Automatisering in de waterhuishouding K. P. Blumenthal en J. W. van der Made 1. Inleiding Het inwinnen van informatie door metingen en het be- en verwerken van de verkregen gegevens, zijn aktiviteiten die de mens al zeer lang verricht. Het doel is soms zuiver wetenschappelijk, maar heeft meestal een verder gaande strekking, die te maken heeft met het beheersen van de natuurkrachten ten bate van de mens en het beheren van voor de samen leving belangrijke objecten. Door het gecompliceerder worden van de samen leving groeit de noodzaak om over meer en nauw keuriger gegevens sneller te beschikken. Daarmee neemt het aantal metingen alsmede het aantal soorten metingen toe terwijl een steeds hogere kwaliteit van de metingen wordt verlangd. Op vele gebieden zijn de metingen en de er mee samenhangende werkzaamheden zelf niet meer te hanteren zonder de gehele gang van zaken te orga niseren in complete informatiesystemen van meting, transmissie, bewerking en opslag. Het voorgaande is van toepassing op de metingen, die de Rijkswaterstaat verricht. Teneinde een ver antwoord beheer van de Rijkswateren te kunnen voeren, teneinde over een waarschuwingssysteem tegen gevaren te kunnen beschikken, en teneinde de benodigde kennis van de fysische achtergronden te kunnen verzamelen, worden van oudsher metingen van velerlei aard uitgevoerd: waterstandsmetingen, waterafvoermetingen, zand- en slibtransportme- tingen, dieptepeilingen, enz. De laatste tientallen jaren wordt bovendien in toenemende mate onder zoek verricht naar de kwalitatieve hoedanigheid van het water. Het waterbeheer, dat in het verleden vooral de as pecten veiligheid, verzilting, afwatering, scheep vaart en in mindere mate, watervoorziening om vatte, heeft er in recente jaren een dimensie bij ge kregen. Door de achteruitgang van de kwaliteit van onze voornaamste waterbron, de Rijn, door de binnenlandse problemen met de waterkwaliteit, door het toenemend gebruik van oppervlaktewater en door de toenemende verzilting ook vanuit zee, is de voorziening van het land van water van vol doende kwaliteit, te allen tijde en op alle gewenste plaatsen, een probleem van de eerste orde geworden. Het voorgaande komt neer op een aanzienlijke ver ruiming en verzwaring van de taken, samen hangende met de waterhuishouding. Dit begrip wordt in de in 1968 verschenen nota „De Water huishouding van Nederland" als volgt gedefinieerd: „Waterhuishouding is het geheel van onderzoe kingen, technische werken en bestuurlijke maat regelen, dat nodig is om tot een zo doelmatig moge lijke kwantitatieve en kwalitatieve beheersing van het aanwezige water te komen". De moderne waterhuishouding wordt geconfron teerd met een schaarsteprobleem. Dit betekent, dat met de beschikbare hoeveelheden moet worden ge woekerd. Daartoe moeten ze in eerste instantie bekend zijn. Met hoge kosten worden thans infra structurele voorzieningen getroffen die slechts dan optimaal benut kunnen worden wanneer de water verdeling over het hele land bekend is. Om dit te bereiken, moet het bestaande meet systeem van waterstanden, waterafvoeren en water kwaliteit worden uitgebreid en gemoderniseerd. 2. De taken van de Rijkswaterstaat De taak van de Rijkswaterstaat is officieel vast gelegd in artikel 2 van het K.B. van 14 januari 1971, tot uitvoering van artikel 5, tweede lid van de Water staatswet 1900 (Organiek Besluit Rijkswaterstaat). De tekst van artikel 2 van het K.B. begint als volgt: Artikel 2. De Rijkswaterstaat is, voor zover een en ander aan Onze Minister is opgedragen en volgens diens aanwijzingen, belast met: a. de uitoefening van het oppertoezicht over de waterstaat b. in het algemeen de behandeling van alle water staatsaangelegenheden, waaronder de zorg voor: - de beveiliging van het land tegen het water; - de waterhuishouding in kwantitatieve en kwa litatieve zin; - de scheepvaartwegen en havens. Voorts komen de volgende passages voor: - de aanleg, het beheer en het onderhoud van water keringen, van werken ten behoeve van de water huishouding, van scheepvaartwegen en havens, - het verzamelen van gegevens voor de kennis van de waterstaatkundige toestand van het land, - het bevorderen en het doen van onderzoekingen 67 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 45