en de steen werd een rood bepoederd papier ge schoven. Alle lijnen van de calque werden dan met een stalen stift nagetrokken, waardoor ze in rood op de steen overgingen. Dit procédé om het kaart beeld op de steen te brengen was zeer kwetsbaar en omslachtig omdat het calqueerpapier tijdens het calqueren gevaar liep om te verschuiven en ook omdat dit papier zeer slecht maatvast was. Men zag dan ook reikhalzend uit naar een betere methode. In 1859 werd de eerste reproduktiecamera aangekocht, maar het duurde nog 4 jaar voor men erin slaagde hiermede een kaart fotografisch op steen over te brengen. De camera kon in de winter nagenoeg niet gebruikt worden, daar de belichting geschiedde met behulp van daglicht dat door een beweegbaar dak gedeelte binnenviel. Voor de samenstelling van de eerste uitgave van de TMK heeft de fotografie dan ook geen rol gespeeld. De op de steen overgedrukte lijnen werden door de graveurs met stalen naalden van variërende dikte in de steen gegraveerd, waarbij de beschermende gom- laag werd doorsneden en ondiepe witte voren in de steen werden getrokken. De wegens hun zware ge wicht moeilijk te bewerken stenen lagen in speciale zware tafels. De steen moest worden behoed voor de aanraking met de handen en voor vochtspatjes. De gravure van het kaartbeeld geschiedde in fasen: eerst het lijnwerk, vervolgens het schrift, dan de ge bogen waterlijnen, daarna de symbolen en tenslotte de hoogtevoorstelling. Jongens van veertien, vijftien jaar werden leerling graveur. Hun opleiding nam vele jaren in beslag; gedurende die tijd moesten ze thuis op een kleine steen oefenwerk graveren. Na het graveren wreef men olie over de steen, welke dan op de plaats van de gegraveerde lijnen in de steen drong. Na wassing met water plaatste men de steen in de pers en kon het drukken beginnen. Met een tampon werd vette drukinkt over het oppervlak ge wreven. Deze inkt hechtte zich alleen aan de inge- oliede delen. Men legde een vel papier op de geïnkte steen en kon een afdruk maken. Bij het Topographisch Bureau beschikte men over sterk verbeterde persen, ontwikkeld door de chef- drukker Kierdorfif, waarmee relatief snel en met weinig krachtsinspanning kon worden gedrukt. Vóór het drukken werd het papier goed bevochtigd. Na het drukken werden de gedrukte bladen in een schroefpers vlak geperst. De hiervóór geschetste methode van kaartenmaken bevat uit een oogpunt van nauwkeurigheid een aan tal zwakke schakels. Zo ontstonden al direct bij het monteren van de verkleinde en uitgesneden kadas trale fragmenten vaak tegenspraken in de orde van grootte van 1-U- millimeter op de schaal 1:25.000. Uiterst nadelig was het ook dat het gehele kaart beeld vier en in het begin zelfs vijf maal uit de vrije hand moest worden getekend of overgetekend voor dat de graveur het, opnieuw uit de vrije hand, en bovendien nog spiegelbeeldig, tenslotte in steen kon gaan graveren. De methode om het beeld op steen te brengen met behulp van een calque op het bij zonder onstabiele transparante papier kon de nauw keurigheid van het beeld alleen maar verder nadelig beïnvloeden. Dit alles heeft tot gevolg dat de oude TMK naar hedendaagse opvattingen niet uitmunt door nauw keurigheid. Bij vergelijking met nieuwe topogra fische kaarten kunnen afwijkingen in de orde van grootte van 0-2 millimeter worden vastgesteld, Toch gold de TMK bij haar verschijnen wel als zeer nauwkeurig. De meeste topografische kaarten ver toonden toentertijd immers nog grotere afwijkingen. Pas met de invoering van de fotografie in de kaart- reproduktie kon de nauwkeurigheid wezenlijk verder worden verbeterd. 5. Conclusies De voornaamste punten uit het voorgaande kunnen als volgt worden samengevat: a. De belangrijkste eigenschap van de TMK is haar buitengewoon gedetailleerde en volledige weer gave van het bodemgebruik en bodembegroeiing. Daardoor beschikt Nederland thans over een complete grafische inventarisatie van het land schap uit de jaren 1840-1860. Dit aspect is voor talrijke takken van wetenschap en techniek ook in de tegenwoordige tijd van veel belang. b. Ondanks haar fraaie gravure is de kaart moeilijk leesbaar doordat ze slechts in één kleur kon worden gedrukt, maar vooral vanwege het feit dat de TMK eigenlijk is opgenomen als een 88 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 12