Rechts onderaan zijn de jaartallen van terrein verkenningen en gravure vermeld. Deze jaartallen zijn alleen juist voor exemplaren van de eerste druk. Van alle bladen zijn in de loop van 15 a 20 jaar een aantal gewijzigde herdrukken verschenen, evenwel zonder dat dit op de kaart nader is aangegeven. Hieruit volgt dat het niet mogelijk is een bepaald kaartblad alleen aan de hand van deze gegevens juist te dateren. Het terreinreliëf is voorgesteld met behulp van de iets gewijzigde methode van Van Gorkum, het zgn. „Topographisch Systhema". Hierbij worden terrein hellingen aangeduid met arceringsstreepjes in de richting van de grootste terreinhelling. De dikte en spatiëring van de streepjes zijn afhankelijk van de grootte van de hellingshoeken. Deze methode van Van Gorkum was in de jaren 1825-1850 zeer bekend. Bij goede uitvoering ontstaat een plastisch beeld van het terrein. Wegens het ontbreken van voldoende reliëf komt de toegepaste methode op de TMK echter niet goed tot haar recht. De belangrijkste eigenschap van de TMK is haar gedetailleerde terreinuitbeelding. Deze overladen- heid van het kaartbeeld heeft echter als nadelige bijkomstigheid dat de kaart in zijn details met het blote oog moeilijk leesbaar is geworden. De voor naamste oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit dat de TMK eigenlijk geheel is vervaardigd als een kaart op de schaal 1:25.000, welke uit eindelijk voor de reproduktie zonder noemens waardige generalisatie naar de schaal 150.000 ver kleind werd. De TMK is een kaart op de schaal 150.000 maar met de inhoud van een kaart op de schaal 125.000. Ook het feit dat de basistekening die voor de terreinverkenning werd gebruik, is ont staan als een tienvoudige verkleining van kadastrale plans zal aan dit verschijnsel mede schuldig zijn. En dan nog de noodzaak om de kaart slechts in één kleur te drukken. Daardoor was men bij de gravure gedwongen het grote aantal vormen van bodem- gebruik in louter zwart-witte symbolen te vertalen. Om de kleinste bijzonderheden van de kaart goed te kunnen bestuderen is men genoodzaakt haar met een vergrootglas te bekijken en de teken verklaring voortdurend nauwgezet te raadplegen. Als kaartprojectie is voor de TMK de projectie van Bonne toegepast, ook wel Franse projectie ge naamd, vanwege het feit dat ze door het Franse Dépot de la Guerre was aangenomen als grondslag voor de nieuw te maken Carte de France. De keus voor deze projectie was al in 1822 gedaan door de Commissie De Man. In haar rapport [2] lezen we: „De veranderde conische, bekend onder de naam van gemodificeerde projectie van Flamsteed, wordt thans algemeen ten aanzien van landkaarten voor de beste gehouden". Doorslaggevend voor deze keuze is het feit geweest dat de Bonneprojectie oppervlaktegetrouw is, een eigenschap die door de overheidsdiensten van het grootste belang werd ge acht. Het is niet precies bekend wanneer deze pro jectie voor het eerst werd toegepast; ze ontleent evenwel haar naam aan de Fransman Rigobert Bonne (1727-1795), wiskundige en militair inge nieur, die er in 1752 een publikatie aan wijdde. In de projectie van Bonne wordt de meridiaan door het centrale punt afgebeeld als een rechte lijn, terwijl alle parallelcirkels worden weergegeven als con centrische cirkels die de centrale meridiaan equidis tant verdelen. Het op de centrale meridiaan gelegen middelpunt van de kaartparallellen wordt gevonden door vanuit het centrale punt een afstand uit te zetten, gelijk aan de lengte van de tangent aan de ellipsoïde in het centrale punt {CT in de afbeel dingen 3 en 4). Verder worden alle parallellen equidistant afgebeeld. De meridianen worden ge vonden door overeenkomstige punten op de afge beelde breedtecirkels onderling te verbinden. Aan de hand van de afbeeldingen zijn de projectie formules eenvoudig af te leiden: P0C= Md(p R TC—PqC N0cotgcp0— j Md<p Hierin zijn M en N de beide hoofdkromtestralen van de ellipsoïde. Wegens de equidistante afbeelding van de breedtecirkels is boog P0P uit afb. 3 gelijk aan boog P0P uit afb. 4, of a-R AX-r Ak-N cos <p <pO <P <po 84 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 8