Tot de minder plezierige maar wetenschappelijk boeiende opper vlakteverschijnselen behoort een aardbeving. Door zorgvuldige ana lyse van aardbevingsregistraties door geografisch gespreide seismi sche stations kan de loop van een aardschok door het aardlichaam worden gevolgd en daaruit kunnen uiterste belangrijke conclusies worden getrokken over de mechanische eigenschappen van de ma terialen. waaruit de aarde is opgebouwd. Deze conclusies leggen zeer dwingende voorwaarden op aan het op te bouwen aardmodel. Zo blijkt dat de aarde, ruwweg, alzijdig symetrisch is samengesteld uit lagen, onderling gescheiden door markante discontinuïteiten en overgangszones. Ik noemde al even de korst en de mantel; daar onder bevindt zich de aardkern. Deze overwegingen moeten worden betrokken bij de, ook al op grond van het verschijnsel van de isostasie, voor de hand liggende veronderstelling dat de aarde in hydrostatisch evenwicht zou ver keren. De theorie van het hydrostatisch evenwicht toegepast op de aarde werd ontwikkeld om. uitgaande van de uit de sterrenkunde bekende precessie-constante, de afplatting van de aarde te bereke nen. Maar door bestudering vansatellietbanen is inmiddels voor deze afplatting een meer hypothese-vrije waarde gevonden die significant afwijkt van de waarde die op grond van het hydrostatisch evenwicht wordt berekend. Daarom moest de hypothese van het hydrostatisch evenwicht in de aarde worden verworpen. Ik lijk te zijn afgedwaald van mijn onderwerp, maar het was maar een uitstapje om U aan de hand van een paar voorbeelden te laten zien hoe geofysisch onderzoek, sterrenkunde en geodesie ook al vóór het tijdperk van de kunstmanen elk op hun manier en in onder linge wisselwerking bijdroegen tot de opbouw van een model voor de aarde. Tot nu toe heb ik het gebruik van satellieten in de geodesie, de satelliet-gcodcsic, gebonden aan de technische mogelijkheid om van af de aarde langs fotografische weg, richtingen naar kunstmanen tc meten. Afhankelijk van de gebruikte apparatuur en de vaardigheid van de gebruikers daarvan, hebben de gemeten richtingen een pre cisie van niet veel beter dan één boogseconde en het is niet tc ver wachten dat deze prccisiegrcns in een nabije toekomst ver zal wor den ondcrschreden. De voornaamste oorzaken van deze beperking zijn de beperkte nauwkeurigheid, waarmee de richtingen naar de rcfcrentiesterren bekend zijn en de atmosferische refractie die ons op dit prccisieniveau toch nog weer parten speelt. Ik wil geen opsomming van satellietwaarncmingstechnieken geven, maar ook de afstandsmeting naar satellieten met behulp van een laser kan ik in dit verband zeker niet verzwijgen. Op de eigen schappen van de laser zal ik niet verder ingaan dan erop te wijzen dat met een laser in combinatie met een uitrusting van geschikte optische en elektronische apparatuur zó intensieve lichtflitsen naar een satelliet kunnen worden uitgezonden, dat de satelliet, als hij daartoe is uitgerust met speciale spiegels een, in de omgeving van dc laser detecteerbaar deel van het ontvangen licht kan terugkaat sen. Door nu dc tijd, verstreken tussen het uitzenden en het terug ontvangen van het licht te vermenigvuldigen met de voortplantings- snelhcid van het licht in vacuum en het produkt te delen door 2 vindt men bij benadering de afstand naar de satelliet. Deze benade ring kan worden verbeterd door de afwijking van de voortplantings- snelheid van het licht door dc dampkring ten opzichte van die in vacuum in rekening tc brengen. Zo zouden in de komende jaren met geperfectioneerde laserapparatuur afstanden naar satellieten met een precisie van 10 centimeter en mogelijk nog beter kunnen worden gemeten. Zoeven had ik al gelegenheid U te doen kennismaken met de ver vormbaarheid van de aarde, beschouwd