Automatisering Ruilverkavelingsadministratie van het Kadaster (ARAK) 4e jaargang, no. 4, april 1974 Ph. J. J. Baart 1. Historisch overzicht Een kenmerkende eigenschap van vrijwel elke con ventionele handadministratie is, dat een belangrijk deel van dezelfde informatie meerdere malen in de verschillende registers of boeken voorkomt. Deze meestal noodzakelijke herhalingen moeten door overschrijving worden verkregen. Hierin is een bron van fouten gelegen, terwijl het zeer veel arbeidstijd vraagt. Al geruime tijd geleden zijn ook bij het Kadaster pogingen ondernomen om aan dit be zwaar tegemoet te komen. De heer W. Joosten heeft om die reden voor de kadastrale boekhouding gewerkt met behulp van kaartsystemen. Hij publiceerde hierover o.a. in het tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde in 1965 [1]. In de jaren '50 deed prof. ir. G. F. Witt samen met ir. H. J. Visser proeven met ponskaar tensystemen voor toepassing bij de ruilverkave lingsadministratie, zie [2], Op deze gedachte doorgaande werden in de provin cies Limburg en Drente experimenten uitgevoerd door ir. H. L. Rogge in samenwerking met IBM- Nederland [3], Hiermee is begonnen in december 1960. Met dit ponskaartensysteem werd met behulp van mechanische machines en de computer IBM- 1401 bereikt dat gegevens, die eenmaal in pons kaartvorm waren geregistreerd, konden worden ge groepeerd en naar diverse gezichtspunten afgedrukt. Met deze apparatuur kon slechts een zeer beperkte mate van „denkwerk" worden verricht. Er moesten vele concessies worden gedaan om de voor de mens eenvoudige beslissingspatronen te bewerken tot voor de machine gemakkelijk te hanteren regels. De resultaten weken dan ook belangrijk af van de ons vertrouwde handsystemen. Met de komst van de derde generatie computers kon aan een groot aantal van de bezwaren van het ponskaartensysteem worden tegemoetgekomen. Dit leidde tot de ontwikkeling van het systeem ARAK70 (Automatisering Ruilverkavelings-Administratie van het Kadaster 1970), waartoe de opdracht in september 1970 aan ÏBM-Nederland en Kadaster- personeel werd gegeven. De opdracht hield in ten behoeve van de ruilverkavelingsadministratie tot de toedeling een systeem te ontwerpen voor de 1BM- computer van het type 360/65 met toepassing van de taal ANS-COBOL. De ontwikkelingsinspanning voor dit project heeft ongeveer negen manjaar be dragen, inclusief vooronderzoek en nazorg. 2. Doelstellingen en eisen De algemene doelstelling bij het ontwerpen van het systeem is geweest de kwaliteit van de ruilverkave lingsadministratie te verhogen en de efficiency te verbeteren. Een aantal aspecten speelt hierbij een rol waarvan de voornaamste zijn: - het vermijden van het veelvuldig overschrijven van dezelfde gegevens, hetgeen te bereiken is door eenmaal ingevoerde gegevens langs programma tische weg te groeperen om alle gewenste lijsten te vervaardigen; - het meer betrouwbaar maken van de administra- SUMMARY Automation of land consolidation flies of the Cadastre (ARAK system) ARAK is a large batch system developed by the Dutch Cadastre for preparing and main taining files with administrative data on land consolidation projects. The programs are written in ANS-COBOL for an IBM 360/65 computer. This paper describes the aims of the ARAK system, input and screening, updating and output. An evaluation of experiences and results obtained is given at the end of the article. It 74 ngt 74 101

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 3