i die eigenaar is van alle vijf panden besluit om deze woningen voor langere termijn te verbeteren. Op terrein C is een speelplaatsje geprojecteerd maar het is nog in handen van verschillende eigenaren. Het terrein en de gebouwen zijn gehuurd door een autoverhuurbedrijf, dat als hinderlijk wordt er varen. Bij de nieuwbouwactiviteiten acht de afdeling Rioleringen het moment gekomen om het nagenoeg afgeschreven riool te vervangen. Deze vervanging heeft ten gevolge dat men in deze straat tevens de overgang van het gemengde stelsel naar het ge scheiden stelsel (scheiding regenwater en vuil water) effectueert. Men komt tot de conclusie, dat de vernieuwing en verlegging dan maar beter direct over een wat groter gebied kan worden uitgevoerd. In samenhang hiermede zal de bestrating worden verbeterd en eventueel gewijzigd. Een zeer groot deel van de bebouwing in de straat zal de eerste 10 jaar niet voor stadsvernieuwingsactiviteiten in aanmerking kunnen komen. Het is duidelijk dat de verwervings- en ontruimings- kosten, alsmede de kosten voor het bouwrijpmaken van terrein A ten laste van het grondbedrijf komen. Maar moet het grondbedrijf nu ook belast worden met een deel van de aanlegkosten van de nieuwe riolering en de nieuwe bestrating? Moet het grond bedrijf belast worden met een deel van de kosten voor de verwerving en aanleg van het speelterrein C? Theoretisch wel, maar of het zinvol is is nog zeer de vraag. De praktijk leert dat wanneer wij ons beperken tot de directe kosten van bouwrijpmaken* deze, zelfs wanneer wij met de 80% subsidie rekenen, al zo hoog zijn dat de grondbedrijfscom plexen jaarlijks een negatief saldo opleveren. Derge lijke verliezen worden tot dusver uit de algemene dienst bijgepast. Gegeven deze situatie kunnen de kosten van een nieuw riool en van een speelplaatsje maar beter direct ten laste van de algemene mid delen worden gebracht. Dit zou evenwel uit een oogpunt van beheer van gemeentefinanciën een ver keerde handelwijze kunnen zijn wanneer de Rijks overheid als uitgangspunt hanteert dat de gemeente bij de stadsvernieuwing onder meer wordt gesub sidieerd middels grondexploitatiebegrotingen die een ruimer gebied beslaan. Op basis van de bestaande „rehabilitatieregeling" wordt voor elke bestaande woning die wordt ver beterd door het Rijk ƒ1500,bijgedragen in de kosten van de verbetering van de woonomgeving. In het voorbeeld betekent dit dat 30.000,be schikbaar komt voor de verbetering van de woon omgeving. Hieronder valt in ons voorbeeld de aan leg van het terrein C voor een speelplaats. Het is zeer wel denkbaar dat het grondbedrijf soortgelijke bijdragen voor zijn rekening neemt voor de ver- GESLOOPT GOEDE PANDEN V/>/\ ^C/ AUTOVERHUURBEDRIJF STRAATRIOOL FIGUUR 2 NIEUWBOUW WONINGVERBETERING SPEELPLAATS {REGENWATERRIOOL OP VUILWATERRIOOL □n VI i V dat zijn: verwervingskosten, ontruimingskosten, sloop- kosten, kosten van zandaanvulling e.d. ngt 74 111

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 13