over geologisch lange tijd vakken, en het optreden van aardbevingen herinnert ons eraan dat een bestaande materiële configuratie in de aarde ook abrupt kan worden verstoord. De geodesie is zich van het optreden van deze en andere verschijnselen, die op de vervormbaarheid van de aarde wijzen of vervormingen aan de dag brengen, terdege bewust. Zo zijn verticale bewegingen van het aardoppervlak zeker niet aan de aandacht ontsnapt. De bestudering van de post-glaciale rijzing in Noord-Europa ten gevolge van, zoals de naam al verraadt, het opheffen van de belasting door het landijs, is daar een voorbeeld van. In het bijzonder nu nauwkeurige elektronische afstandsmeters ter beschikking zijn kunnen voldoend grote locale of regionale ho rizontale deformaties van de aardkorst door landmeting in een kort tijdsbestek worden vastgesteld. Maar landmeetkundige methoden laten ons bij pogingen om globale deformaties te constateren in de steek. Daarom zijn de al beschikbare of nog in het vooruitzicht ge stelde hoge satellietgeodetische en andere ruimtelijke mcctprecisies zo welkom. Tot de andere ruimtelijke meetmethoden reken ik hier de laser-af- standmeting naar op de maan geplaatste spiegels en de in de radio- sterrenkunde ontwikkelde interferometric met onafhankelijke atoomklokken. Ik moot deze alternatieve methoden hier buiten ver dere beschouwing laten terwille van dc beperkingen die ik mij hier vanmiddag moet opleggen. De toepassing van voornamelijk de fotografische waarnemingstech niek heeft de satcllielgeodesie in de zestiger jaren in de gelegenheid gesteld in globaal verband resultaten te boeken, die de resultaten van de voorafgaande decennia van geodetisch werk over het aard oppervlak in de schaduw stelden. Globale nauwkeurigheden van ongeveer 100 m werden verbeterd tot beter dan 10 m. Hiermee schijnt aan alle praktische eisen die aan een star wereldwijd geode tisch net te stellen zijn, te zijn voldaan. Inmiddels had een verscherpte analyse van satellietwaamemingen geleid tot de ontdekking dat de tweede-graads zonale coëfficiënt in de bolfuncticontwikkeling van de zwaartekrachtspotentiaal een kleine jaarlijkse variatie vertoont. Bovendien was in de berekeningen van satellietbanen de schommeling van de aarde ten opzichte van haar in de wereldruimte georiënteerde draaiingsas voelbaar gewor den. Zulke resultaten en de door de techniek beloofde hoge meet- nauwkeurigheden en praktisch toepasbare nieuwe meetprincipes hebben geleid tot een bezinning op verder-strekkende mogelijkheden voor dc geodesie en voor de satcllietgeodesie in het bijzonder. Deze mogelijkheden werden gezocht in een nauwere wisselwerking met andere aardwetenschappen, meer in het bijzonder met de geo fysica en met dc sterrenkunde. Wat de sterrenkunde betreft was het niet in dc eerste plaats de bedoeling een geodetische rol te spelen bij de opmeting van andere hemellichamen, maar wel aan de ster renkunde datgene te ontlenen dat via de geodesie kan bijdragen tot een betere kennis van de aarde en dc processen die zich daarin af spelen. In deze lijn past het een geodeet de aarde te beschouwen als een planeet in ons zonnestelsel, onderworpen aan de krachten waaraan planeten onderworpen zijn. Hierbij mag dc maan die ten opzichte van de aarde een niet verwaarloosbare massa heeft, niet buiten be schouwing blijven en het is zelfs boter de aarde in combinatie met de maan te bezien. De aarde heeft een niet geheel onbekende vorm, grootte en samenstelling en ook over de maan is de laatste jaren veel bekend geworden. Mede onder invloed van de krachten die op de aarde worden uitgeoefend, zullen zich in de aarde kwalitatief en kwantitatief bekende of onbekende processen afspelen, die de 92 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 16