stelling van het plan kan de Reconstructie-commissie de uitvoering ter hand nemen, ongeveer analoog aan de overeenkomstige bepalingen van de Rvk.wet. Nieuw is dat de bepalingen van de Ontgrondingen- wet niet van toepassing zijn op deze uitvoering en dat de schade t.g.v. de uitvoering door het Rijk wordt vergoed, waarover op verzoek een voorschot kan worden uitbetaald, vastgesteld door de rechter commissaris. Hoofdstuk III, afdeling 6 De vaststelling van de rechten en de schatting Bij de bepalingen omtrent de schatting valt het op dat in het zg. proces-verbaal van classificatie niet alleen een stelsel voor de waardebepaling als grond slag voor de toedeling wordt opgenomen, maar gelijktijdig de grondslagen voor de bepaling van de verandering in waarde als gevolg van de recon structie. Deze laatste worden later rechtstreeks toe gepast om de geldelijke gevolgen van de reconstruc tie voor de eigenaar te berekenen. Uitdrukkelijk wordt gesteld dat andere dan agrari sche factoren bij de schatting buiten beschouwing blijven. Wat op het eerste gezicht vreemd kan aan doen, is dat m.b.t. de schatting geen uitzondering wordt gemaakt voor het onteigende gebied, hoewel dit als zodanig principieel buiten de ruiling wordt gehouden. De waardebepaling als grondslag voor de toedeling is dus niet nodig. Wel kan er behoefte bestaan aan een bepaling van de waardeverandering i.v.m. eventuele bijdragen in de kosten van profiel verbetering enz., door de Re- constructie-commissie aangebracht. Afgezien daar van is echter voor de bepaling van het aftrekper centage een schatting noodzakelijk, aangezien wordt uitgegaan - zoals gezegd - van de totale waarde van alle in Midden-Delfland gelegen onroerende goederen. De bezwarenbehandeling verloopt nagenoeg gelijk aan die in de ruilverkavelingsprocedure in drie instanties 1Reconstructie-commissie 2. rechter-commissaris 3. rechtbank. Hoger beroep is ook hier niet toegelaten. Hoofdstuk III, afdeling 7 Openstelling voor het openbaar verkeer van wegen; eigendom, beheer en onderhoud van wegen enz. De bepalingen omtrent de vaststelling van het plan van wegen en waterlopen en het landschapsplan, alsmede de toewijzing van eigendom, beheer en onderhoud zijn in grote lijnen gelijk aan die van de Rvk.wet. Een belangrijke uitzondering is echter ge maakt t.a.v. het landschapsplan, dat - volgens de Reconstructiewet - bevat de kavels die voor de landschappelijke verzorging van belang zijn. Deze kavels dragen ook bij, zoals hiervoor gezegd, tot de totale waarde van de onroerende goederen, die leidt tot de berekening van het zg. aftrekpercentage. Ook van deze kavels, die dus dienen voor de landschap pelijke verzorging, geldt dat de eigendom, het be heer en het onderhoud worden toegewezen door G.S op advies van de Reconstructie-commissie. Dat één en ander geschiedt zonder geldelijke verrekening wordt - in afwijking met de Rvk.wet. - niet uit gesproken. Anders dan bij de Rvk.wet kan het plan van wegen en waterlopen in Midden-Delfland niets nieuws be vatten, want het behelst alleen het „stelsel van we gen, waterlopen, dijken en kaden met de daartoe behorende kunstwerken zoals dat na uitvoering van het plan van voorzieningen in Midden-Delfland aan wezig zal zijn". Het bezwaar van het systeem van de Rvk.wet dat de belanghebbenden niet tegen het plan van wegen en waterlopen kunnen opkomen gaat hier niet op, om dat men bij het plan van voorzieningen voldoende gelegenheid heeft gehad om zijn bezwaren kenbaar te maken. Ook de belanghebbende openbare licha men krijgen geen beroepsmogelijkheid meer tegen het door G.S. vastgestelde plan van wegen en water lopen en het landschapsplan. Wel kunnen zij in be roep gaan tegen de toewijzing van eigendom, be heer en onderhoud. Het befaamde art. 79 lid 3 Rvk.wet waarin staat dat G.S. binnen acht weken de plannen vaststelt is weggelaten. Hier is de wetgever duidelijk gezwicht voor de praktijk. Er is geen wetsartikel te noemen - dacht ik - dat zo stelselmatig door een overheids orgaan wordt overtreden. De sanctie ontbreekt, he laas. 128 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 12