Reactie op het N.N.P. Agenda Zeer geachte Commissie, Met veel belangstelling heb ik kennis genomen van uw plan nen betreffende het NNP, gepubliceerd in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift pg. 1974 no. 4 p. 117. Uw initiatief om aan de chaos van de N.P.'s een einde te maken heeft mijn volledige instemming en ik hoop met u dat eens het ideaal bereikt zal zijn waarbij alle op Nederlandse kaarten voorkomende coördinaatkruisjes door N.N.P.'s in het terrein zullen zijn gemarkeerd. Als mijn bijdrage aan het werk van uw commissie moge ik u hierbij het ontwerp voor een doeltreffende pikettentrekker voor het verwijderen van de N.P.'s aanbieden. Het apparaat, waarvoor ik onder de naam Pitreka* in ver schillende landen binnen en buiten de E.E.G. patent heb aan gevraagd bestaat uit een hefboom AB die met behulp van een slede S aan de vizierlijn van een theodoliet kan worden bevestigd. Twee stel schroefjes maken het mogelijk de hef boom AB zuiver evenwijdig aan de vizierlijn te brengen. De overbrengingsverhouding van de hefboom is door ver schuiving van AB ten opzichte van de slede S in te stellen met de nonius N. Aan het einde A van de hefboom hangt aan een invarband i de klem K die het te trekken piket moet vastklemmen. Deze klem heeft twee loodrecht op elkaar staande elektrisch bediende grijpers waarmede de lange en de korte as van de standaardellips van het te trekken N.P. worden ingeklemd. De stroomvoorziening voor deze grijpers wordt geleverd door twee 6-volts accu's die aan het einde B van de hefboom worden opgehangen. Behalve de stroom leveren deze accu's ook het gewicht, nodig voor de op het te trekken piket uit te oefenen verticale kracht. Het apparaat moet worden opgesteld binnen de verdichtings afstand van het te trekken N.P. Na instelling van de nonius N en aanbrengen van de accu's verloopt het trekproces verder geheel automatisch. Mocht het gewicht van de accu's in zeldzame gevallen onvoldoende zijn (bijv. bij N.P.'s met zeer krappe standaardellips) dan kan het lijfelijk gewicht van de landmeter aan het einde B van de Pitreka uitkomst brengen. Hiertoe is als extra accessoire een klein trapje tegen bijbetaling leverbaar. De Pitreka is het enige apparaat in zijn klasse dat niet alleen de N.P.'s doch tevens de zo milieuvervuilende standaard ellipsen verwijdert. Ik moge u mijn uitvinding, die past op alle thans in de handel zijnde theodolieten, voor het zo gunstige werk van uw com missie van harte aanbevelen. Hoogachtend, A.W. te L. piketten trekapparaat 10 mei Studiedag van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie OnderwerpBodembeweging Utrecht 10 mei Algemene Vergadering van de Nederlandse Vereni ging voor Geodesie Utrecht 17 mei Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Lezing over instrumentenbouw door F. Goudswaard. 23-25 mei 23. Deutscher Kartographentag Bonn-Bad Godesberg 3-5 juni International Symposium on the Application of Marine Geodesy in Columbus Ohio (USA) 27 juni Open avond Zomerkamp TH 1974 Banholt (gem. Mheer, L.) 19-24 augustus International Symposium Terrestrial Electromagnetic Distance measurement and Atmospheric Effects on Angular Measurements Royal Institute of Technology Stockholm 7-16 september FIG-Congres Washington 18-20 September Second Canadian Symposium on Mining Surveying and rock deformation measurements Kingston 25-28 September 59. Deutscher Geodatentag Lübeck-Travemünde 17-18 oktober Congres Nederlandse Vereniging voor Geodesie „Flevohof" in Oostelijk Flevoland 22 november Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Arnhem 25-27 november IV Fortbildungskurs für Praktiker des Vermessungs- wesens an der TH Graz (Österreich) ngt 74 139

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 23