- de ontsluitingskaart en de bedrijfskavelkaart; - bedrijfskaartjes waarop de ligging van de bij een bedrijf behorende gronden en de route tussen bedrijf en kavel is aangegeven (kaart 11); - een puntenkaart met coördinatenaanduiding of puntnummers (kaart 12); - kaarten waarop bijvoorbeeld alle grenzen van één soort zijn weergegeven; - kaarten waarop bijvoorbeeld de afstand tot de dichtstbijzijnde begroeiing rond één punt grafisch is weergegeven. De nauwkeurigheid van de verzamelde en berekende gegevens is bij het digitaliseren hoger dan bij de thans gebruikelijke bewerking, waarbij een zeer eenvoudig meetinstrumentarium wordt gehanteerd. Enkele verdere toepassingen van dit systeem kunnen liggen in het maken van een voorlopig toedelings plan op basis van de gebruikssituatie, waarbij de nauwkeurigheid overigens geringer is dan bij het berekenen van het definitieve toedelingsplan. Wellicht zal de tweede schatting gemakkelijker kunnen worden uitgevoerd, indien gebruik wordt gemaakt van eenzelfde inventarisatie in de nieuwe toestand. Invoering van het digitaliseren van kaar ten zou kunnen leiden tot een volledig andere orga nisatie van de uitvoeringstechniek, met name wat betreft de moederbegroting en de besteksvoor bereiding. Voorts lijkt het mogelijk dat door een dergelijke op zet de toepassingsmogelijkheden voor bedrijfs economische berekeningen worden vergroot. Nu de oprichting van data-banks" in opkomst is, lijkt die van het landelijk gebied waarbij in toe nemende mate allerlei belangen in ons dichtbevolkte land betrokken raken in de toekomst zeker niet te mogen achterblijven. Bij de oprichting van een der gelijke „data-bank" doen zich verschillende pro blemen voor, waarvan het actueel blijven van de gegevens een van de belangrijkste is. De muteer baarheid is derhalve een belangrijke factor. Voor alsnog voorziet de grondgebruikersregistratie hierin niet. Muteren in de grondgebruikersregistratie is veelal zeer ingrijpend, daar in het geval waarin zich één mutatie voordoet dit werkt op andere geïnven tariseerde factoren die dan eveneens moeten worden gemuteerd. Uiteraard heeft het systeem van de grondgebruikersregistratie grote voordelen te ver wachten van een geautomatiseerd kadaster. Een sluitende pachtregistratie zal in de toekomst een essentieel hulpmiddel zijn. De bodem en, zij het in mindere mate, ook het landschap zijn statischer dan het grondgebruik en de eigendom. Veelal in direct, namelijk bij mutaties in het grondgebruik zal in beide laatste systemen dienen te worden ge muteerd. Een en ander vergt nog uitgebreid onder zoek. ngt 74 Literatuur Bijkerk, C. en Th. J. Linthorst, 1969: Cultuurtechnische in ventarisatie Nederland. Cult, techn. Tijdschrift 9, 1: 4-13. Bijkerk, C., Th. J. Linthorst en C. van Wijk, 1970: Cultuur technische Inventarisatie Nederland. Verspr. Overdr. 102 ICW. Gelderen, C. van en R. Kik, 1969: Bedrijfsverkavelings- modellen via cultuurtechnische inventarisatie. Cult, techn. Tijdschr. 9, 155-63. Linthorst, Th. J., 1969: De methode van cultuurtechnische inventarisatie. Cult, techn. Tijdschr. 9, 1: 13-37. Linthorst, Th. J. and C. van Wijk, 1974: A machine pro cessed survey of division and use of rural areas. Vlllth Int. Congr. Agric. Engin. Linthorst, Th. J., C. van Wijk en A. W. B. Andringa, 1973: Cultuurtechnische inventarisatie Nederland. (Beschrijving van een herziene inventarisatiemethode). Nota ICW 771. Oostrom, C. G. J. van en L. W. Vink, 1969: Cultuurtechnische inventarisatie van gebieden met tuinbouw onder glas. Cult, techn. Tijdschr. 9, 137^12. Visser, A. C., 1973: Het digitaliseren van kaarten en het ver werken van hiermee verkregen gegevens I. Nota ICW 730. Visser, A. C., 1973: Het digitaliseren van kaarten en het ver werken van hiermee verkregen gegevens II. Nota ICW 750. Wijk, C. van, 1969: Cultuurtechnische inventarisatie in heuvelachtige gebieden. Cult, techn. Tijdschr. 9, 142-55. 54

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 32