Een nieuwe satellietwaarnemingspost te Kootwijk T. J. Poelstra summary 1 Inleiding Op 31 mei j.l. is een nieuw satellietwaarnemings station, gebouwd op een terrein nabij het Radio zendstation Kootwijk, officieel geopend. Het nieuwe waarnemingsstation is reeds sinds enige tijd in gebruik door de werkgroep satellietgeodesie. De werkgroep satellietgeodesie maakt deel uit van de Afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft (THD), en is vertegenwoordigd in de Nederlandse Commissie voor Geofysica en Ruimte Onderzoek (GROC) van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen. Zij heeft taken op het gebied van het onderwijs en onderzoek in de satellietgeodesie en neemt sinds 1966 deel aan een aantal internationale satelliet- waarnemingsprojecten. Vermeld kunnen worden het U.S. National Geodetic Satellite Program (NGSP), de Western European Satellite Triangula- tion (WEST), het International Satellite Geodesy Experiment (ISAGEX) en het huidige European Short Are Program. Het gaat daarbij om de zgn. fotografische richtingsbepaling naar satellieten. Ondertussen ontwikkelde de werkgroep (thans be staande uit ca. 15 personen) theoretische en prak tische berekeningsschema's teneinde de onderlinge gelijktijdig (met andere stations samen) gemaakte waarnemingen te kunnen gebruiken voor bereke ningen in geodetische netwerken. Het is de bedoe ling dit werk te continueren. De werkgroep en haar waarnemingsfaciliteiten zijn de enige in hun soort in Nederland en het zal duide lijk zijn, dat praktisch zinvolle satellietgeodesie alléén mogelijk is in samenwerking met soortgelijke en vergelijkbare instituten in het buitenland. Door de deelneming in de waarnemingsprogramma's is in het verleden zulk een coöperatie tot stand ge- Since the end of 1973 all activities of the Delft Working group for satellite geodesy have been carried out in a new observatory at Kootwijk. A description is given of the new observatory which is the only one of its kind in the Netherlands. Some details are given of the new second generation laser distance measurement system at present under construction. It will be operational in november 1975. De westvleugel van het observatorium ngt 74 155

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1974 | | pagina 15