De heruitgave van de negentiende-eeuwse stafkaart 4e jaargang, no. 3, maart 1974 J. A. van der Linden 1. Motivering Tussen 1850 en 1864 is de eerste volledige topo grafische kaartserie van Nederland op de schaal 1:50.000 in eerste druk verschenen. Het titelblad vermeldt als haar volledige naam: „Topographische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Neder landen", een naam zó wijdlopig, dat in de volgende beschouwing met de afkorting TMK zal worden volstaan. Met het verschijnen van de TMK is de systematische topografische kaartering van ons land, zoals die ook thans nog wordt voortgezet, begonnen. De kaart is vele malen herzien en herdrukt totdat ze in 1932 vervangen werd door de moderne foto- grammetrische kaart 150.000 in de stereografische projectie. De kaartserie geeft een ongemeen gedetailleerd en volledig beeld van het Nederlandse landschap zoals dat ruim een eeuw geleden was en geldt als een pronkstuk van graveertechniek. De bekende karto- graaf W. Eekhof schreef kort na de publikatie van de eerste bladen in een bloemrijke beoordeling: hier zag men zich een tafereel ontrold van de eigenlijke toestand des lands in alle topographische bijzonderheden; een tafereel waarop alle gronden naar de aard van hun bebouwing waren voorge steld, waarop alle voorwerpen voor algemeen ge bruik en dienst waren aangewezen en met name vermeld zulk een plastische voorstelling, welke nauwkeurigheid aan volledigheid verbindt; welke de navorder op geen enkel punt onbevredigd laat zulk een welgelijkend portret van de opper vlakte des lands zulk een kunststuk, waarin men wetenschappelijke bekwaamheid, noeste vlijt en ongemene kunstvaardigheid om strijd had te be wonderen, omdat ook de lithographische uitvoering door zuiverheid van tekening en gevalligheid in vorm voldeed; zulk een pronkstuk van Cartografie had Nederland nooit bezeten en strekt de onder nemers, bewerkers en het Vaderland allen evenzeer tot lof en eer". Aan papier was in die dagen blijk baar nog geen gebrek. Overigens merkte de recen sent zuinigjes op dat de prijs van ƒ2,80 per blad, toentertijd inderdaad een forse hap uit de beurs, te hoog was. Nu onlangs deze gehele kaartserie opnieuw ver schenen is kan men zich afvragen of het uitgeven van een zo verouderd kaartwerk thans nog wel van belang geacht moet worden. Daarover kan het volgende worden opgemerkt. De TMK toont een volledig en uiterst gedetailleerd beeld van het land omstreeks de jaren 1840-1860. Nederland is vermoedelijk het enige land dat door deze kaart de beschikking heeft over een compleet beeld van het bodemgebruik en de bodembegroeiing uit die tijd. Daarna is het landschap door vele menselijke activiteiten ingrijpend en soms zelfs bijna onherkenbaar veranderd. Men denke hierbij aan inpolderingen, grootscheepse verveningen, land aanwinning, de aanleg van kanalen, spoorwegen en autowegen, verkavelingen, de ontginning van woeste gronden, havenaanleg, de Deltawerken, de geweldige industrialisatie, de explosieve bevolkings groei en urbanisatie, ontwikkelingen die voorname lijk in de afgelopen eeuw het landschap in sterke mate hebben gewijzigd. Juist in de laatste tien jaar is daardoor een sterk toegenomen belangstelling voor de oude stafkaart te constateren bij beoefe naren van diverse wetenschappen: kartografen, geo grafen, landschapsarchitecten, cultuurtechnici, pla nologen, stedebouwkundigen, bodemkundigen, SUMMARY Reprint of the nineteenth-century topographic map In 1973 a facsimile reprint was published of the topographic and military map, issued in the period 1850-1864. A brief historical introduction is given followed by discussion on the general aspects of the map and the reproduction methods. ngt 74 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 3