Agenda - De volgorde van alle gegevens is strikt systema tisch en overal gelijk; hierdoor is het zoeken naar gegevens eenvoudiger; het constateren van ge maakte fouten kan met meer zekerheid plaats vinden. Bij de opzet, realisering en invoering van het systeem hebben zich een aantal problemen voorge daan die tot het besef leiden dat een dergelijk groot project op de juiste wijze moet worden begeleid. Op grond van deze ervaringen kan men het volgende concluderen: - Er dienen voldoende deskundigen op administra tief, organisatorisch en automatiseringsgebied te worden ingeschakeld. Deze deskundigen dienen de bereidheid en de mogelijkheid te hebben in team-verband te werken. - Aan de ontwerpfase dient meer tijd en aandacht te worden geschonken dan bij ARAK het geval is geweest. De personeelsinzet voor probleem analyse en systeemontwerp dient minstens even groot te zijn als voor programmeren en testen. - Er is een ruime testfase nodig voor het ontdekken en verbeteren van systeemfouten. Doet men dit tijdens de produktiefase dan werkt dit vertragend en frustrerend. - Hulp van buiten het eigen bedrijf of dienst is nuttig en nodig; de eigen inbreng dient echter zo groot te zijn dat men voldoende greep op het project heeft en houdt. - De introductie en begeleiding van het systeem op de verschillende bureaus zal intensief moeten zijn. Ook voorlichting met betrekking tot de kostenfactoren, die bij het gebruik van de com puter een rol spelen, kan tot besparingen leiden. Hierbij zal het nodige gedaan moeten worden aan opleiding in informatica, in het bijzonder be treffende administratieve computersystemen. - Vooraf zal zo goed mogelijk een kosten/baten analyse gemaakt moeten worden. In de produktie fase zal een voortgaande analyse moeten volgen om tot een goed inzicht te komen in de kosten elementen. Hierdoor kan de efficiency van het systeem verbeterd worden en kan bij volgende projecten van de verworven inzichten gebruik worden gemaakt. Het was in dit artikel, dat tot stand is gekomen in samenwerking met diegenen die thans bij de evalua tie van de software van ARAK betrokken zijn, niet mogelijk volledigheid na te streven. Toch leek het nuttig wat meer bekendheid aan het systeem te geven en wat achtergrondinformatie te verstrekken. Het artikel kon daarom niet meer zijn dan een vrij oppervlakkige benadering van de meest relevante ge gevens. ngt 74 Literatuur 1. W. Joosten, Een nieuwe kadastrale boekhouding. Tijdschr. v. K. en L. 81 (1965) 5, blz. 273-278. H. L. Rogge. Het Systeem Joosten - de proef Zierikzee. Tijdschr. v. K. en L. 81 (1965) 5, blz. 278-332. 2. G. F. Witt, Rapport betreffende de toepassing van het ponskaartensysteem voor administratieve werkzaam heden in de ruilverklaveling „Broekhuizen". Delft, Laboratorium voor Geodesie, 1960. 3. H. L. Rogge, Ponskaarten bij administratieve ruilverkave lingswerkzaamheden. Tijdschr. v. K. en L. 83 (1967) 4 en 5, blz. 200-258 en 284-332. 9 april Rayonbijeenkomst N.V.G.-N.G.L. te Zwolle 26 april Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Lezing over de proef Dordrecht OEEPE: Stadskar- tering 10 mei Studiedag van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie OnderwerpBodembeweging Utrecht 10 mei Algemene Vergadering van de Nederlandse Vereni ging voor Geodesie Utrecht 17 mei Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Lezing over instrumentenbouw door F. Goudswaard. 23-25 mei 23. Deutscher Kartographentag Bonn-Bad Godesberg 18-20 september Second Canadian Symposium on Mining Surveying and rock deformation measurements Kingston 106

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 8