V erenigingsnieuws Ingenieursscripties Bericht VOORDRACHT LIDMAATSCHAP ING. J. BORGSTEIN Op grond van art. 4e der Statuten wordt de heer ing. J. Borg- stein, hoofd van de afdeling landmeten van het ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verhey door de volgende leden voorgedragen voor het lidmaatschap van de N.V.G.: ir. drs. H. A. L. Dekker, ir. R. Jonkers, ir. G. A. van Wely, ir. G. Zantinge, ir. C. Zeillemaker en ir. H. W. van der Zijpp. Eventuele bezwaren tegen deze toelating tot het lidmaatschap kunnen worden kenbaar gemaakt vóór 1 juni 1974 bij ir. J. Polman, secretaris STUDIEDAG BODEMBEWEGING Op vrijdag 10 mei a.s. organiseert de N.V.G. een studiedag over bodembeweging in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht. Deelname aan de studiedag is nog mogelijk door direct ƒ15,te storten op giro 220.64.95 t.n.v. penning meester N.V.G. te Lelystad. In dit bedrag zijn de kosten van de lunch inbegrepen. Het programma van de studiedag is gepubliceerd in het N.G.T. van april, blz. 116. ir. J. Polman, secretaris ONDERSCHEIDINGEN Ir. M. J. te Nuijl, directeur van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn, en prof. ir. A. J. van der Weele, rector van het 1TC te Enschede, zijn benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. T.H. ZOMERKAMP Het jaarlijkse T.H. Zomerkamp vindt dit jaar plaats van 17 juni tot en met 5 juli, op het terrein en in de schuur van: J. P. J. Smeets, Bergstraat 106, Banholt (gem. Mheer, L.). Ook dit jaar zal er een open avond gehouden worden en wel op 27 juni. ledereen die het kamp wil bezoeken en aan de avond wil deelnemen, is vanaf plm. 8 uur van harte welkom. De secr. van de zomerkampcie. J. Dijkstra AHRIN B.V. Met ingang van 1 februari j.l. werden de volgende vertegen woordigingen van Ahrend B.V. Amsterdam overgedragen aan Ahrin B.V. Rijswijk. Wild Heerbrugg Landmeetkundige instrumenten, fotogrammetrische instrumenten. Contraves Zürich Automatische tekenapparatuur, elektronische koördinatenleesapparatuur. Macop Goslar Optische tekenpantografen, foto reproduktie pantografen. Ott Kempten Planimeters, orthogonaal- en pool- koördinatografen, pantografen. Mutoh Japan Mechanische en elektronische koördinatenleesapparatuur. Intermak Punt verzekeringsmateriaal. Inkoop, verkoop, uitlevering, service, reparatie alsmede tech nische informatie, worden nu centraal behandeld vanuit: Ahrin B.V., Cobbenhagenstraat 4 Rijswijk (Z.H.), Tel. 070-903730 Eenvoudige instrumenten blijven vanuit de verkoopcentra van Ahrend B.V. als voorheen leverbaar. TOEPASSING VAN STOCHASTISCHE PROCESSEN OP DIGITALE TERREINMODELLEN H. K. Bronkhorst Samenvatting De afgelopen vijftien jaar zijn digitale terreinmodellen sterk naar voren gekomen. Een digitaal terreinmodel, afgekort d.t.m., kan worden omschreven als een verzameling van co- ordinaten .y, y, z van terreinpunten, zodanig gekozen dat de hoogte van een willekeurig ander terreinpunt met een ge schikt gekozen interpolatieprocedure kan worden afgeleid uit de hoogten van de omringende terreinpunten. Toepassing van d.t.m.'s ligt vooral in de civiele techniek, voornamelijk als basis voor profielberekening en grondverzetbepaling. Voor de constructie van een d.t.m. is nodig: I. Een verzameling coördinaten x, y, z van terreinpunten: een coördinatenbestand. 2. Een interpolatieprocedure. Getracht is om een d.t.m. voor enkele terreinvormen te con strueren. Uitgegaan is van fotogrammetrische coördinaten van de terreinpunten, die in een stereomodel zijn aangemeten. Geïnspireerd door de moderne filter- en predictiemethodieken is getracht deze voor d.t.m.'s te gebruiken. Hierbij is vooral de predictie van belang. Predictie kan worden omschreven als voorspellen (in feite inter- en extrapolatie) op grond van de statistische eigenschappen van de waargenomen grootheden. De terreinhoogten worden opgevat als een bijzonder soort stochastisch proces. Hiervan uitgaande kan de covariantie tussen de gegeven hoogten worden uitgerekend als functie van de afstand tussen de punten waar de hoogten zijn bepaald. Deze covariantie- functie wordt gebruikt voor de opstelling van covariantie- matrices voor hoogten tussen punten waar de hoogte bekend is en waar de hoogte gevraagd wordt. De verkregen matrices worden weer gebruikt bij de interpolatie. Beschikt men over terreinhoogten en over de covariantie- functie van een bepaald terreintype, dan is men in feite in staat om een d.t.m. voor dit type terrein te bepalen. Voor verschillende terreinvormen zijn covariantie fucties uitgerekend en is met behulp hiervan een interpolatie uit gevoerd. Tevens is een procedure ontwikkeld voor een praktijktoe passing, namelijk om met behulp van genoemde methode dwars- en lengteprofielen te berekenen. PREDICTIE VAN SATELLIETWAARNEMINGEN T.B.V. GEOMETRISCHE TOEPASSINGEN H. S. George Samenvatting Bij het geodetisch gebruik van een satelliet als gemeenschap pelijk richtpunt (geometrische satellietgeodesie) wenst men gelijktijdigheid van waarnemen. Alleen door het gelijktijdig waarnemen van de satelliet door minstens 2 stations (bij richtingsmeting) of minstens 4 stations (bij afstandsmeting) kunnen de zwaartekrachtsparameters worden geëlimineerd. Omdat het niet altijd mogelijk is om simultaan waar te nemen zal men, wil men komen tot gelijktijdig waarnemen, deze ge lijktijdigheid rekenkundig moeten genereren. Dit houdt in dat men met de beschikbare gegevens een approximatie- model moet berekenen, om via een predictieproces (b.v. 140 ngt 74

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 24