In memoriam Mr. J. H. Jonas ngt 74 Op I 6januari 1974 is in zijn woonplaats Rotterdam op 82-jarige leeftijd plotseling overleden Mr. Jakob Henderikus Jonas. De redactie van het Nederlands Geodetisch Tijdschrift heeft mij verzocht een artikeltje te zijner nagedachtenis voor dit tijdschrift te schrijven. Als reden werd genoemd dat ik hem van de T.H.-gemeenschap, waarvan hij zo lang heeft deel uitgemaakt, het best zou hebben gekend. Ik heb het verzoek graag aanvaard, niet alleen omdat in dit „het best zou hebben gekend" wel een grond van waarheid schuilt, maar bovenal omdat dat „kennen" zich geleidelijk heeft verdiept tot een wederzijdse belangstelling voor eikaars wel en wee. Jonas werd op 24 maart 1891 te Groningen geboren. In 1909 slaagde hij te Leeuwarden voor het eindexamen H.B.S. Met ingang van 1 november 1910 werd hij benoemd tot adspirant landmeter van het Kadaster. Zijn eerste standplaats Leeuwar den werd met ingang van 1 oktober 1912 verwisseld voor Den Haag. Zoals in die jaren gebruikelijk was volgde daarna een detachering bij de hermeting van Zeist (m.i.v. 1 augustus 1913). Op 1 augustus 1914 werd hij benoemd tot landmeter van het Kadaster te Groningen welke functie hij, steeds in dezelfde standplaats, tot 1 juli 1933 heeft uitgeoefend. Jonas, die zich aangetrokken voelde tot de studie in de rechten, slaagde in 1925 voor het Staatsexamen B, waarna hij, ondanks zijn volledige betrekking als landmeter van het Kadaster, kans zag aan de Rijksuniversiteit te Groningen in 1926 het kandidaats- en en 1929 het doctoraal examen rechten te behalen. Op 9 september 1932 benoemde de algemene vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde hem tot juridisch redacteur van het tijdschrift van die naam. Hij heeft deze redactie met grote belangstelling gevoerd tot 1949 en vele artikelen van zijn hand zijn in die periode verschenen, niet alleen in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, maar ook in het Weekblad voor Privaatrecht, Notaris ambt en Registratie. Die in K. en L. worden vermeld in het register 1885-1934 op dit tijdschrift (blz. 24, 27, 40, 45) en in het register 1935-1960 (blz. 49, 50). Behalve van deze arti kelen is hij ook de auteur van het boek Burgerlijk Recht, dat in 1946 bij W. J. Thieme en Cie. te Zutphen verscheen. Met ingang van 1 juli 1933 werd Jonas benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Zutphen. Deze functie heeft hij tot 1 december 1946 vervuld. Wegens militaire verplichtingen - hij was majoor bij de toen malige triangulatiedienst - werd deze periode onderbroken door de mobilisatie 1939-1940. Op I november 1946 werd hij als hypotheekbewaarder over geplaatst naar Rotterdam waar op 1 juli 1951 zijn benoeming volgde tot hoofdbewaarder. Zijn ambtelijke loopbaan in Rotterdam eindigde bij het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 1 april 1956. Reeds enige jaren daar voor - op Koninginnedag 1952 - werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Jonas' relaties met de Technische Hogeschool dateren van 1936. Bij K.B. van 18 juli van dat jaar werd hij benoemd tot lector in de afdeling der weg- en waterbouwkunde om de aan staande geodeten onderwijs te geven in het burgerlijk recht en de hypothecaire en kadastrale administratie. Op 12 oktober 1936 aanvaardde hij zijn ambt met het uitspreken van een rede over „Lijdelijkheid". Tot zijn 70ste jaar, een kwart eeuw lang dus, heeft hij deze functie met belangstelling en toewijding op de hem eigen wijze vervuld. Zeer veel studenten zullen met genoegen terug denken aan zijn colleges die hij - zoals ir. G. L. Strang van Hees in een kort herdenkingswoord in Geopinie van 24 januari 1974 reeds terecht opmerkt - altijd wist te verlevendigen met humorvolle verhalen uit de praktijk. Met ingang van 1 september 1961aan het einde van de cursus 1960-1961 is hem eervol ontslag verleend. Zijn afscheids college hield hij op 16 juni 1961. In zijn gezellige Rotterdamse woning hebben mijn vrouw en ik hem en mevrouw Jonas daarna nog vaak bezocht. Behalve de geodetenopleiding was tijdens die bezoeken de klassieke muziek altijd een prettig onderwerp van gesprek. Hij was een groot bewonderaar van Bach en op zijn vleugel stond meestal wel muziek uit het Wohltemperierte Klavier die hij zo graag speelde. Behalve de muziek had de afdeling Rotterdam van de Rotary Club zijn speciale belangstelling. Jarenlang was hij er secre taris van en zo mogelijk elke woensdag nam hij daar deel aan de lunch. Op woensdag 16 januari is hij, op weg naar zo'n bijeenkomst, plotseling gestorven. Zijn crematie heeft op 21 januari in het crematorium Rotterdam-Zuid onder grote belangstelling plaats gehad. Met mij zullen velen hem als een harde werker en als een beminnelijk en opgewekt mens blijven herinneren. Moge het Mevrouw Jonas zijn gegeven de slag die haar zo onverwacht heeft getroffen zo goed mogelijk te boven te komen. N. D. Haasbroek 99

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 23