programmeerd kan worden. De bestanden worden bewaard op magneetbanden; periodiek wordt hier mee op de computer gewerkt, deze werkwijze noemt men een BATCH-systeem. 3.3 Muteren Het muteren of wijzigen van de bestanden is nodig om - fouten van vorige invoer te verbeteren; - wijzigingen in de boekhouding aan te brengen als gevolg van binnengekomen akten e.d. - additionele gegevens in een latere fase dan de eerste invoer toe te voegen zoals de uitkomsten van de schatting. Het mutatie-principe is heel eenvoudig; er zijn namelijk drie mogelijkheden: 1. een gegeven wordt toegevoegd; 2. een bestaand gegeven wordt gewijzigd 3. een bestaand gegeven wordt verwijderd. Het mutatieproces binnen de computer wordt ge stuurd door de sleutel van het record en door de mutatiecode, die in ARAK de waarden 12 of 3 kan hebben overeenkomend met de hierboven vermelde tabel. Deze sleutel geeft de plaats aan waar een nieuw gegeven opgeborgen moet worden of welk record verwijderd of gewijzigd moet worden. Het is duidelijk dat bij mutatiecode I de sleutel nog niet aanwezig mag zijn in het bestand terwijl deze bij de codes 2 en 3 juist aanwezig moet zijn, doch niet meer dan éénmaal. Nadat de mutaties in de bestanden zijn verwerkt zullen alle logische controles doorlopen moeten worden, met uitzondering van die controles die tijdens de verwerking van de mutaties reeds zijn uitgevoerd. Het mutatieproces is het meest gecompliceerde onderdeel van het systeem. Voor de automatise ringsdeskundige liggen de problemen in hoofdzaak in het moeten onderkennen van alle mogelijke lo gische administratieve verbindingen en alle situaties waarin fouten kunnen worden gemaakt door de gebruiker. De materiedeskundige moet zich kunnen voorstellen hoe de mutatieprocedures functioneren, opdat hij ze doelmatig kan hanteren. Bovendien zal hij de ontwerper het nodige inzicht moeten ver schaffen in de structuren die in de administratie aanwezig zijn. Ter verduidelijking van de problematiek bij de mutatieverwerking wordt een voorbeeld gegeven. Heeft een eigenaar twee percelen in eigendom en verkoopt hij één perceel en een maand later het andere, dan kan de boekhouder eerst de ene mutatie opgeven en later de tweede. Tekent hij de eerste keer de mutatie niet aan in zijn eerder uit de computer verkregen leggerartikel, dan zal hij bij de tweede mutatie niet weten dat daarmee het artikel geen percelen meer bevat en daarom vervalt. Worden beide mutaties later door de computer verwerkt dan zal het systeem het signaal „artikel zonder percelen" geven. Weet de boekhouder, door een aantekening in het leggerartikel, dat het artikel vervalt dan moet hij namelijk ook een mutatie met code 3 opgeven be treffende het vervallen ZR-record. Tevens zal hij daarbij na moeten gaan of de naam van de verkoper uit het systeem moet verdwijnen, met andere woor den of de verkoper nog enig ander recht heeft. Is dit niet het geval dan moet ook voor het NAW-bestand een mutatieopdracht geschreven worden. Het was mogelijk geweest alle consequenties van de twee mutaties in het PERC-bestand voor de andere bestanden te laten uitzoeken door het systeem zélf. Dat is veel eenvoudiger voor de gebruiker doch het zal duidelijk zijn dat dit veel duurder is, zowel wat de programmatuur betreft als wat betreft de tijd die de computer nodig heeft voor de mutatieverwerking. Bovendien moet men er voor zorgen dat bij meer geautomatiseerde processen de betrouwbaarheid niet wordt aangetast doordat er vele gebruikers- controlemogelijkheden vervallen. Bij ARAK is ge kozen voor het expliciet opgeven van alle mutaties die in de bestanden voorkomen. Het is daarom nodig de gebruiker een goed inzicht te geven in het mutatieproces zodat hij in voorkomende situaties weet welke handelingen hij moet uitvoeren. 3.4 Uitvoer Bij de uitvoer is uitgegaan van de registers zoals die voorkomen in de handadministratie. Bovendien is rekening gehouden met de trend naar meer open heid met name t.a.v. het verstrekken van goede in formatie aan het publiek. De omvang van de administratie per blok is zó groot, dat getracht is de hoeveelheid bedrukt papier 104 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 6