het agrarische belang als de massale recreatie in acht genomen zouden worden. Het eindrapport van de Stichting verschijnt in 1968 (incl. acht deelrappor ten). In dit rapport wordt gepleit voor bijzondere maatregelen, omdat anders „de coördinatie en communicatieproblemen, die verbonden zijn aan het tot samenwerken brengen van een groot aantal diensten en instanties met soms tegengestelde be langen, zonder dat hierbij van een wettelijk of alge meen aanvaarde procedure gebruik kan worden ge maakt, bijzonder moeilijk zijn". De behoefte aan een „lex specialis" is dus ook door de regio zelf onderkend. Het rapport stelt dat - ook internatio naal gezien - de krachten die de groei, vooral van werkgebieden bepalen, in het merendeel der geval len zo sterk blijken, dat het nauwelijks mogelijk blijkt enig merkbaar resultaat te bereiken op lokaal of regionaal niveau, maar alleen door een zeer grote inspanning van de nationale regeringen. 1969 Dit alles heeft geleid tot de instelling van een inter departementale werkgroep Bufferstroken, die in 1969 aan de betrokken Ministers een voorontwerp van wet en bijbehorende toelichting heeft aange boden. Deze werkgroep heeft zich laten bijstaan door twee subgroepen, waarin de Kadastrale Ruilver- kavelingsdienst was vertegenwoordigd nl. in de ju ridische subgroep door ir. W. J. J. van Lent en in de technische subgroep door ir. P. Heij. Ten aanzien van het programma voor de inrichting van het ge bied heeft de werkgroep zich aangesloten bij het rapport van de Stichting Onderzoek Midden-Delf land. Globaal genomen komt het erop neer dat een oppervlakte van 1900 ha in het oosten van het gebied voor de recreatie zal worden ingericht, ter wijl in de rest 4100 ha) de nadruk meer zal liggen op de inrichting voor optimaal agrarisch gebruik. 1970 Het vervolg hiervan is geweest dat overeenkomstig art. 5 van de Onteigeningswet een kaart met bijbe horende toelichting van 6 tot 31 juli 1970 ter inzage heeft gelegen, als eerste fase van de zg. nutswetpro- cedure voor onteigening ten algemene nutte. Hier kom ik nog nader op terug. 1972-1973 Het wetsontwerp is vervolgens met de ingediende bezwaren op 3 maart 1972 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden. Het Voorlopig Verslag van de bijzondere commissie belast met het onderzoek van dit wetsontwerp is op 10 oktober 1973 verschenen. 1974 Tenslotte heeft de Minister van Landbouw op 29 januari jl. bij zijn eerste optreden in de Tweede Kamer aangekondigd dat de Memorie van Ant woord binnen enkele maanden kan worden tege moet gezien. Al met al wordt de indruk gevestigd dat met het veiligstellen van de bufferzones - en dan met name die in Midden-Delfland - van enige haast nauwelijks sprake is. In 1964 werd het grote belang reeds erkend; in 1974 zijn wij nog in afwachting van de dingen die komen. Volledigheidshalve moet nog worden genoemd dat de bufferzone „Spaarnwoude" inde buurt van Haar lem wel volop in uitvoering is. 2. De opzet en inhoud van de Wet Opzet De Reconstructiewet „Midden-Delfland" heeft ele menten in zich uit een drietal andere wetten nl.: - de Onteigeningswet, - de Ruilverkavelingswet 1954 en - de Herverkavelingswet (Walcheren en Noodgebie- den). Uit de Onteigeningswet (Titel I) is overgenomen de zg. nutswetprocedure, zij het dat deze enigszins is gewijzigd. Uit de Ruilverkavelingswet is overgenomen een groot aantal bepalingen - al of niet gewijzigd - m.b.t. de administratieve procedure en de uitvoering van de werken. Uit de Herverkavelingswet is o.a. overgenomen een aantal bepalingen m.b.t. de preventieve controle op de overdracht van zakelijke rechten en het aangaan van pachtovereenkomsten, alsmede de bepalingen omtrent de verdeling van de kosten. Daarnaast zijn er uiteraard ook nieuwe elementen in dit wetsontwerp aanwezig, o.a. in de bepalingen over: M.v.T. Memorie van Toelichting N.L.F. Nederlandse Landmeetkundige Federatie (opge heven in 1970, doelstelling grotendeels overgeno men door de Nederlandse Vereniging voor Geode sie) ngt 74 P.C. Plaatselijke Commissie, als bedoeld in artikel 51 van de Rvk.wet 1954 Rec.cie Reconstructie-commissie Midden-Delfland Rvk.wet Ruilverkavelingswet 1954 Ree.wet Reconstructiewet Midden-Delfland 121

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 5