tie door zoveel mogelijk logische controles in de programma's in te bouwen; - het zo overzichtelijk mogelijk houden van de administratie, ondermeer te verwezenlijken door het zorgvuldig ontwerpen van de lay-out en door het samenvoegen van registers; - het automatisch verwerken van de schattings- gegevens; - het ontwerpen van een meer efficiënte mutatie procedure; - het zoveel mogelijk aansluiten bij de gebruike lijke werkwijze, zoals die is vastgelegd in de Instructie en Handleiding Ruilverkavelings-Werk- zaamheden (H.R.W.). Ten behoeve van de compatibiliteit werd de eis ge steld de omvang van de programma's en het ge bruik van randapparatuur zodanig te beperken, dat het systeem eenvoudig over te brengen is naar andere apparatuur. 3. Systeem - beschrijving 3.1 Werking Voor een goed begrip is het nodig te weten dat een bestand een verzameling is van gelijksoortige, logisch bijeenhorende gegevens; een record is de kleinste eenheid in een bestand en wel de kleinste hoeveelheid logisch bij elkaar behorende infor matie. Records bestaan uit een aantal onderdelen, rubrie ken, die in drie soorten kunnen worden onder scheiden - de sleutel. Deze bestaat meestal uit een volg nummer, waarmee het systeem het record terug kan vinden. Een bepaalde waarde van de sleutel komt per ruilverkaveling, per recordsoort slechts éénmaal voor; ze is uniek in het bestand. - de basisgegevens. Dit zijn die gegevens die nodig zijn voor het leggen van relaties tussen de onder delen van het systeem. Bijvoorbeeldin een per- celenbestand zijn het legger-artikelnummer en de oppervlakte de basisgegevens. - de toevoegingen. Deze informatie wordt ook wel additionele informatie genoemd. Ze is niet nodig voor het functioneren van het systeem in zijn elementaire vorm. Zo zullen bijvoorbeeld in een percelenbestand de waarde en de cultuur door gaans additioneel zijn. In zijn algemeenheid kan worden gesteld dat het ARAK-systeem drie soorten gegevens kent: - persoonsnamen - subjecten in de vorm van de namen van natuurlijke personen of rechtsper sonen; - onroerende goederen - objecten in de vorm van de kadastrale aanduiding van de percelen; - zakelijke rechten die de personen uitoefenen op de onroerende goederen. De drie soorten gegevens zullen nu achtereenvolgens nader worden besproken. Elk subject binnen een ruilverkavelingsblok komt slechts éénmaal in het bestand voor. De gegevens hiervoor worden verzameld in het Naam-Adres- Woonplaats-bestand (NAW-bestand) en per per soon weergegeven in één NAW-record. De gegevens over de objecten worden in het per celenbestand (PERC-bestand) opgeslagen. Doordat bij de perceelgegevens het artikelnummer is opge nomen kunnen alle percelen behorende tot het zelfde artikel bij elkaar gezocht worden d.m.v. het programma. De rechten komen in het Zakelijk-Rechten-bestand (ZR-bestand); gemakshalve worden pachtgegevens gelijkgeschakeld met zakelijk-recht-gegevens. Dit ZR-bestand koppelt de verschillende subjecten - personen - aan het leggerartikel. De ZR-records be vatten per record die gegevens die nodig zijn om het recht weer te geven dat één persoon in één legger artikel heeft. De aard van het recht wordt door middel van een cijfercode (ZR-code) weergegeven; het aandeel dat een subject in het recht heeft wordt weergegeven door een teller en noemer. In een pro gramma kan men de regels vastleggen waarmee op basis van de ZR-code en het aandeel de tenaam stellingen van de leggerartikelen worden weerge geven en vastgelegd. Op soortgelijke wijze worden de pacht en de hypotheken behandeld. Het ZR-bestand legt dus de relaties vast tussen „subjecten" en „objecten" en vormt daarmee het meest essentiële onderdeel van het systeem. In ARAK is gekozen voor een gezamenlijk bestand van NAW- en ZR-gegevens; hierbij worden de ZR- 102 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 4