Alle verdere hiaten en mankementen die kleven aan de regeling in de Rvk.wet van het beheer en onderhoud van wegen en waterlopen, alsmede van de openbaarheid van wegen zijn in dit wetsontwerp overgenomen. Hoofdstuk III, afdeling 8 en 9 Het plan en de akte van toedeling De formele bepalingen omtrent het plan en de akte van toedeling zijn vrijwel letterlijk overgenomen uit de Rvk.wet. Een uitzondering is gemaakt voor de termijn van tervisielegging, die van 14 dagen op 1 maand is gebracht. Belangrijker is echter het achter wege laten van de bepaling van art. 88 lid 6 waarin staat dat de rechter-commissaris aan het eind van de onder zijn leiding staande bijeenkomst, waarop de bezwaarden voor hem verschijnen, de kavel indeling vaststelt. Deze bepaling heeft al veel pen nen in beweging gebracht. Over de gevolgen van deze vaststelling wordt - ook bij de rechtbanken - nogal verschillend gedacht. Ik kom daar nog op te rug. Hoofdstuk III, afdeling 10 en 11 De tweede schatting, de lijst der geldelijke regelingen en de kosten Zoals reeds eerder opgemerkt heeft de Reconstruc tiewet - anders dan de Rvk.wet, maar wel in navol ging van de praktijk - de schatting van de waarden, voorzover deze bepaald worden door andere dan agrarische factoren verschoven van de eerste naar de tweede schatting. Dit is dan ook de enige wijzi ging die is aangebracht in de formele regeling van de tweede schatting en de lijst der geldelijke rege lingen. Inhoudelijk zal de bovengenoemde lijst echter wel duidelijk verschillen met die van de ruilverkaveling omdat ten aanzien van de kostenverdeling andere regels zijn gesteld. Deze regels zijn grotendeels ont leend aan de Herverkavelingswet. Ook aan deze reconstructie ligt immers geen wilsverklaring van de betrokkenen ten grondslag, doch een besluit van de regering. Daarom is hier ook geen sprake van een van te voren overeengekomen subsidiepercentage. Het komt er op neer dat alle kosten van de recon structie ten laste van het Rijk komen met uitzonde ring van die welke: 1. ingevolge de bepalingen van de reconstructiewet en 2. krachtens overeenkomst door anderen worden gedragen. Onder ad 2 vallen de kosten van voorzieningen die t.b.v. derden gelijktijdig met de reconstructiewerken zijn uitgevoerd. Alvorens ze in het plan van voor zieningen op te nemen zal er overeenstemming dienen te zijn over de geldelijke bijdrage van de betrokken openbare lichamen. Te denken valt hier aan een aan te leggen provinciale weg, voorzienin gen t.b.v. de recreatie, enz. De zg. basisvoorzieningen in het recreatiegebied komen in ieder geval ten laste van het Rijk. Hiertoe behoren o.m. de voorzieningen t.b.v. de waterhuis houding en ontsluiting, het ophogen en geschikt maken van terreinen, het aanleggen van waterpar tijen, oeververdediging en beplanting. Onder de krachtens overeenkomst door anderen te dragen kosten kunnen ook worden gerekend voorzieningen voor particuliere belanghebbenden zoals b.v. de stichting van een nieuw bedrijfsgebouw. Ingevolge de wet komen ten laste van de eigenaren de waardevermeerderingen ten gevolge van de wer ken en het plan van toedeling. Deze waardever meerderingen zullen bij de tweede schatting wor den geschat door de schatters op aanwijzingen van de Reconstructie-commissie. Deze aanwijzingen be hoeven de goedkeuring van de Ministers. De grond slagen voor de bepaling van de verandering in waar de als gevolg van de reconstructie zijn echter al be paald bij het proces-verbaal van eerste schatting. Tot de grondslagen zal wellicht behoren het in aan merking nemen van de bij de ruilverkaveling be kende factoren als ontsluiting, waterbeheersing, samenvoeging, afstandsverkorting en kavelverbete ring. Behalve de waardevermeerderingen kunnen in de lijst der geldelijke regelingen uiteraard ook aller lei verrekenbedragen worden opgenomen. Na definitieve vaststelling van de lijst worden de ter zake van de waardevermeerdering verschuldigde kosten in de vorm van een zg. reconstructie-rente geboekt ten laste van de kavels, terwijl de overige verschuldigde bedragen ineens kunnen worden vol- ngt 74 129

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 13