die de computer moet produceren te beperken. Dit is onder andere bereikt door de pacht- en eigen- domsgegevens in het register oude toestand (register Rl) te verenigen. De belangrijkste lijsten die worden geproduceerd zijn: - naamkaarten-R2 (NAW- en ZR-gegevens) - percelenlijst-R3 (gegevens uit het PERC- bestand) Deze beide lijsten bevatten alle gegevens die in het systeem aanwezig zijn van de betreffende ruilver kaveling tijdens de eerste fase. - leggerextracten-R17 De leggerextracten zijn van opzet gelijk aan de kadastrale leggerartikelen en bevatten dezelfde gegevens m.u.v. enkele details die voor de ruil verkaveling niet van belang zijn. - register oude toestand-Rl Het register-Rl verzamelt alle leggerartikelen met een gelijke tenaamstelling binnen het blok, aan gevuld met pachtgegevens. - hypotheek-register-R16 - naamlijst (ingevolge art. 34 van de Rvk.-wet) - adreskaarten (t.b.v. vensterenveloppen) - stembiljetten (ingevolge art. 37 van de Rvk.-wet) De laatste drie lijsten zijn voor extern gebruik en worden naar behoefte aangemaakt. De mutaties, die in dit project doorgaans met grote tussenpozen worden aangebracht, worden verwerkt in de bestanden en resulteren in een nieuwe per- celenlijst en een nieuw register Rl. De naamkaarten worden per naam gemuteerd, waarna met deze mutatiebladen de bestaande uitvoer met de hand in orde wordt gebracht. Tenslotte produceert het systeem bij de meeste handelingen signaallijsten, ook wel foutlijsten ge noemd, die alle geconstateerde onjuistheden bevat ten. Op basis van deze uitvoer worden verbete ringen in de informatie aangebracht, die met de eerst volgende mutatieronden kunnen worden verwerkt. 4. Evaluatie De vraag of de automatisering van de ruilverkave lingsadministratie zinvol is geweest, meen ik be vestigend te moeten beantwoorden. Het systeem ARAK70 voldoet in redelijke mate aan de gestelde doeleinden. Samengevat kan men stellen dat een meer betrouwbare en meer bruikbare administratie is verkregen. Het bezwaar van de arbeidsintensieve mutatiewerkzaamheden zal bijna volledig vervallen, zodra het Kadaster zijn bewaringen geautomati seerd heeft. De mutaties in de ruilverkavelings administratie kunnen dan automatisch tot stand komen. Het is nog steeds de vraag of de keuze de kadastrale gegevens artikelgewijs te organiseren, naar analogie van de handadministratie, wel zo'n gelukkige is geweest. Zoals we reeds zagen, geeft dit bij het integreren van pacht- en hypotheekgegevens nogal wat moeilijkheden. Een en ander heeft geleid tot oplossingen die vrij gecompliceerd zijn voor de ge bruikers. Een aantal verbeteringen in het systeem zijn thans in de programmeerfase. Als deze in werking zijn en als het personeel zich wat beter heeft kunnen inwerken, zullen de resultaten met minder inspanning van de zijde van de gebruikers worden bereikt. Enkele positieve aspecten van het ARAK-systeem, die niet direct in de doelstellingen waren om schreven, zijn: - de mogelijkheid om zeer grote ruilverkavelings administraties te voeren, die met een handsysteem veel personeel zouden vragen en die door de om vang te gecompliceerd en daardoor te onbe trouwbaar zouden worden - de mogelijkheid om meer profijt te trekken uit de opgebouwde bestanden door het systeem uit te bouwen naar volgende fasen (toedeling en kadastrale toepassing) en ARAK te integreren in het nog te bouwen systeem van de kadastrale boekhouding; - de ervaring die is opgedaan, waardoor inzichten zijn verkregen die van nut kunnen zijn bij de automatisering van de kadastrale boekhouding. Enkele, deels in de doelstellingen vervatte, voor delen in het bijzonder t.a.v. de uitvoer zijn: - Het geheel wordt op uniforme, zeer overzichte lijke wijze weergegeven terwijl geen mutaties met de hand hoeven te worden aangebracht. Dit werkt sneller en geeft minder aanleiding tot vergissingen bij het raadplegen. Het maakt een meer betrouw bare indruk, vooral bij het publiek. ngt 74 105

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 7