records achter het bijbehorende NAW-record ge plaatst; na elk NAW-record komt minstens één ZR-record, tenzij de naam een echtgenote betreft die niet zelfstandig een recht uitoefent. Er is hier sprake van een hiërarchiek-sequentiële opslagstruc tuur. Er zijn dus twee logische bestanden verenigd tot één fysiek bestand, deze combinatie heet NAW-ZR-bestand. De twee basis-bestanden die ARAK kent zijn dus het NAW-ZR-bestand en het PERC-bestand. Het is in het kader van dit artikel niet mogelijk in detail de werking van het systeem uiteen te zetten. Daarvoor Wordt verwezen naar de systeemdocu- mentatie en de gebruikershandleiding, waarin alle gegevens te vinden zijn. 3.2 Bestandsopbouw De eerste invoer bestaat uit al die basisgegevens die nodig zijn voor de beginfase van de ruilverkave lingsprocedure, aangevuld met de additionele ge gevens die op dat moment beschikbaar zijn. Daar mee worden de bestanden opgebouwd, in volgende fasen worden alle aanvullende gegevens als muta ties beschouwd. Voor alle invoergegevens geldt dat controles worden toegepast. Afhankelijk van het moment van controle onderscheidt men de volgende typen: - rubriekcontroles; zij gaan na of de ruimte in de invoerrecords is gevuld met een vooraf gedefi nieerde inhoud. Bijvoorbeeld; zijn alle secties en en gemeentecodes letters en zijn alle perceel nummers en oppervlakten cijfers? Opmerking: Deze controles worden direct bij het invoeren genomen, onjuistheden resulteren in een melding van de fout op de signaallijst samen met de inhoud van het betreffende record, het record wordt verworpen. - som-, volledigheids-, en bestaanbaarheidscon troles; zij controleren de gegevens binnen één be stand. Bijvoorbeeld: - is de som van de zakelijk-recht-aandelen binnen elke tenaamstelling één; - is in het aanvullingsbestand (met bijvoorbeeld de waarde) de sleutel identiek met het bestaande bestand en zo niet wat zijn de verschillen; - komen de opgegeven categorie/klassen binnen elk perceel voorin het procesverbaal van schat ting? Opmerking: Deze controles worden doorgaans verricht tijdens de voorbereidingsprogramma's voor de eenvoudige lijsten (R2, R3, R4). De soort fout wordt met de betreffende records ver meld op de signaallijst, het bestand blijft nog on gewijzigd. - logische controles; zij controleren de structuren tussen de gegevens in verschillende bestanden. Bijvoorbeeld: - heeft elk leggerartikel, aanwezig in de ZR-re- cords,een tenaamstellingen minstenséénperceel? Opmerking: Deze controles zijn mogelijk tijdens de voorbereidingsprogramma's voor de gecom pliceerde lijsten (Rl, R16, R17-leggerextracten). Ook hier worden de afwijkingen op een signaal lijst vermeld met verwijzing naar de plaats van de fout, bijvoorbeeld het artikelnummer. Sommige invoerfouten kunnen meer dan één logische fout melding tot gevolg hebben. De pacht- en hypotheekgegevens worden op per ceel-niveau opgegeven. Het systeem zelf werkt ech ter op artikel-niveau: in de programma's wordt het betreffende artikelnummer in het percelenbestand gezocht. Vooral bij het opgeven van mutaties geeft dit nogal eens aanleiding tot complicaties. Een systeem moet werken met een zo groot moge lijke gemeenschappelijke eenheid als basiselement, dit is in dit geval het perceel. Het zou achteraf ge zien beter geweest zijn als de ZR-records ook op perceelniveau zouden functioneren. Het systeem kan elementen met gelijke tenaamstelling herkennen en verenigen in één (Rl)artikel, voor dit herkennen maakt het weinig verschil of dit element een legger artikelnummer of een perceelnummer is. Het be oordelen of een artikel kan vervallen en soortgelijke vragen, zou veel makkelijker door het systeem (programmatuur) gedaan kunnen worden als dit op het juiste niveau werkt. In ARAK moeten deze be oordelingen door de gebruiker worden gedaan en de consequenties van deze beoordelingen moeten aan het systeem volledig worden opgegeven. Er is gekozen voor een sequentiële bestandsorgani satie, op grond van het feit dat hiermee sneller ge- ngt 74 103

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 5