid. De keuze van de knikpunten geschiedt op een zodanige wijze dat een evenwicht wordt verkregen tussen de gewenste nauwkeurigheid van de te be palen gegevens en de hoeveelheid te markeren en te meten punten. Uiteraard kunnen de bewerkingen ook op kadastrale kaarten worden uitgevoerd in die gebieden waar eigendomsgrenzen overeenkomen met gebruiksgrenzen. Voor het bepalen van de coördinaten van de punten wordt gebruik gemaakt van digitizers die met de hand op de te meten punten kunnen worden inge steld. De snelheid van deze handeling is op zich zelf zeer groot doch het vermelden van kavelnummer, de codering van de aard van de grens en de over zichtelijkheid van de kavelgrenzen zijn bepalend voor de benodigde tijd. Per kavel of topografisch perceel geschiedt de vast stelling van de coördinaten van de knikpunten in een bepaalde van te voren af te spreken volgorde. Tevens wordt binnen de kavel of het perceel een punt in coördinaten bepaald, dat wordt gebruikt voor de aanduiding van de plaats waar het regis tratienummer, enz. moet worden vermeld. Een controle op de digitalisering wordt verkregen door een elektronische tekenmachine de grenzen te laten tekenen en de op deze wijze verkregen kaart te vergelijken met de originele. Na deze bewerkingen kan een aantal berekeningen worden uitgevoerd. Dit betreft vooralsnog de opper vlakte, de randlengten eventueel gedifferentieerd naar aard van de grens, de eventuele invloed van geïnventariseerde landschappelijke elementen, de verliezen op rand- en wendakkers, de afstanden van de grond tot de bedrijfsgebouwen met vermelding van de aard van de wegverharding, de afstand van de grond naar de dichtstbijzijnde verharde weg (ontsluiting). Daarnaast kan een aantal kaarten worden vervaar digd door een regeldrukker en een elektronische teken machine: - de gebruikerskaart waarop de grenzen en num mers van kavels of percelen zijn aangegeven (kaart 9) - de afstandenkaart (kaart 10). De afstand van de grond is in 8 klassen gegeven en kan met bijvoor beeld cijfers of cirkels van variërende grootte worden voorgesteld; een en ander eventueel ter vervanging van de kleurenkaart; - de boerderij enkaart; ngt 74 53

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 31