wettelijke regeling, die het vestigen van zakelijke rechten in het belang van de ruilverkaveling moge lijk maakt". Ook de werkgroep van dezelfde naam, die op initiatief van de N.L.F. tot stand kwam, heeft in haar eindrapport [16] deze oplossing aanbevolen. Trouwens meerdere voorstellen van deze werkgroep zijn in het wetsontwerp overgenomen. De Recon structiewet regelt deze materie thans in art. 29 lid 2: „In het belang der reconstructie kunnen zakelijke rechten worden gevestigd". 3.2.4 De algehele vergoeding in geld Blijkens de Memorie van Toelichting wil de Rege ring ook de bedrijfsgroottestructuur in Midden- Delfland trachten te verbeteren. Dit is iets wat in de normale ruilverkavelingsprocedure nauwelijks ge lukt. Teneinde dit te bewerken heeft men in het wets ontwerp aan alle eigenaren en pachters het recht gegeven tot aan een bepaald tijdstip algehele ver goeding in geld in plaats van toedeling van grond te verzoeken (art. 17). Dit verzoek moet worden in gewilligd en gaat gepaard met een uitkering gelijk aan een schadeloosstelling in geval van onteigening. Deze mogelijkheid is ruimer dan in de Rvk.wet is voorzien. Bovendien kan men een voorschot op de uitkering ontvangen evt. vast te stellen door de rechter-commissaris. Men kan zich dan nog alle rechten voorbehouden om bij de lijst der geldelijke regelingen de defini tieve vaststelling van het bedrag van de uitkering aan de rechtbank voor te leggen. 3.3 Het plan van voorzieningen en de uitvoering der werken De twee elementen die bij de ruilverkavelingspro cedure het meest aangevochten zijn, worden in het wetsontwerp goeddeels geëlimineerd. Het zijn 1. het dikwijls niet met elkaar in overeenstemming zijn van het (voorlopig) plan van wegen en wa terlopen en de daarop volgende uitvoering, en daarmee samenhangend 2. het ontbreken van beroep van particuliere be langhebbenden tegen het (definitieve) plan van wegen en waterlopen; 3. de beperkte betekenis van het landschapsplan. 3.3.1 De relatie plan - uitvoering Het (voorlopige) plan van wegen en waterlopen wordt bij een ruilverkaveling opgemaakt in het stadium van de voorbereiding. Na tervisielegging en bezwarenbehandeling volgt dan de stemming. Na dat vervolgens de P.C. is benoemd kan de uitvoe ring van de werken ter hand worden genomen. Tussen het opmaken van het voorlopig vastgestelde plan en het moment van uitvoering zijn inmiddels een aantal jaren verlopen. Vooral in onze tegenwoor dige tijd met zijn snelle wisseling van inzichten heeft dit tot gevolg dat ten tijde van de uitvoering (ge deeltelijk) andere plannen de voorkeur zullen ver dienen. De wet biedt hiertoe de mogelijkheid mid dels het door de P.C. op te maken (definitieve) plan van wegen en waterlopen. De Hoge Raad heeft in een arrest van 1968 uitgesproken dat G.S. het plan van wegen en waterlopen mogen vaststellen in af wijking van het voorlopig vastgestelde plan, zoals dat voor de stemming ter inzage heeft gelegen incl. de eventuele wijzigingen ten gevolge van ingediende bezwaren. In de Ree.wet nu wordt het tijdsverloop tussen plan en uitvoering aanmerkelijk verkort. Dit is mogelijk doordat een stemming ontbreekt en er dus ook geen stemmingsplan behoeft te worden opgemaakt. Art. 30 nu zegt dat de Rec.cie een plan van voorzienin gen opmaakt voor (een gedeelte van) het gebied en dit bij G.S. indient. Uit de toelichting blijkt dat het voornemen bestaat om dit te doen zodra in een deel gebied de uitvoering ter hand zal worden genomen. Na tervisielegging voor een ieder en bezwarenbe handeling stellen G.S. het plan van voorzieningen vast. Hierna kan de Rec.cie met de uitvoering ervan beginnen. De te treffen voorzieningen moeten op een kaart zo nauwkeurig mogelijk zijn aangegeven. Het resultaat is dat plan en uitvoering volledig met el kaar in overeenstemming kunnen zijn. 3.3.2 De mogelijkheden van beroep In afwijking van de ruilverkavelingsprocedure wordt in de Ree.wet bepaald dat ook iedere wijziging van het plan van voorzieningen zo daar - gelet op de nauwe relatie tussen plan en uitvoering - nog be hoefte aan zou bestaan, wordt onderworpen aan tervisielegging voor een ieder en bezwarenbehande- ngt 74 133

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 17